دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۳

نفیسه سادات موسوی مطرح کرد؛

یک تیر و دو نشان نهاد کتابخانه‌ها در کتابخانه‌های عمومی

نفیسه سادات موسوی

نفیسه سادات موسوی، شاعر، در یادداشتی به مناسبت هفته کتاب به ارزیابی فعالیت‌های فرهنگی نهاد کتابخانه‌های عمومی پرداخته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور به نقل از تسنیم، نفیسه سادات موسوی در یادداشتی به مناسبت هفته کتاب به ارزیابی فعالیت های نهاد کتابخانه های عمومی کشور در زمینه ترویج فرهنگ کتابخوانی پرداخته است. در ادامه این یادداشت را می خوانید.


ظرفیت‌های خوبی در زمینه فعالیت های فرهنگی نهاد کتابخانه‌های عمومی با رویکردهای اجتماعی وجود دارد که بعضی از آنها از قبل در حال اجراست و برخی مغفول مانده است. برای مثال برگزاری نشست‌های گفت‌وگو محور حول موضوعات مشخص در محل این کتابخانه‌ها و از بین کتابخوانان که توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار می‌شود، امری است یک تیر و دو نشان.

هم گفت‌وگو و تعامل چالشی بین افراد صورت می‌گیرد که ممکن است منجر به نتایج کاربردی و راهبردی شود و هم در صورت عدم رسیدن به نتیجه واحد جرقه جستجو و مطالعه پیرامون موضوعات مطرح شده در ذهن‌ها ایجاد می‌شود که با توجه به حضور در محیط کتابخانه قطعاً تعدادی از این افراد به سراغ مطالعه و امانت گرفتن کتاب  با موضوعات مذکور خواهند رفت.

هرچند که ممکن است کتابخانه‌ها به تنهایی نتوانند پاسخگوی ارتقای سطح فرهنگ جامعه باشند، اما استفاده از ظرفیت جماعت اهل مطالعه به واسطه همین کتابخانه‌ها محقق می‌شود که اغلب به سبب همین کتابخوان بودن اهل اندیشه هستند. هدایت کردن این افراد به خواندن کتاب‌های هدفمند در قالب برگزاری جشنواره‌های مطالعاتی و از این دست فعالیت‌های انگیزشی می‌تواند حرکتی مؤثر در این حوزه باشد.

نهاد کتابخانه‌ها مدتی است که در حوزه‌های اجتماعی نیز فعالیت می‌کند و با برگزاری کلاس‌های آموزشی روانشناسی و مشاوره تلاش‌هایی برای کم کردن آسیب‌های اجتماعی انجام می‌دهد که این حرکت در واقع جزو خلأهای فرهنگی کشور بوده و خدا را شکر که نهاد کتابخانه‌ها به این حوزه ورود کرده است و به این وسیله قطعاً می‌تواند به کاهش آسیب‌های اجتماعی موجود در جامعه کمک شایانی کند.

محیط کتابخانه محیط تفکر محور است که تمام افراد خانواده می‌توانند همزمان به فراخور سن و علایقشان با هم در آنجا حضور پیدا کنند. چه بهتر که در این فرصت حضور خانوادگی، خدماتی خانواده محور از قبیل کلاس‌های آموزشی و تربیتی نیز ارائه شود.

ما در طول سال‌های تحصیلی ،۹ ماه سال تحصیلی را به شوق خرداد می‌گذراندیم. از روزی که آخرین امتحان را می‌دادیم با مجوز خانواده کارت عضویت کتابخانه محله را تمدید می‌کردیم و تا آخر تابستان فرصت داشتیم هر چه می‌توانیم بیشتر کتاب‌های مورد علاقه مان را بخوانیم و دوست‌های کتابخوان و هم‌سلیقه را در کتابخانه پیدا کنیم و راجع به کتاب‌ها با هم تبادل نظر کنیم و این برای ما فرصتی مغتنم بود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
8 + 0 =