شنبه ۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۰

معاون سیاسی امنیتی استاندار هرمزگان:

عمل گرایی، گمشده امروز جامعه است

جلسه انجمن هرمزگان

معاون سیاسی امنیتی استاندار هرمزگان گفت: عمل‌گرایی، حلقه مفقوده امروز جامعه است که علت آن، حرف‌های زیبا و مصوبات بدون نتیجه است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، سومین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، یکشنبه ۲۷ آبان ماه به ریاست بهروز اکرمی، معاون سیاسی، امنیتی استاندار و با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمد ذاکری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان؛ علیرضا مدرس، سرپرست معاونت کتابخانه‌های عمومی استان و اعضای انجمن در سالن جلسات استانداری تشکیل شد.

اکرمی در این نشست اظهارداشت: دامن زدن به مسائلی همانند میزان سرانه مطالعه دردی از جامعه دوا نمی‌کند و به جای طرح مسائل حاشیه‌ای باید به فکر راهکار برای اشاعه فرهنگ کتابخوانی در میان عموم اقشار بود.

معاون سیاسی، امنیتی استاندار هرمزگان، عملیاتی نشدن مصوبات را معضل بزرگی توصیف کرد و گفت: اغلب مصوبات جلسات قبلی این انجمن که با رویکرد نرم‌افزاری بوده، عملیاتی نشده است. مشکل اصلی اجرای این مصوبات است.

وی هماهنگی بین‌بخشی را گره‌گشای این مشکل دانست و افزود: اگر دیدگاه عملکردی و همکاری بین‌بخشی به مصوبات وجود داشته باشد، می‌توانیم شاهد تاثیرگذاری در بخش‌های مختلف باشیم.

اکرمی ابراز داشت: گمشده اصلی امروز جامعه از جمله در زمینه کتابخوانی، عمل‌گرایی است و باید با تشکیل جلسات پژوهش‌محور و دعوت از نخبگان، عدم تمایل جامعه به مطالعه مورد بررسی قرار گیرد و راهکارهای عملی ترسیم شود.

وی راهکارهای تشویقی از جمله برگزاری نمایشگاه‌های کتاب با ارائه تخفیف‌های مناسب، مسابقات مستمر و دوره‌ای کتابخوانی و غربالگری کتاب مطابق با سطح دانش و سواد افراد جامعه را موثر عنوان کرد و گفت: باید عطش مطالعه را در میان اقشار مختلف جامعه شعله‌ور کنیم تا فرهنگ کتابخوانی نهادینه شود.

نیازمند راه‌اندازی نهضت کتابخوانی در استان هرمزگان هستیم

حجت‌الاسلام و المسلمین محمد ذاکری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، به لزوم ایجاد نهضت کتابخوانی اشاره‌ کرد و گفت: با توجه به سرانه مطالعه پایین در استان هرمزگان، نیازمند ایجاد نهضت کتابخوانی و احداث کتابخانه‌ هستیم.

وی افزود: کتابخانه‌های عمومی استان در جهت ترویج کتابخوانی نسبت به سال گذشته اقدامات قابل توجهی در حوزه‌های مختلف انجام داده است.

وی افزایش ۱۰ درصدی نسخ کتاب، افزایش ۱۹۰ درصدی در برگزاری برنامه های فرهنگی و نشست‌های مطالعاتی، افزایش ۱۶۹ درصدی در برگزاری فعالیت‌های آموزشی در زمینه‌هایی نظیر نویسندگی و داستان‌نویسی نسبت به مدت مشابه سال گذشته را گوشه‌ای از اقدامات مفید  کتابخانه‌های استان عنوان‌کرد.

حجت‌الاسلام والمسلین ذاکری همچنین برگزاری همایش تجلیل از کتابداران و کتابخوانان، اجرای ۶۰۰ برنامه برای کودک و نوجوان، ۵۰۰ بازدید از کتابخانه‌ها توسط مدارس، برگزاری ۱۲۱ نشست کتابخوانی و ۴۴ مسابقه کتابخوانی را مهم‌ترین برنامه‌های هفته کتاب و کتابخوانی برشمرد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
8 + 4 =