سه‌شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۵

با حضور جمعی از نمایندگان مجلس و مسئولان استانی برگزار شد؛

مراسم بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان البرز

آیین بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان البرز

مراسم بزرگداشت «روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار» استان البرز با حضور جمعی از مسئولان کشوری و استانی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان البرز، دوشنبه ۲۸  آبان ۹۷، مراسم بزرگداشت روز «کتاب، کتابخوانی و کتابدار» در استان البرز، با حضور عزیزالله شهبازی، سرپرست استانداری البرز؛ عزیزالله اکبریان، نماینده مردم کرج، فردیس، اشتهارد و آسارا در مجلس شورای اسلامی؛ محمدجواد کولیوند، نماینده مردم کرج، فردیس، اشتهارد و آسارا در مجلس شورای اسلامی؛ امیرابراهیم رسولی، مشاور امور مجلس دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور؛ احمدعلی هراتی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان البرز؛ عیسی قبادی، مدیر کل محترم امور اجتماعی و فرهنگی استانداری؛ علی رامک، مدیرکل صدا و سیمای مرکز استان البرز؛  امیر غفرانی، مدیرکل ورزش و جوانان استان البرز؛ عباس زارع، رئیس شورای شهر کرج؛ اکبر سلیم نژاد، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر کرج؛ جمعی از مدیران  و مسئولان استانی و اعضای شورای شهر، کتابدارن و اعضای کتابخانه های عمومی استان و اصحاب رسانه، با اجرا و شعر خوانی سعید بیابانکی، مجری، شاعر طنزپرداز و پژوهشگر ادبی، برگزار شد. 

احمدعلی هراتی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان البرز ضمن خیر مقدم به میهمانان و مدعوین، با تبریک بیست و ششمین هفته کتاب و «روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار» گفت: ما خادمین کتاب و کتابخوانی، به دلیل نامگذاری روز ۲۴ آبان ماه، بزرگداشت علامه طباطبایی، صاحب تفسیر المیزان، به عنوان «روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار» به خود می بالیم.

وی با اشاره به اهمیت و جایگاه کتاب در دین مبین اسلام، بیان کرد: کتاب در نزد مسلمانان دارای ارزش و جایگاه ویژه ای است، به گونه ای که معجزه پیامبر اسلام(ص) کتاب قرآن است. حضرت علی (ع)، کتاب را بوستان علما می داند. این نشان از اهمیت کتاب در نزد ما مسلمانان است.

رئیس دبیرخانه انجمن کتابخانه های عمومی استان البرز با اشاره جایگاه استان در سرانه مطالعه گفت: علاقه مردم استان البرز به کتاب و کتابخوانی باعث شده است که این استان از نظر سرانه مطالعه، در جایگاه برتری قرار گیرد.

هراتی افزود: کتاب نزد سایر ملل و مکاتب نیز دارای جایگاه ویژه ای است، به گونه ای که ویکتور هوگو می گوید، خوشبخت کسی است که به دو چیز دسترسی داشته باشد؛ کتاب خوب و دوستانی اهل مطالعه و کتابخوان.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان البرز با اشاره به برگزاری نخستین نشست هم اندیشی فرمانداران، شهرداران و روسای شوراهای اسلامی شهرهای استان البرز و نخستین نشست هم اندیشی دهیاران سراسر استان  با محوریت کتابخانه های عمومی، خاطر نشان کرد: امروز تعامل بسیار خوبی بین مسئولان و مدیران استانی با اداره کل کتابخانه های عمومی برقرار است. در نشست هایی که در شهرستان های مختلف داشته ایم، طرح توسعه کتابخانه های عمومی را در دست اقدام داریم.

هراتی با اشاره به فقدان کتابخانه مرکزی در استان البرز، تاکید کرد: با همکاری شورای اسلامی شهر و شهرداری کرج و مسئولان استانی، در آینده خبر های خوشی پیرامون کتابخانه مرکزی اعلام خواهد شد.

