سه‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۵

به میزبانی کتابخانه عمومی شهید باهنر؛

دومین دوره آموزشی شرح و تفسیر کتاب سه گانه عشق برگزار شد

اولین نشست استاد برازش

دومین دوره آموزشی «شرح و تفسیر کتاب سه گانه عشق» با تدریس علیرضا برازش، نویسنده آثار مذهبی در کتابخانه عمومی شهید باهنر شمیرانات برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، روز یکشنبه ۱۵ مهرماه، کتابخانه عمومی شهید باهنر شمیرانات میزبان دومین جلسه آموزشی «شرح و تفسیر کتاب سه گانه عشق با موضوع عبادت و عبودیت» با حضور نویسنده اثر،  علیرضا برازش و جمعی از علاقه مندان بود.

برازش نویسنده سه کتاب «عاشق شو»، «عاشق تو» و «همه را دوست بداریم» در خصوص این آثار گفت: این سه گانه سه ضلع عاشقی نسبت به خدا است؛ کتاب «عاشق تو» ضلع اول است که خدا ما را دوست دارد و کتاب «عاشق شو»، ضلع دوم محسوب می شود که مفهوم آن این است که خدا عاشق تو است. امام صادق(ع) می فرمایند: «اگر به وزن خردلی به خدا محبت داشته باشیم، بهتر از ۷۰ سال عبادتی است که بدون معرفت خدا باشد.»

وی ادامه داد: عبادت سه نوع است؛ عبادتی که به خاطر عشق به بهشت است. عبادتی که به دلیل ترس از جهنم است و عبادت عارفانه که به خاطر حب به خدا باشد. اشعار حافظ و مولوی که بر مبنای عشق به خدا است عبادت عاشقانه یا عارفانه (احرار) محسوب می شود.

این استاد دینی تصریح کرد: در فصل اول کتاب «عاشق شو» عشق به خدا و محبت به او بررسی شده است؛  همان طوری که امام صادق (ع) می فرماید «من خدا را در قلبم شناختم که دوستش دارم.»

وی ادامه داد: هر چیزی که ما را از خدا دور کند، دنیا است. به فرموده یکی از امامان معصوم(ع) : «اگر مومن بتواند دنیا را از خودش خالی کند جلا پیدا می کند و شیرینی خدا را در وجودش احساس می کند».

این نویسنده آثار مذهبی، شناخت مستقیم، شناخت از طریق مترادف ها، شناخت از طریق واژگان متضاد و شناخت قلبی را، ۴ مسیر برای شناخت محبت ذکر کرد.

به گفته وی، محبت لطیف، زیربنایی، خالص، ارادی و گسترده است؛ ریشه در قلب دارد و از جنس عقیده و از جنس نزدیکی است. محبت از آتش است چون هم خالص است و هم غیر خودش را از جنس خود می کند و می سوزاند. جنس محبت باید به گونه ای باشد که غیر از خدا را نبیند. محبت فراتر از قول است و سنخیت با لذت دارد. پیامبراسلام (ص) می فرمایند «محبت روح مومن به روح خدا، همچون شعاع خورشید به خورشید است هر چند که از این رابطه نیز قوی تر است».

نویسنده کتاب سه گانه عشق افزود: در اواسط دعای ابوحمزه آمده است: «خدایا اگر روز قیامت مرا به جهنم بفرستی حتی در آن شرایط هم، محبت تو از قلب من کم نمی شود»؛ در دعای دیگری آمده است: «خدایا دل من را از محبت خودت پُر کن».

وی تاکید کرد: محبت دوئیت بر نمی دارد یعنی نمی شود هم خدا را دوست داشته باشیم و هم چیز دیگری را. به قول حافظ که می گوید: «خانه خالی کن دلا تا منزل جانان شود» و یا سعدی می گوید: «فردا به داغ دوزخ، ناپخته ای بسوزد/ کامروز آتش عشق، از وی نبرد خامی».

به گفته برازش، خداشناسی باید به توحید برسد.

وی در پایان نیز علاوه بر پاسخ دادن به سوال حضار، به معرفی سه کتاب همچون کتاب «رساله موفق» اثر آیت الله محمد شجاعی از انتشارات سروش، کتاب «هنر عشق ورزیدن» اثر اریک فروم و کتاب «جامعه شناسی عشق» نوشته علی طلوعی پرداخت و یادآور شد که مطالعه این کتاب ها می تواند درک ما را نسبت به شناخت خداوند افزایش دهد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
7 + 6 =