سه‌شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۸

در آیینی با حضور مسئولان کشوری و استانی؛

فعالان حوزه کتاب و کتابخوانی فارس معرفی شدند

جشن روز کتاب در شیراز

آیین بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان فارس با معرفی و تقدیر از برگزیدگان حوزه کتاب و کتابخوانی و رونمایی از طرح ماندگاران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، آیین بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان فارس دوشنبه ۲۸ آبان ماه با حضور هادی آشتیانی، مدیرکل ترویج کتابخوانی و امور فرهنگی نهاد کتابخانه های عمومی کشور؛ سید احمد احمدی زاده، سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس؛ صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس؛ زهرا افتخاری، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان؛ بتول معلم، مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری فارس؛ روح الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه های عمومی؛ خیرین کتابخانه ساز، فرمانداران، جمعی از کتابداران و اصحاب رسانه در سالن مرکز همایش های شهر شیراز برگزار شد.

در این دیدار همچنین از طرح «ماندگاران»، طرح اهدای کتابخانه های شخصی به کتابخانه های عمومی استان فارس رونمایی شد که در همین راستا سید احمد احمدی زاده سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری و داوود ایوبی ایوبلو فرماندار ممسنی با اهدای کتابخانه های شخصی خود به مجموعه کتابخانه های عمومی دو چراغ این طرح را روشن کردند.

کتابخانه‌های عمومی باید به فرهنگسراهای اجتماعی بدل شود

مدیرکل ترویج کتابخوانی و امور فرهنگی نهاد کتابخانه های کشور در جمع کتابدار و فعالان کتابخوانی فارس نیز ضمن ابلاغ سلام علیرضا مختار پور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور عنوان کرد: در تلاش هستیم که کتابخانه های عمومی را از محوریت امانت کتاب خارج کرده و آن ها را به فرهنگسراهای اجتماعی تبدیل کنیم؛ این مطالبه وزارت ارشاد و نهاد کتابخانه‌های عمومی است که باید در دستور کار قرار گیرد.

هادی آشتیانی افزود: در پی این اقدام می‌توانیم بسیاری از مشکلات و مسائل و معضلات اجتماعی را به‌صورت ریشه‌ای پیگیری کنیم و درصدد پیشگیری از آن‌ها برآییم.

وی با بیان اینکه دستیابی‌ به این هدف نیازمند همکاری است، عنوان کرد: کتابداران مهم ترین نقش را در این زمینه ایفا خواهند کرد.

مدیرکل ترویج کتابخوانی و امور فرهنگی نهاد کتابخانه های کشور با اشاره به افتتاح کتابخانه مرکزی شهر مشهد در دهه فجر، خواستار تعیین تکلیف وضعیت کتابخانه مرکزی شیراز شد و گفت: ساخت کتابخانه مرکزی شهر شیراز یک مطالبه و تقاضا از مسئولان استانی است تا همزمان با افتتاح کتابخانه مرکزی مشهد، کلنگ کتابخانه مرکزی شیراز نیز بر زمین بخورد.

وی بیان داشت: در شأن شیراز است که کتابخانه مرکزی خوبی داشته باشد و انشالله بتوانیم با حمایت استانداری، شهرداری و شورای شهر شاهد افتتاح کتابخانه مرکزی شیراز باشیم.

کتاب‌هایی با موضوع سلامت جامعه به مردم معرفی شود

سرپرست معاونت سیاسی امنیتی استانداری فارس نیز در این دیدار با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید بر اساس آمار و ارقام، اتفاقات خوبی در حوزه کتاب‌خوانی رخ داده است، اظهار داشت: موضوع کتابخوانی به نهضتی فراگیر نیاز دارد که باید در همه شئونات اجتماعی ایجاد شود. احساس نیاز به مطالعه باید در مردم ایجاد شود.

 سید احمد احمدی زاده با تأکید بر اهمیت کتابخوانی در قرآن کریم و دین اسلام عنوان کرد: متأسفانه با وجود فضای عمومی و تأکیدات مقام معظم رهبری و دولت، در عرصه کتابخوانی، در بخش ترویج، تبلیغ و تشویق به کتابخوانی موفق نبوده‌ایم.