وی در ادامه با اشاره به برگزاری افتتاحیه نخستین جشنواره اهدای کتاب استان البرز با شعار «کتابخانه بهتر با یک کتاب بیشتر» با حضور خیرین، نماینده مجلس، فرماندار ویژه کرج، ائمه جمعه، جمعی از مدیران کل در استان و عموم مردم در هفته کتاب، عنوان کرد: با همکاری اداره کل پست استان البرز، شهرداری، شورای اسلامی شهر و سازمان پسماند کرج در قالب اجرای طرحی زمینه استفاده عموم از کتاب هایی که در خانه های شهروندان بدون استفاده نگهداری می شود، فراهم شد. در اجرای این طرح مردم با تماس از طریق شماره ۱۳۷ می توانند کتاب مورد نظر خود را در اختیار کتابخانه ها برای استفاده عموم قرار دهند.

هراتی گفت: اداره کل پست استان البرز در اجرای این طرح، مشارکت لازم را از طریق ارسال فراخوان و اعلام نشانی کتابخانه ها در دریافت این نوع کتاب های خانگی دارد. این طرح از ۲۴ آبان ماه آغاز و تا ۲۴ آذرماه جاری ادامه دارد و در آینده ای نه چندان دور، طرح های بیشتری در این زمینه با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی به اجرا در می آید.

مدیرکل کتابخانه های عمومی البرز در پایان با اشاره به جایگاه رفیع شهدای انقلاب، ۸ سال دفاع مقدس و شهدای حرم گفت: وظیفه ما این است که در پاسداشت خون و آرمان شهدا به ویژه شهدای حرم بکوشیم. از شهید گرانقدر، حجت الاسلام و المسلمین تمامزاده که عضو کتابخانه عمومی شهیدان نصیری کرج بودند، نیز یاد می کنیم.

در ادامه امیرابراهیم رسولی، مشاور امور مجلس دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور ضمن تبریک هفته کتاب و روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار گفت: امروز به نیابت از دبیرکل محترم کتابخانه های عمومی کشور، وزیر محترم ارشاد جهت تبریک روز کتابدار به کتابدارن، اینجا هستم. کتابداران سربازان اصلی ترویج فرهنگ کتابخوانی هستند. کتابداران باید آرامش داشته باشند تا بتوانند به مراجعه کننده، راهنمایی های لازم را ارائه دهند.

مشاور امور مجلس دبیرکل نهاد، اعلام کرد: روز گذشته آقای سعیدی، نماینده محترم مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی، به عنوان عضو ناظر بر نهاد کتابخانه ها انتخاب شدند. خرسندیم که ایشان با بینشی قوی و پتانسیلی جدید به کمک نهاد کتابخانه های عمومی آمدند. در حوزه قانونگذاری و بودجه، نیازمند توجه ویژه به نهاد کتابخانه های عمومی هستیم.

وی افزود: باید به مناطق محروم استان البرز توجه ویژه شود. خبر احداث کتابخانه در مناطق دور از مرکز استان مانند شهرستان طالقان، خوشحال کننده است. در مرکز استان نیز بحث کتابخانه مرکزی، نکته ای است که باید به آن توجه کرد. برای این کار، اگر کاری باید در تهران انجام شود، آماده پیگیری هستیم. ما وقتی از کتابداران انتظار نظم، ارتقای سطح علمی، افزایش اطلاعات و سطح کتابخوانی را داریم، باید توقعات کتابداران محترم را نیز جوابگو باشیم.

رسولی در پایان ضمن تشکر از مدیرکل کتابخانه های البرز به دلیل تعامل ایجاد شده در بین سازمان ها و ادرات استان، گفت: انشاالله همکاری و همیاری مسئولان استانی در زمینه کتابخانه های عمومی، روزبه روز بیشتر شود.

در ادامه محمدجواد کولیوند، نماینده مردم کرج، فردیس، اشتهارد و آسارا در مجلس شورای اسلامی گفت: به نیابت از مجمع نمایندگان استان البرز، هفته کتاب و کتابخوانی را  خدمت کتابدران عزیز، مدیران، معاونین و کارکنان کتابخانه های عمومی استان البرز تبریک عرض می کنم. از عزیزان شورای شهر، مدیران، نیروی انتظامی، روحانیون، اصحاب رسانه و همه حاضرین به دلیل حضورشان تشکر می کنم.

