یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۷

همزمان با هفته کتاب؛

بخش کتاب های بومی در کتابخانه عمومی شهید ملامحمد امینی سقز افتتاح شد

افتتاح بخش بومی در سقز

همزمان با هفته‌ کتاب بخش کتاب های بومی در کتابخانه عمومی شهید ملامحمد امینی سقز افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کردستان، ۲۷ آبان ماه همزمان با هفته‌ کتاب بخش کتاب های بومی در کتابخانه عمومی شهید ملامحمد امینی سقز افتتاح شد.

سمیه ایزدیار، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان سقز در این مراسم اظهار داشت: راه اندازی بخش کتاب های بومی از نویسندگان شهرستان از اولویت های این نهاد فرهنگی در سال جاری بوده است. حمایت از فرهنگ و هنر و ادبیات بومی شهرستان از مدت ها پیش دغدغه ی اهل کتاب بود، تا اینکه در مرداد ماه سال ۹۷ تصمیم بر آن شد تا در راستای این امر مهم گامی هرچند کوچک برداشته شود. ماحصل این همفکری جمع آوری آثار و تألیفات نویسندگان و مترجمان بومی شهرستان و ایجاد بخشی تحت عنوان بخش بومی در کتابخانه عمومی شهیدامینی شد.   

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان سقز گفت: در این راستا، مرداد ماه سال جاری فراخوانی برای جمع آوری کتاب از نویسندگان بومی و اهدای آثارشان به این بخش منتشر و خوشبختانه این امر با استقبال قابل توجهی مواجه شد.  

ایزدیار گفت: از زمان اعلام فراخوان ۵۰ مولف شهرستان بالغ بر ۷۵ عنوان کتاب به این بخش اهدا کردند و در حال حاضر این بخش دارای ۳۵۰ نسخه کتاب با موضوعات متعدد است.

وی در پایان اضافه کرد: تلاش می کنیم این روند همچنان ادامه داشته باشد و بتوانیم خدمتی هرچند کوچک به فرهنگ و ادب این مرز و بوم کنیم.

در ادامه امیر سجادی، مدرس دانشگاه و پژوهشگر حوزه‌ تاریخ با تأکید بر اهمیت نگاه محلی به حوزه‌ فرهنگ اظهار داشت: امروزه نگاه‌های محلی بسیار مورد توجه است و پارادایم‌های کلی از زیرمجموعه نگاه‌های محلی شکل می گیرد.

وی با بیان اینکه نویسنده بر اساس سه پارادایم کلی کنش فکری خود را شکل می دهد، افزود: نخستین پارادایم سنت است که در چارچوب سنت و ادبیات کلاسیک کار می کنند. پارادایم دوم، مدرنیته است که بر اساس تحولات عصر مدرن، آثاری در این چارچوب خلق می کند و سومین پارادایم، پست مدرن، شامل آثاری است که امروزه می بینیم.

سجادی با اشاره به ویژگی‌های هر سه دوره سنت، مدرنیسم و پست مدرن بیان کرد:  باید بر اساس این چارچوب‌ها دوباره تجدیدنظر و بازخوانی در آثاری که به عنوان متون ادبی می شناسیم صورت گیرد. تا زمانی که رویکردی انتقادی نسبت به حوزه‌های مختلف نداشته باشیم، نمی‌توانیم چشم‌انداز روشنی برای تغییر ببینیم.

این مدرس و پژوهشگر سقزی اظهار داشت: نویسنده‌ وقتی اثری را تألیف می کند باید مسئله محور و نیز روش‌مند باشد، یعنی نباید آثاری تولید کند که در آن هیچ روش و نظم مشخصی نباشد و معلوم نباشد که مخاطب به چه نتیجه‌ای می‌خواهد برسد.

در ادامه‌ این نشست سعید کاکی، مترجم حوزه‌ فلسفه، عادل کریمی و ماموستا آسو(شاعر) به سخنرانی پرداختند و گروه موسیقی «ژه‌نیار» به سرپرستی پارسا احمدزاده به اجرای چند قطعه موسیقی پرداخت.

در پایان این گردهمایی، بخش نویسندگان بومی کتابخانه‌ی عمومی شهرستان سقز افتتاح شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
6 + 6 =