دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۷

پرویز فلاحی پور عنوان کرد؛

کار نهاد در ترویج کتابخوانی بسیار مفید و کاربردی است

پروريز فلاحي پور

پرویز فلاحی پور بازیگر سریال «شهرزاد» با اعلام اینکه کتاب خواندن لازمه پیشرفت هر جامعه توسعه یافته ای است از اهمیت ترویج کتابخوانی توسط خانواده ها گفت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به نقل از بانی فیلم، پرویز فلاحی پور در ارتباط با دلایل سرانه پایین مطالعه در کشور گفت: عدم رجوع عموم مردم به مقوله کتابخوانی یکی از معضلات اصلی جامعه کنونی ما به حساب می آید. متاسفانه فضای مجازی بخش زیادی از زندگی مردم را تصرف کرده است. جامعه ای که درگیر مصرف گرایی شده است و نمودار خوانش مطالعه اش در آن محلی از اعراب نداشته باشد، بدون شک دچار مشکلات زیادی به لحاظ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خواهد شد.

بازیگر سریال «شب دهم» در همین راستا اضافه کرد: مشکلات اقتصادی که امروز در جامعه گسترش پیدا کرده است، یکی دیگر از شاخص های اصلی عدم استقبال به مطالعه توسط آحاد مردم در منازل و کتابخانه ها است. همچنین استفاده از تکنولوژی روز مانند برنامه کتاب صوتی که در تلفن های همراه افراد وجود دارد، سبک قدیمی مطالعه را از بین برده است. امروزه طیف دانشجویان شیوه مطالعه کتاب صوتی را استفاده می کنند و دیگر کتاب در دست نمی گیرند.

وی ادامه داد: البته حضور مردم در کتابخانه ها تاثیرات فرهنگی و اجتماعی زیادی برای آن ها در برخواهد داشت. کتاب خواندن یکی از مقوله های اصلی پیشرفت هر جامعه متمدن و توسعه یافته ای است. به جرات این موضوع را عنوان می کنم که ارتقاء سرانه مطالعه، جامعه بهتری را برای همه شهروندان رقم خواهد زد. ارتقا عیار علمی افراد برای هر جامعه ای مثمرثمر است. آموزش اجتماعی گزاره اصلی پیشرفت یک جامعه است که با مطالعه کتاب حاصل می شود.

این بازیگر با اعلام اینکه مطالعه رکن اصلی موفقیت افراد در جامعه است، گفت: فرایند ترویج کتابخوانی باید از سمت خانواده ها شکل بگیرد. خانواده نقش بسزایی در رشد سرانه کتابخوانی در سطح کشور دارد. به عنوان مثال دخترم به دلیل علاقه من و همسرم به کتاب خواندن به کتابخوانی علاقه مند شد. در حال حاضر دخترم خیلی از رمان های معروف را مطالعه کرده است. این اتفاق به دلیل گفتمان ادبیات در منزل ما شکل گرفت. خانواده ها با بهانه های مختلف باید فرزندان خود را به سمت مطالعه هدایت کنند.

بازیگر سریال «شهرزاد» با اشاره به اینکه اندیشه سالم و موفق با خواندن کتاب بدست می آید، خاطرنشان کرد: آسیب های اجتماعی که اکنون رشد خطرناکی در اجتماع داشته است با ترویج فرهنگ کتابخوانی بسیار کمرنگ خواهد شد. بستر فضای تشویق مردم به مطالعه توسط متخصصان باید صورت بگیرد. راهکارهای علمی زیادی در ارتباط با علاقه مند کردن جامعه به مطالعه وجود دارد ولی اساتید زیادی در این حوزه فعال هستند که نظرات آن ها بدون شک برای جامعه ما مفید خواهد بود.

فلاحی پور در رابطه با دستاورد مطالعه در کتابخانه، بیان کرد: خاطرات بسیار خوبی از دوران دانشجویی دارم. خواندن کتاب در کتابخانه برای نسل ما بسیار شیرین بود. البته آن مقطع هم بیشتر کتاب هایی در حوزه هنر و ادبیات نمایشی را مطالعه می کردم. به هر حال نسل ما به نسبت نسل امروز از خواندن کتاب خیلی لذت می برد.

این بازیگر در خاتمه این گفتگو، اظهار کرد: نهاد کتابخانه ها خیلی کاربردی و مفید در حوزه ترویج کتابخوانی ورود پیدا کرده است. خوشبختانه کتابخانه های امروز در سطح کشور با مکانسیم خوبی کار می کنند. دایره موضوعات مختلف و گوناگون کتاب ها در کتابخانه ها پاسخگوی نیازمندی های جامعه است. از این رو امیدوارم با افزایش جمعیت کشورمان با افزایش کتابخانه ها در سطح کشور مواجه شویم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
2 + 0 =