یکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۹

با حضور اقشار مختلف مردم برگزار شد؛

برنامه‌های متنوع فرهنگی در کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی

برنامه مرکزی

برنامه‌های فرهنگی متنوعی با حضور اقشار مختلف جامعه، در کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی، با هدف ترویج کتابخوانی و با حضور اقشار مختلف جامعه، برنامه‌های فرهنگی متنوعی در کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی برگزار شد.

جشنواره قصه گویی کودکان در شهرستان خمین برگزار شد
با حضور کتابداران کتابخانه عمومی شهید بهشتی، جشنواره قصه گویی کودکان در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرستان خمین برگزار شد.
در این مراسم که با حضور اعضا، کتابداران و والدین کودکان برگزار شد، اشرف شمسی، کتابدار کتابخانه شهید بهشتی خمین به قصه گویی از کتاب «قصه‌های خوب برای بچه های خوب» نوشته مهدی آذر یزدی پرداخت.
کتابدار کتابخانه شهید بهشتی گفت: این کتاب حاوی ۲۵  قصه برگزیده از کلیله و دمنه است که انتشارات امیر کبیر آن را چاپ و منتشر کرد.

وی خاطرنشان کرد: حضور کتابداران به عنوان نقالان راستین حکایت‌ها و ادبیات شفاهی این مرز و بوم در جشنواره قصه گویی، فرصت مناسبی برای به اشتراک‌گذاری اندوخته‌های قصه‌گویان با یک‌دیگر و مخاطبان است.

پس از معرفی و قصه گویی از کتاب نیز مسابقه شفاهی «بگو کدام قصه؟» با طرح سوالاتی پیرامون قصه روایت شده برگزار شد که با استقبال کودکان همراه بود.
 

جمع‌خوانی کتاب «با مثنوی پشت چراغ قرمز» در شهر مامونیه
با حضور دختران نوجوان، کتاب «با مثنوی پشت چراغ قرمز» نوشته فریبا کلهر در کتابخانه عمومی امام علی(ع) شهر مامونیه از توابع شهرستان زرندیه جمع‌خوانی شد.
ملیحه گندمکار، کتابدار کتابخانه امام علی(ع) گفت: این کتاب حاوی داستان‌های ساده و آموزنده از مثنوی مولانا است که با نثری روان نوشته شده و برای نوجوانان و جوانان بسیار مناسب است.

قصه گویی برای کودکان پیش دبستانی در کتابخانه شهدای مرزیجران
جلسه قصه گویی برای کودکان پیش دبستانی نادیان در بخش کودک کتابخانه شهدای روستای مرزیجران شهرستان اراک برگزار شد.
در این برنامه اکرم صالحی، مربی مهد، کتاب «پی پر دندان‌هایش را مسواک می‌زند» را برای بچه‌ها خواند و جنبه‌های آموزنده این موضوع را برای آنها توضیح داد.
هدف از اجرای این جلسه قصه گویی، آشنایی کودکان با محیط کتابخانه و مطالعه در سنین پایه عنوان شد و قبل از برنامه قصه گویی، بخش‌های مختلف کتابخانه توسط کتابدار به کودکان معرفی شد.

جمع‌خوانی  کتاب در بخش نابینایان دکتر خزائلی کتابخانه شماره یک اراک
با حضور اعضای نابینا و کم بینای کتابخانه عمومی شماره یک شهر اراک، جلسه جمع‌خوانی کتاب «دماغ» نوشته ریونوسکه و اکتاوا ترجمه احمد شاملو از انتشارات مروارید  در بخش نابینایان دکتر خزائلی برگزار شد.
ابوالفضل حیدری، مسئول کتابخانه نابینایان گفت: کتابخانه دکتر خزائلی اراک در راستای بالا بردن فرهنگ مطالعه در بین نابینایان و کم بینایان، جلسات جمع خوانی کتاب را به صورت مستمر برگزار می‌کند. در این جلسات افرادی که قدرت بینایی کافی برای مطالعه متون چاپی دارند، کتاب مورد نظر را برای سایر دوستان می خوانند و افراد نابینا نیز با گوش دادن به این کتاب در خواندن گروهی مشارکت می کنند.

معرفی و جمع‌خوانی کتاب «عمود ۱۴۰۰» در کتابخانه شهید بهشتی خمین
با حضور جمعی از اعضا کتاب «عمود ۱۴۰۰» نوشته علی‌اکبر والایی و از کتاب‌های منتخب کتاب‌خوان ماه شهریور در کتابخانه عمومی شهید بهشتی شهرخمین معرفی و جمع‌خوانی شد.
اشرف شمسی، کتابدار کتابخانه شهید بهشتی گفت: سفرنامه‌ گونه‌ای ادبی است که در آن شخصی که به سرزمین‌های دیگر سفر کرده است، دیده‌ها، شنیده‌ها، تجربه‌ها، رخدادها و احساساتش را درباره آن سرزمین‌ها، برای آگاه کردن دیگران در قالب کتابی می‌نگارد.
شمسی افزود: کتاب «عمود ۱۴۰۰» روایت بیم‌ها و امیدهای مسافری است که برای کسب توفیق زیارت، در انتظار اتفاقی غریب است. این کتاب حکایت لحظه لحظه حضور در مسیر عشق حسین(ع) است.
وی ادامه داد: سفرنامه علی‌اکبر والایی برشی از قلب او است  که از سفر پر رمز و راز اربعین و دیار عشق برای ما به ارمغان آورده است.

روخوانی بخش‌های جالب و شنیدنی این کتاب توسط شرکت‌کنندگان، بخش نهایی این نشست بود.

