سه‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۹

با استقبال اعضای کتابخانه عمومی پیروزی برگزار شد؛

دومین جلسه آموزشی «شرح و تفسیر صحیفه سجادیه و دعا»

صحیفه سجادیه جلسه دوم

دومین جلسه آموزشی «شرح و تفسیر صحیفه سجادیه ودعا» با حضور علیرضا برازش، پژوهشگر حوزه قرآن و حدیث و جمع کثیری از اهالی منطقه در کتابخانه عمومی پیروزی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، عصر روز گذشته دوشنبه ۱۶ مهرماه، دومین جلسه آموزشی «شرح و تفسیرصحیفه سجادیه و دعا» با حضور علیرضا برازش، نویسنده و پژوهشگر حوزه قرآن و حدیث و جمعی از کتابداران و مردم این منطقه در کتابخانه عمومی پیروزی برگزار شد.

علیرضا برازش، نویسنده آثار مذهبی با اشاره به دعا گفت: «واسطه» در دعا قرار دادن مهم است و اهمیتش آنقدر زیاد است که همه بزرگان اهل دین به هنگام دعا کردن دست به دامن واسطه می شدند که یکی از مهمترین آن متوسل شدن به پیامبراسلام (ص)، حضرت علی (ع)، حضرت فاطمه (س)، امام حسن (ع) و امام حسین(ع) - پنج تن آل عبا - است. این درحالی است که «زمان» و «مکان» نیز در دعا مهم است مثل شب قدر، بعدازظهر عرفه، شب جمعه یا بعد از هر نماز، لذا زمان و مکان و واسطه؛ ضریب دعا را افزایش می دهد به شرطی که خودمان هم تلاش کنیم.

وی اضافه کرد: حاجت ما میزان درخواست ماست اگر خواسته ما نزد پرودگار محقق شدنی نباشد حتی در بهترین مکان و زمان هم اجابت نخواهد شد.

این استاد دینی سپس دعای ۲۴ صحیفه سجادیه که به حقوق پدرو مادر اشاره دارد را برای حاضرین قرائت و به تفسیر آن پرداخت و گفت: دعا به منزله آموزش است همان طوری که وقتی حضرت علی (ع) می خواستند درس اخلاق به جامعه بدهند خطبه می خواندند یا امام صادق(ع) هنگامی که می خواستند نکات اخلاقی را گوشزد کنند به شاگردانش درس می دادند امام سجاد(ع) نیز همان مفاهیم و دستورات را در قالب دعا بیان کردند.

وی با بیان اینکه صلوات دعای مستجاب است و باید اول و انتهای هر دعایی قرائت شود  یادآور شد: اکثر دعاهای بلند مثل دعای ابوحمزء با اینکه جهات مختلف دعا را در بر دارند اما فرود دعا با کلمه «ارحم الراحمین» به اتمام می رسد.

علیرضا برازش تصریح کرد: یکهزار نام خداوند در دعای جوشن کبیر ذکر شده است و هنگامی که ما یکی از نام های خداوند را در دعاها ذکر می کنیم خداوند مَلَکی را مامور می کند تا بپرسد حاجب این بنده چیست؟ اما ما هنگامی که هفت بار کلمه یا ارحم الراحمین را ذکر می کنیم خودِ خدا برای پاسخگویی این حاجت حاضر می شود.

او با اشاره به دعای ۲۴ صحیفه سجادیه که در مورد حقوق والدین است اظهار داشت: اولین قدم برای حقوق پدر و مادر، دانستن حقوق آنان است و بعد برنامه ریزی برای ادا کردن آن و این حقوق باید به نحو کامل و احسن پیاده شود.

به گفته این استاد دینی، اجری که در خدمت کردن به پدر و مادر وجود دارد در کارهای دیگری وجود ندارد.

برازش با اشاره به این حقوق گفت: در دعای ۲۴ صحیفه سجادیه، امام سجاد(ع) می فرماید: خدایا اگر قرار است من حرف پدرو مادرم را گوش بدهم به من کمک کن تا آن را با گوارایی گوش بدهم نه با اخم و دلخوری. امام می فرماید: باید به هنگام مهربانی نسبت به پدرو مادر به گونه ای عمل کنیم که انگار آنان نوزاد هستند و ما مادر و به هنگام احترام طوری عمل کنیم که انگار آنان پادشاه هستند وما فرمانبردار.

وی با بیان اینکه باید «میل و رضایت» پدرومادر را به میل خودمان ترجیح بدهیم یادآور شد: در ادامه این دعا آمده است خدایا نیکی هایی که پدر و مادرم برحق من کرده اند؛  اگر کم بوده؛ زیاد کن و کمکم کن که صدایم در مقابل آنان بلند نباشد و واژگان من به گونه ای نباشد که آنان از من راضی شوند. عطوفت قلب به من بده تا با آنان دوست و رفیق باشم. خدایا من قابل نیستم که در مقابل خدمتی که پدر و مادرم به من کردند از آنان قدردانی کنم اما تو به آنان پاداش بده و آنان را حفظ کن و نسبت به سختی که در مقابل تربیت من متحمل شدند گناهان آنان را ببخش و حسنه آنان را افزایش بده.

این استاد آثار دینی و مذهبی ادامه داد: در بخش دیگری از دعای ۲۴ صحیفه سجادیه آمده است: خدایا اگر پدر و مادر در حق من آنچه که لازم بوده انجام ندادند؛ من با سخاوتمندی ازحق همه آنان گذشتم چرا که حق آنان بیشتر بر من است. در بخش دیگری از این دعا نیز قید شده است خدایا چون ما نمی توانیم حق پدرو مادر را به بصورت کامل ادا کنیم - حتی درک کنیم - و چون نمی توانیم از پس آن بر آئیم پس خدایا کمک کن و توفیق بده که این حقوق را ادا کنیم.

وی با اشاره به موضوع عاق والدین در دعای ۲۴ صحیفه سجادیه گفت: در این دعا نیز قید شده است که خدایا ما را عاق والدین قرار مده. این درحالی است که قرآن نیز چنان احترام و خدمت به پدرو مادر را واجب دانسته است که حتی گفته است نباید در مقابل خواسته های پدرو مادر اُف بگوئید. در بخش دیگر این دعا آمده است خدایا کاری کن بعد از هر نمازی به یاد پدر و مادرم باشم و درحق آنان دعا کنم.

برازش ادامه داد: یکی از جاهایی که دعا مستجاب می شود بعد از هر نماز است و اگر کسی برای پدر و مادرش دعا کند خودش هم مورد رحمت قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه بالاتر از بخشش، رضوان است یادآور شد: در دعای ۲۴ آمده است که خدایا پدرو مادر مرا ببخش و از آنان راضی باش.

این نویسنده آثارمذهبی اضافه کرد: فرزند می تواند برای پدر و مادرش شفیع باشد همان طوری که در دعای ۲۴ صحیفه سجادیه آمده است خدایا اگر پدر و مادرم زودتر از من مورد آمرزش قرار گرفتند آنان را شفیع من قرار ده و اگر من زودتر مورد آمرزش قرار گرفتم آنان را شفاعت کن.

برازش در پایان نیز به سوال های حاضرین پاسخ داد و از آنان خواست دعای ۲۰ صحیفه سجادیه را برای جلسه آینده مرور کنند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
2 + 0 =