یکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۳

با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان بررسی شد؛

پرونده ناتمام کتابخانه عمومی شهدای بندرعباس بر روی میز شورای شهر

a

نشست هم‌اندیشی اعضای شورای اسلامی شهر بندرعباس و مسئولان اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، نشست هم‌اندیشی اعضای شورای اسلامی شهر بندرعباس و مسئولان اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین محمد ذاکری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان در این جلسه اظهار داشت: 10 سال پیش، کتابخانه مرکزی شهر بندرعباس قرار بود با 7 هزار و 500 متر زیربنا، بزرگ‌ترین کتابخانه جنوب کشور باشد اما روند ساخت آن متوقف شده است. ما باید بستری فراهم کنیم تا مردم کتاب‌خوان شوند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان افزود: با توجه به اجرای طرح تعریض بلوار طالقانی مقرر شد کتابخانه شهدا در اختیار شهرداری قرار گیرد و ظرف یک سال کتابخانه‌ای در ضلع شرقی پارک دباغیان توسط شهرداری ساخته و در اختیار اداره کل قرار داده شود ولی نه کتابخانه به ما تحویل داده شده و نه مبلغی بابت اجاره آن پرداخت شده است.

وی تأکید کرد: کتابخانه شهدا به عنوان نخستین کتابخانه بندرعباس با قدمتی بیشتر از 40 سال، خاطرات خوبی از کتاب و کتابخوانی را در خاطرات مردم ثبت کرده است و اکثریت بزرگان این استان در این کتابخانه، مطالعه داشته‌اند. بهتر است این کتابخانه، به اهل کتاب بازگردانده شود.

همچنین مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان بر لزوم پرداخت به موقع سهم نیم درصد کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندرعباس از درآمد شهرداری ها تأکید و بیان کرد: واریز به موقع نیم درصد باعث ایجاد و توسعه زیرساخت های فرهنگی کتابخوانی در شهرستان خواهد شد و نقش مؤثری در رشد و بالندگی فرهنگی خواهد داشت.

فیصل دانش، رئیس شورای اسلامی شهرستان بندرعباس تأکید کرد: ضروری است به بحث کتاب و کتابخوانی در  استان های پرجمعیتی چون هرمزگان که از نقاط مرزی  محسوب می‌شوند، توجه ویژه ای شود.

دانش ادامه داد: موضوع بدهی‌های شهرداری به اداره کل کتابخانه‌های عمومی، کتابخانه شهدا و سایر موضوعات مربوط باید در کمیسیون تلفیق حقوقی و فرهنگی با حضور نمایندگانی از اداره کل کتابخانه‌های عمومی و شهرداری بررسی شود.

احمد عامری سیاهوئی، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر بندرعباس نیز در این جلسه بیان کرد: بدون کتاب و کتابخانه‌ها با چه ابزاری می‌خواهیم به جنگ تهاجم فرهنگی برویم و نیازهای علمی و مطالعاتی شهر را برطرف کنیم؛ نه ‌تنها باید کتابخانه‌های بیشتری ایجاد شود بلکه باید محتوا و منابع آن‌ها نیز تأمین و بررسی شود.

وی ادامه داد: اگر چه مساجد پایگاه‌های اولیه فرهنگی هستند ولی کتابخانه‌ها نیز کمتر از آن ها نیستند و مکانی برای بالندگی و رشد بیشتر مردم محسوب می شوند و بهتر است کتابخانه شهدا به کاربری قبلی خود بازگردد.

اسماعیل بواشه، عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس با اشاره به اینکه خیرین و سمن‌ها باید در زمینه کتاب و کتابخانه‌ها فعالیت بیشتری داشته باشند، خاطرنشان کرد: افزایش کمی کتابخانه‌ها، تنها بخشی از ماجرا است. کیفیت ارائه خدمات کتابخوانی، مهم‌تر از افزایش تعداد کتابخانه‌ها است و اگر خروجی، اهداف و رسالت‌های کتابخانه‌ها بررسی شود، اتفاقات خوبی در سطح جامعه می‌افتد.

گفتنی است در پایان این جلسه مقرر شد مسائل مطرح شده در جلسه به کمیسیون تلفیق حقوقی و فرهنگی ارجاع داده شده و نتایج آن در جلسات بعدی اعلام شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
4 + 2 =