قصه گویی در کانون فرهنگی شهدای شهر خشکرود
زهره چمن پیرا، مسئول کتابخانه عمومی باقرالعلوم(ع) با حضور در کانون فرهنگی شهدای خشکرود، از کتاب «گوسفندی که عصبانی بود، خیلی عصبانی» برای نونهالان قصه گویی کرد. این کتاب نوشته ژوزف تئوبالد و ترجمه معصومه انصاریان است که قصه ای جذاب برای رده سنی قبل از دبستان بوده و موضوع آن صلح و آشتی با دوستان و پرهیز از عصبانیت است.

جمع خوانی کتاب توسط دانش آموزان در کتابخانه شهدای پرندک
با حضور جمعی از دانش آموزان، کتاب «شازده دریا خزر و ۲۲ افسانه دیگر» نوشته حسین میرکاظمی در کتابخانه عمومی شهدای شهر پرندک جمع خوانی شد.
زهرا همتی، مسئول کتابخانه شهدای پرندک گفت: این کتاب شامل چندین داستان کوتاه است که همگی آنها روایت گر افسانه ها و قصه های قدیمی و زیبای ایرانی هستند.
همتی افزود: داستان خلیل و جلیل، اسب سفید و سیاه، آفتاب و مهتاب از جمله قصه های زیبای این کتاب است که چند داستان از آن توسط دانش آموزان جمع خوانی شد و مورد استقبال قرار گرفت.

نشست شعرخوانی در بخش کودک کتابخانه شهدای قورچی باشی
با حضور جمعی از کودکان، نشست شعر خوانی از کتاب «اسمش چیه؟» در بخش کودک کتابخانه عمومی شهدای شهر قورچی باشی برگزار شد.
مژگان یوسفی، مسئول کتابخانه شهدای قورچی باشی گفت: کتاب «اسمش چیه؟» مجموعه ای حاوی ۵۲ شعر از شش شاعر و سیزده تصویر گر است.
یوسفی افزود: اشعار کتاب، تخیلاتی آهنگین هستند که بر مبنای ویژگی های بازی های کودکانه و برای رشد و سامان بخشیدن به تخیل بی مرز خردسالان و درک بهتر آنها از هستی و آفریده ها سروده شده است.
وی ادامه داد: این کتاب علاوه بر معرفی شخصیت‌ها، اشیا و جانداران مختلف به کودکان، با لحن موزون و جذاب خود، نشاط آور است و با نگاهی منحصربه‌فرد، دنیای اطراف بچّه‌ها را در قالب شعر برایشان ترسیم می‌کند.

مسابقه چرخش با کتاب در کتابخانه شهدای قورچی باشی برگزار شد
 به ابتکار کتابخانه عمومی شهدای شهر قورچی باشی، مسابقه چرخش با کتاب در بخش کودک کتابخانه برگزار شد.
مژگان یوسفی، مسئول کتابخانه شهدای قورچی باشی در این خصوص گفت: مسابقه چرخش با کتاب به این صورت است که تعدادی از بچه ها که آماده شرکت در مسابقه هستند را می شماریم و یکی کمتر از تعداد آنها، صندلی در وسط اتاق می گذاریم.
یوسفی افزود: با خواندن کتاب توسط فرد دیگری، بچه ها شروع به دویدن دور صندلی‌ها می کنند و با نخواندن کتاب بچه‌ها باید به سرعت روی صندلی ها بنشینند. هر کسی موفق به نشستن بر روی صندلی نشد، بازنده است و باید از بازی بیرون برود و این روال ادامه می یابد تا اینکه نفر آخر برنده شود.

اجرای نمایش عروسکی «روباه و خروس» در کتابخانه علامه عسگری ساوه
نمایش عروسکی «روباه و خروس» برگرفته از کتاب مرزبان نامه در کتابخانه عمومی علامه عسگری شهر ساوه اجرا شد.
سعیده رونقی، کتابدار کتابخانه علامه عسگری گفت: هدف از برگزاری این برنامه، ایجاد فضایی شاد و مفرح برای کودکان و تعامل آنان با محیط کتابخانه از طریق برگزاری فعالیت‌های متنوع است.
رونقی افزود: یکی از فعالیت‌هایی که می‌تواند کودک را به ‌سوی دنیای کتاب پرواز دهد، اجرای بازی‌های کودکانه، در قالب عروسک‌گردانی است.  

وی ادامه داد: همچنین در این برنامه کتاب «مرزبان نامه» به کودکان معرفی شد تا کودکان از این طریق آشنایی بیشتری با متون کهن پیدا کنند.  

ساخت اوریگامی در کتابخانه شهدای قورچی باشی
با حضور جمعی از کودکان، برنامه ساخت اوریگامی در کتابخانه شهدای قورچی باشی برگزار شد.
مژگان یوسفی، مسئول کتابخانه شهدای قورچی باشی گفت: ساخت اوریگامی به بچه ها کمک می کند تا با ذهن خلاق خود، کاردستی های زیبا درست کنند. ساخت کاردستی به شکوفا شدن ذهن‌های خلاق کمک می کند و اعضای کودک کتابخانه مشتاقانه از این برنامه‌ها استقبال می کنند.

جمع خوانی کتاب «تنور و داستان های دیگر» کتابخانه امام خمینی(ره) روستای گرکان
کتاب «تنور و داستان‌های دیگر» نوشته هوشنگ مرادی کرمانی در کتابخانه امام خمینی(ره) روستای گرکان شهرستان آشتیان معرفی و جمع‌خوانی شد.
سارا گزبلندی، مسئول کتابخانه امام خمینی(ره) گفت: عنوان داستان‌های این کتاب عبارتند از قار قار کلاغ، تنور، شیر، بوی پلو، حمام، جنگل، رضایت نامه، چکمه و ...

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 5 =