وی نقطه آغازین ایجاد این فضا را خانواده‌ دانست و گفت: خانواده‌ها باید بدانند که هیچ چیز دیگری نمی‌تواند جای کتاب را بگیرد و ژرفای لازم را در حوزه خلاقیت انسان ایجاد کند؛ به ویژه در شرایطی که شاهد هجمه‌های بسیاری در فضای حقیقی و مجازی هستیم.

احمدی‌زاده فضای مجازی را دارای شبهات بسیاری عنوان کرد و ابراز داشت: قشر نوجوان به ویژه در فضای مجازی در معرض خطرات بسیاری هستند.

سرپرست معاونت سیاسی و امنیتی استانداری فارس خاطرنشان کرد: باید شیوه‌ای را تدوین کرد تا بر اساس آن کتاب‌های مرجع و کتاب‌هایی که به سلامت جامعه و دانش افراد کمک می‌کند، به مردم معرفی شود.

وی با اشاره به اینکه استان فارس ۲۳۴ کتابخانه‌ عمومی دارد که درمقایسه‌با پراکندگی جمعیت استان، چشمگیر نیست، افزود: فارس از لحاظ تقسیمات کشوری با ۸۴ بخش، ۱۰۶ شهر و ۲۰۰۰ دهستان بزرگترین استان کشور است و از همین رو در حوزه گسترش کتابخوانی نیازمند حمایت و پشتیبانی و کمک نهادهای کشوری است.

احمدی‌زاده همچنین از شورای شهر شیراز و شهرداری درخواست کرد تا در بخش ایجاد زیرساخت‌ها یاری رسان باشند تا بتوان گامی اساسی در این زمینه‌ها برداشت.

رشد آمار کتابخانه های عمومی فارس در حوزه منابع و اعضا

 مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس نیز در این آیین با بیان اینکه کتاب ارزشمندترین دستاورد بشری است، گفت: کتاب محصول خلاقیت انسان است و راز جاودانگی مردان بزرگ را باید لابه‌لای کتاب ها جست‌وجو کرد.

روح‌الله منوچهری افزود: کتابخوان کسی است که به واسطه همنشینی با کتاب کمال یافته است و کتابدار در این فرایند مشاوری امین است.

وی در ادامه با اشاره به عملکرد یک سال اخیر اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس، گفت: در یک سال گذشته، پنج باب کتابخانه عمومی افتتاح شده که بیشتر آن ها به همت خیرین احداث شده است.

منوچهری بیان داشت: بهره‌برداری از سالن کنفرانس بیش از ۷۰ نفره در شیراز و بهسازی کتابخانه عمومی جهرم از دیگر اقدامات این اداره کل در یکسال گذشته بود، همچنین اعتبار بهسازی ۱۲ کتابخانه عمومی دیگر نیز تأمین شده است.

منوچهری همچنین با اشاره به اعطای مجوز به ۳۱ کتابخانه مشارکتی عنوان کرد: طی یک سال گذشته ۱۰ تفاهم نامه همکاری با سازمان های دیگر منعقد یا تمدید شده است و بیش از ۳۰۰ نشست کتابخوان در استان فارس برگزار کردیم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان فارس با بیان اینکه دبیران و نوبندگان امسال از گروه شهرهای بدون کتابخانه فارس خارج می شوند، افزود: برای تجهیز کتابخانه‌ها نیز تاکنون اقدامات ارزشمندی صورت گرفته است.

وی با اشاره به برگزاری ۱۳۱۴ برنامه ترویجی عنوان کرد: در هفته کتاب همچنین طرح آغاز اینترنت بی سیم رایگان در شصت کتابخانه دیگر کلید می خورد.