وی با اشاره تبلیغ کتاب از رسانه ها، اظهار داشت: تبلیغات کتاب در صدا و سیما منع قانونی ندارد و باید این کار براساس قوانین صدا و سیما انجام شود.

کولیوند با بیان اینکه در حال حاضر تبلیغات کتاب در بیلبوردهای شهری انجام می‌شود، افزود: یکی از معیارهای کشورهای توسعه یافته وجود مراکزی مانند دانشگاه، صنایع، کشاورزی و یک قطب علمی است. استان البرز با داشتن بیش از ۸ مرکز موسسه ملی و بین المللی و جهانی، قطب علم و فناوری است. پایه و شالوده علم، کتاب است.

نماینده مردم کرج گفت: بیش از ۸ نهاد کشوری و جهانی در استان البرز در حال فعالیت هستند و بنیاد و پایه علم و فناوری، کتاب است.

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس اظهار داشت: در حال حاضر در فضای رسانه‌ای بمبارانی از اطلاعات مختلف وجود دارد. در این شرایط رجوع به کتاب و مرجعی مانند کتاب بسیار با اهمیت است. اطلاعات موجود در فضای مجازی پایه و اساسی ندارد و قابل اتکا نیست.

وی با بیان اینکه در مجموعه شاخص‌های استان باید قطب علمی در نظر گرفته شود و برای تقویت آن به فرهنگ و توسعه کتابخوانی توجه کرد، گفت: نیم درصد شهرداری ها برای کتابخانه‌های همان شهرها هزینه می‌شود که نیازمند همکاری دستگاه‌های اجرایی استان است.

وی اظهار داشت: در حال حاضر زمین کتابخانه مرکزی مشخص شده است و همه باید دست به دست هم بدهیم تا این کتابخانه راه‌اندازی و در اختیار علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی قرار گیرد.

در ادامه عزیزاله شهبازی، سرپرست استانداری البرز ضمن تبریک هفته کتاب گفت: قصه کتاب و کتابخوانی یک عشق است. مسئولان به عنوان متصدیان امر فرهنگ، باید تسهیل گر و کمک کننده ترویج فرهنگ کتابخوانی باشند. خدا را شکر همکاری خوبی بین مسئولان در استان شکل گرفته است. از همه حاضرین و همه مردم دعوت می کنم که در جشنواره اهدای کتاب شرکت کنند و کتاب های خود را به کتابخانه های عمومی اهدا کنند.

وی ادامه داد: باید بر تعداد کتابخانه های سیار در استان افزوده شود. کتابخانه مرکزی و پرداخت نیم درصد درآمد شهرداری هم موضوع مهمی است که در شورای شهر وشهرداری ها پیگیری می شود.

در پایان، مراسم تقدیر از شایستگان تقدیر با اهدای لوح و جوایز برگزار شد. در بخش اعضای برتر کتابخوان در سطح استان از ستایش کشن روستا، فاطمه افشار، پریا حسینی، میلاد صابر، مانی قربانی، ستایش آهن نورد، هادی قاسمی، طاهره عاقل شاه نشین، احمد داراب منش، سمیرا محمدی تقدیر شد. در بخش کتابداران شایسته تقدیر در کتابخانه های عمومی استان از معصومه کولیوند، معصومه رستمی گوهردانی قدردانی شد.

در بخش مسئول برتر کتابخانه از  رقیه امید نسب تقدیر شد. سپیده ماقنتی و کبری حیدری، لوح و جایزه کتابخانه برتر استان را دریافت کردند. از حسین رضا محبی و محمدناصر مهرور به عنوان پیشکسوتان کتابخانه های عمومی استان تقدیر شد. از روحا میکائیل رازی، نیلوفر خادم حسینی، معصومه چراغی، مصطفی کریمی و  علی محمدجعفری با عنوان کتابداران و مسئولان شایسته تقدیر در امور کتابخانه های سازمان فرهنگی هنری شهرداری کرج تقدیر شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
2 + 4 =