دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۶

با حضور استاندار؛

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان کردستان برگزار شد

نشست انجمن استان

نخستین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان کردستان در سال جاری به ریاست استاندار و با حضور اعضای حقوقی و حقیقی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کردستان، نخستین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان کردستان در سال ۹۷، با حضور استاندار، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کردستان، شهردار سنندج، رئیس شورای اسلامی سنندج، فرماندار سنندج، معاون فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان، رئیس شورای اسلامی استان کردستان و برخی از اعضای حقیقی و حقوقی انجمن کتابخانه های عمومی در سالن شهدای گمنام استانداری برگزار شد.

بهمن مرادنیا، استاندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی استان کردستان با بیان اینکه استان نیازمند کتابخانه مرکزی است، گفت: تا زمان احداث کتابخانه های جدید باید از فضاهای قابل استفاده در ادارات و سازمان برای راه اندازی کتابخانه استفاده کنیم.

مرادنیا اظهار کرد: وجود فضای دیجیتالی، کمبود و نبود فضاهای عمومی کتابخانه ایی دلایل عدم استقبال مردم از کتابخوانی است.

وی تصریح کرد: یکی از دلایل اصلی عدم استقبال مردم از کتابخانه به روز نبودن منابع کتاب ها است که باید اقداماتی در این زمینه انجام بگیرد.

استاندار کردستان، بیان کرد: به جای اینکه شهردار بدون بدهی را مورد تشویق قرار دهیم، جایزه ای برای افراد کتابخوان و جذب بیشتر مردم به مطالعه در کتابخانه تعیین کنیم.

مرادنیا عنوان کرد: ساختمان های تاریخی و میراث فرهنگی بهترین مکان برای ایجاد کتابخانه‌ها هستند. در واقع این کار اقدامی برای حفظ و بقای این بناها است.

وی با بیان اینکه استان کردستان نیازمند کتابخانه مرکزی است، افزود: با احداث ساختمان‌های جدید موافق نیستم اما می‌توانیم فضاهای اداری بلا استفاده را به کتابخانه اختصاص دهیم.

استاندار کردستان، با اشاره به اینکه منابع روزآمد موجب جذب افراد به کتابخانه می شود، عنوان کرد: باید زمینه ای فراهم شود که مطابق سند چشم انداز نهاد کتابخانه های عمومی، تعداد کتاب های موجود در کتابخانه های عمومی استان کردستان به ۶ میلیون جلد برسد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کردستان گفت: تکمیل پروژه های نیمه تمام با توجه به وضعیت بودجه ای در اولویت قرار دارد.

بهرام نصراللهی‌زاده اظهار کرد: دسترسی آسان مردم به کتاب مهم تر از ساختن فضای فیزیکی است؛ چون امروزه با گسترش فضای دیجیتال مردم از طریق اینترنت به کتاب و منابع دسترسی دارند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کردستان بر لزوم حمایت از کتابخانه های عمومی تاکید کرد و اظهار داشت: تشویق مردم به افزایش سطح مطالعه و برگزاری جلسات و محافل نقد کتاب ضروری است.

فرماندار شهرستان سنندج نیز در این جلسه گفت: توجه به ایجاد کتابخانه در محلات حاشیه نشین امری بسیار مهم است که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

محمدابراهیم زارعی اظهار کرد: با توجه به افزایش جمعیت کشور، تیراژ کتاب از روند نزولی برخوردار است که این امر مطلوب نیست.

وی بیان کرد: در کشور ما هنوز فرهنگ قرار گرفتن کتاب در سبد خانواده‌ها رایج نشده است. این امر نیازمند اشاعه و فرهنگ‌سازی است.

فرماندار سنندج با بیان اینکه کتاب یکی از مهم‌ترین ارکان توسعه فرهنگی است، ادامه داد: ارتقای سرانه مطالعه و نهادینه کردن فرهنگ کتابخوانی در میان اقشار مختلف ضروری است و همه باید در این راستا گام برداریم.

وی یادآور شد: یکی از مهمترین عوامل ارتقای سطح علم و دانش در جامعه، مطالعه کتاب است.

زارعی در پایان افزود: امروز به دلیل توسعه و پیشرفت صنایع الکترونیک و دیجیتالی، توجه مردم و به ویژه نسل جوان معطوف به این نوع رسانه‌ها شده و کتاب مهجور مانده است. لذا برای احیای کتابخوانی باید از مدارس شروع کنیم.

مدیرکل کتابخانه عمومی کردستان نیز در ادامه جلسه گفت: تعداد اعضای فعال در کتابخانه‌های استان ۴۴ هزار نفر است که بر این اساس ۳ درصد از جمعیت استان عضو کتابخانه هستند. این در حالی است که طبق سند چشم انداز ۱۴۰۴ باید ۳۵ درصد از جمیعت استان عضو کتابخانه ها باشد.

محمد عبدالملکی با اشاره به برنامه‌های هفته کتاب و کتابخوانی، اظهار کرد: در کتابخانه‌های استان ۲۲۰ برنامه متنوع فرهنگی از جمله نشست‌های تخصصی کتابخوانی و مدرسه‌ای، نقد کتاب، رونمایی از کتاب، جلسات جمع خوانی و بلند خوانی، قصه گویی در بخش کودک، آموزش قصه گویی برای مادران و همچنین زنگ انشا نویسی در مدارس برگزاری شد.

وی با بیان اینکه در سراسر استان کردستان ۷۸ کتابخانه موجود است، تصریح کرد: از این تعداد ۵۰ باب نهادی و ۲۸ باب مشارکتی است.

مدیرکل کتابخانه عمومی کردستان گفت: در حال حاضر موجودی منابع کتابخانه های استان ۷۵۳ هزار کتاب است، یعنی به ازای هر نفر تنها نیم جلد کتاب موجود است.

مدیرکل کتابخانه عمومی کردستان، با اشاره به اینکه زیر بنای کتابخانه‌های استان کردستان ۲۱ هزار متر مربع است، عنوان کرد: باید به ازای هر ۱۰۰ نفر، هشت متر مربع فضای کتابخانه ای داشته باشیم که متاسفانه در حال حاضر کمتر از ۲ متر فضای کتابخانه ای موجود است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: شش پروژه نیمه تمام در سطح استان وجود دارد که مهم ترین آن کتابخانه مرکزی با متراژ شش هزار متر مربع که در سال ۸۹ مصوب شده است.

مدیرکل کتابخانه عمومی کردستان، با اشاره به اینکه طبق درجه بندی کشوری، بهترین کتابخانه استان در حال حاضر  درجه چهار است، یادآور شد: باید با همکاری  مسئولان و مردم زمینه را برای توسعه و ارتقای وضعیت کتابخانه های عمومی استان فراهم سازیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
7 + 7 =