سه‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۷

دست هایی برای خواندن کتاب؛

کتابخانه های عمومی فارس به استقبال ناشنوایان رفتند

برنامه های ناشنوایان در کتابخانه های عمومی فارس

به مناسبت روز جهانی ناشنوایان، کتابخانه های عمومی استان فارس با برگزاری ویژه برنامه های کتابخوانی میزبان کتابدوستان ناشنوا و کم شنوا شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، در تقویم جهانی، هشتم مهرماه روز ناشنوایان نامگذاری شده است؛ همزمان با این مناسبت، هفته دوم مهرماه، هفت کتابخانه عمومی در شهرستان های شیراز، جهرم، فسا و استهبان در گامی مشترک، روز جهانی ناشنوایان را پاس داشته و برنامه های کتاب محور خود را به این قشر کتابدوست اختصاص دادند.

کتابخانه عمومی حافظیه شیراز همزمان با روز جهانی ناشنوایان، نشست کتابخوان ویژه این گروه را با حضور دانش آموزان مدرسه ناشنوایان باغچه بان برگزار کرد. در این نشست کتابداران کتابخانه عمومی حافظیه با همکاری مربی ناشنوایان مدرسه، پنج کتاب «خرس و کوزه عسل» نوشته منوچهر احترامی، «خزان برگک» اثر لئو بوسکالیا، «کلید دانش»، «دانشنامه علوم» و «دایره المعارف کودکان و نوجوانان» را به دانش آموزان معرفی کردند. مسابقه نقاشی و رنگ آمیزی نیز از دیگر در بخش های این نشست بود.

کتابخانه عمومی کودکان شقایق شیراز نیز میزبان کودکان دبستان ناشنوایان جبار باغچه بان بود. کودکان ناشنوای این دبستان در مسابقه «آرزوی خود را بکشید» شرکت کردند، کتاب هدیه گرفتند و به عضویت کتابخانه درآمدند.  

دو کتابخانه عمومی شهرستان فسا نیز در هفته گذشته برنامه هایی ویژه ناشنوایان را برگزار کردند. در اولین برنامه جمعی از دانش‌آموزان ناشنوا و کم‌شنوا مدرسه باغ کودک به همراه مربیان و والدین از خانه کتاب کودک و نوجوان کتابخانه عمومی آیت‌الله احمد بهشتی فسا بازدید کردند. قصه گویی خلاق، قصه‌گویی همراه با عروسک‌گردانی، اهدای کتاب به کودکان، آشنایی با کتابخانه و عضویت در کتابخانه از جمله برنامه های این بازدید بود.

همچنین با حضور کتابداران کتابخانه عمومی امام جعفر صادق (ع) زاهدشهر فسا در مدرسه کودکان استثنایی شهید علیزاده و اهدای گل و کتاب به دانش آموزان این مدرسه، روز جهانی ناشنوایان گرامی داشته شد.

این برنامه در راستای معرفی کتابخانه و شناساندن اهداف این مرکز فرهنگی صورت گرفت. معرفی کتاب به کودکان، عضویت رایگان دانش آموزان در کتابخانه و شرکت در مسابقه نقاشی «شهر من زاهدشهر» از برنامه های این نشست بود.

کتابداران بخش کودک کتابخانه عمومی محقق العلمای استهبان نیز همزمان با روز جهانی ناشنوایان، با حضور در مدرسه استثنایی امید و دیدار با دانش آموزان ناشنوا و کم شنوای این مدرسه، این کودکان کتابدوست را به کتابخانه ها دعوت کردند.


کتابخانه عمومی امام صادق (ع) قطب آباد دیگر کتابخانه ای بود که فرش قرمز خود را برای ناشنوایان پهن کرد. این کتابخانه با ارسال دعوتنامه و با تقدیم شاخه گل از حضور آنان در کتابخانه  استقبال کرد. در این برنامه ضمن آشنایی ناشنوایان با کتابخانه و فعالیت های جاری آن، تمامی آن­ها عضو افتخاری کتابخانه شدند و برنامه ریزی برای  برگزاری اولین نشست کتابخوان ناشنوایان در کتابخانه امام صادق(ع) انجام شد.

کتابداران کتابخانه عمومی میرزا نصیر جهرمی نیز به سراغ دانش آموزان ناشنوای مدرسه جابری رفتند. در این برنامه کتاب های «خاله شاخه نبات» و «قصه پنیرک» قصه گویی شد. در ادامه  مربیان این مدرسه در نشست کتابخوان با کتاب های برتر آشنا شدند.

گفتنی است پیش از این نیز اداره کل کتابخانه های عمومی فارس نشست گرامیداشت روز جهانی ناشنوایان را با همکاری اداره آموزش و پرورش استثنایی شیراز و با حضور  کتابداران شیرازی و جمعی از هنرجویان استثنایی هنرستان عدالت شیراز برگزار کرد.  

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
3 + 11 =