منوچهری افزود: مجموعه کتابخانه های عمومی به‌منظور نهادینه‌کردن مطالعه از کودکی، اقدامات ویژه در این حوزه را در دست اقدام دارد که افتتاح بخش کتاب کودک فسا، راه‌اندازی سه کتابخانه عمومی ویژه کودک و نوجوان در شیراز و کتابخانه عمومی ام الخیر اوز که به زودی افتتاح می شود، بخشی از این اقدامات است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس خاطرنشان کرد: کتابخانه های عمومی فارس در حوزه منابع رشد ۱۲ درصدی و در تعداد اعضای کتابخانه‌های عمومی، رشد بیش از ۱۰ درصدی را در مقایسه با سال گذشته داشته است و  هم‌اکنون بیش از ۱۳۹هزار تن از مردم فارس عضو کتابخانه‌های عمومی هستند.

در بخش دوم این آیین ضمن قدردانی از کتابداران، خیرین، مسئول کتابخانه برتر و فعالان کتابخوانی برگزیده استان در سطح ملی، از برگزیدگان استانی و خیرین حامی کتابخانه فارس تجلیل شد. بر این اساس در بخش تقدیر از خیرین برگزیده استان فارس در حوزه کتابخانه‌ سازی، از علی اشکنانی برای ساخت و اهدای کتابخانه اهل شهرستان لامرد، محسن افگانه برای اهدای ساختمان کتابخانه شهر دبیران شهرستان زرین دشت، پروین دادستان برای ساخت و اهدای ساختمان کتابخانه ام الخیر شهر اوز شهرستان لارستان، خانواده شهید جمالی برای اهدای خودرو کتابخانه سیار شهرستان اقلید و شهرام یزدانی به دلیل اهدای کتاب به صورت مستمر به کتابخانه‌های عمومی استان فارس تقدیر شد.

همچنین انجمن کتابخانه های عمومی دو شهرستان ممسنی و قیروکارزین، به عنوان انجمن‌های نمونه کشور شناخته شدند که از علی محمد کریمی فرماندار قیروکارزین، کسری آبچر رئیس اداره کتابخانه های عمومی قیروکارزین، داوود ایوبی ایوبلو فرماندار ممسنی، سیمسن نوذری رئیس اداره کتابخانه های عمومی ممسنی و دیگر اعضای انجمن کتابخانه های عمومی این شهرستان ها قدردانی شد. افزون بر این از اشکان کاظمی فرماندار شهرستان کوار نیز به عنوان فرماندار حامی کتابخوانی قدردانی شد.

در ادامه در بخش مسئولان برگزیده کتابخانه‌های عمومی فارس، الهام خداوکیل و نوشین جعفرنژاد از شهرستان کازرون، رقیه عشقی از شهرستان فیروزآباد، زهرا جمشیدی از شهرستان فراشبند، فاطمه میرزایی از شهرستان آباده و ملیحه فدوی از شهرستان فسا با عنوان مسئولان برگزیده معرفی شدند. از زهرا آسمانی از شهرستان کوار، سعیده دهقانی از شهرستان کازرون و اسماعیل ایمانی از شهرستان ‌نی‌ریز نیز به عنوان کتابدار برتر فارس قدردانی شد.

همچنین زهرا آسیابانی از نی‌ریز باعنوان کتابدار برتر کودک، محبوبه مسلمی حقیقی از شیراز با عنوان فهرست نویس برتر، معصومه اقتداری از شیراز با عنوان کتابدار برتر کتابخانه مشارکتی و اسدالله بنایی با عنوان خدمتگزار برتر کتابخانه عمومی شناخته شدند.

کتابخانه باقرالعلوم (ع) شیخ عامر لامرد در بخش کتابخانه های روستایی و کتابخانه زنده یاد محمد حسن رجبی از نی‌ریز در بخش کتابخانه شهری نیز شایسته تقدیر شناخته شد.

در ادامه نازنین زهرا رزم‌دیده از لامرد و نازنین فاطمه خادمی از ارسنجان در بخش زیر ۸ سال و زهرا حدادی از داراب و سید محمد علی کشفی حقیقی از استهبان نیز در بخش ۸ تا ۱۲ سال، کتابخوان برتر شدند.

فاطمه قائدی از لامرد و نرجس عادلی صفت از سپیدان در بخش نوجوان و راضیه رئیسی از اقلید، مانا کوشا از جهرم، ابوطالب باقری از لارستان و محسن رحیم خانلی از سروستان نیز در بخش بزرگسالان تجلیل شدند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 14 =