سه‌شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۳

مدیرکل کتابخانه های استان بوشهر مطرح کرد؛

۴۳۰ برنامه فرهنگی ویژه هفته کتاب در کتابخانه های عمومی بوشهر

جشنواره رضوی بوشهر -سید علی هاشمی

مدیرکل کتابخانه های عمومی بوشهر از برگزاری ۴۳۰ برنامه فرهنگی ویژه هفته کتاب در کتابخانه های عمومی این استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان بوشهر، سید علی هاشمی اظهار کرد: با برنامه ریزی های صورت گرفته در این هفته ۴۳۰ برنامه فرهنگی در سطح استان بوشهر برگزار می شود.

مدیرکل کتابخانه های استان بوشهر به تشریح برنامه های هفته گرامیداشت کتاب و کتاب خوانی پرداخت و گفت: نشست های تخصصی کتابخوان، کتابخوان مدرسه ای و کتابخانه ای، تجلیل از کتابداران و کتابخانه های برتر، مسابقات کتابخوانی، خلاصه نویسی، قصه گویی، دیدار با آیت الله صفایی بوشهری و استاندار بوشهر و راه اندازی میز خدمت در کتابخانه شهر خورموج توسط مسئولین شهرستان دشتی از جمله برنامه هایی است که در هفته کتاب و کتابخوانی در استان بوشهر انجام می شود.

وی افزود: روز ۲۴ آبان نیز عضویت در کتابخانه های استان رایگان خواهد بود.

هاشمی با بیان اینکه ۶۴ کتابخانه فعال در استان بوشهر وجود دارد، گفت: در حال حاضر ۸۷۵ هزار جلد کتاب در کتابخانه های عمومی استان بوشهر وجود دارد که در اختیار ۳۴ هزار و ۵۰۰ نفر عضو قرار می گیرد.

وی با اشاره به نبود کتابخانه استاندارد در استان بوشهر، اظهار داشت: اولین کتابخانه استاندارد استان بوشهر واقع در خیابان دواس شهر بوشهر در دهه مبارک فجر افتتاح می شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان بوشهر گفت: بیشترین گروه عضو کتابخانه های عمومی استان با ۶۵ درصد کودکان و نوجوانان هستند و پس از این گروه، جوانان ۲۲ درصد اعضا را تشکیل می دهند. کمترین میزان عضویت نیز  با ۱۳ درصد مربوط به جمعیت میان سال است.

وی یادآور شد: بیشترین میزان گرایش به مطالعه با ۳۷ درصد مربوط به گروه سنی ابتدایی است. اگر این گروه سنی به مطالعه علاقه مند و هدایت شوند در زمره کتاب خوانان آینده قرار می گیرند.

هاشمی گفت: براساس آمارها زنان استان بوشهر ۵۵ درصد نسبت به مردان بیشتر کتاب می خوانند.

هاشمی با بیان اینکه وجود ۶۴ کتابخانه جوابگوی جمعیت بیش از یک میلیونی استان بوشهر نیست، تصریح کرد: در سند چشم انداز ۱۴۰۴ باید تعداد ۱۳۰ کتابخانه فعال در استان بوشهر داشته باشیم.

سید علی هاشمی تصریح کرد: در حال حاضر سه شهر و ۳۲ روستای استان فاقد کتابخانه عمومی است و ۳۰ روستا نیز می توانند کتابخانه سیار داشته باشد.

وی اظهار داشت: هرچند تعداد کتابخانه های عمومی استان نسبت به قبل از انقلاب(وجود۱۱ کتابخانه عمومی در استان) افزایش ۶ برابری داشته اما همچنان تقویت زیرساخت ها در این بخش ضروری است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
6 + 11 =