پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۰

با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان؛

مشکلات کتابخانه‌های عمومی شهرستان میامی بررسی شد

میامی

در دوره سوم بازدید گروه همیاری با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی سمنان، مشکلات کتابخانه های عمومی شهرستان سمنان بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های‌عمومی استان سمنان، دور سوم بازدید گروه همیاری با حضور نورعلی غلامحسین نیا سماکوش، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان‌؛ سعید دهقانلو، معاون کتابخانه‌های عمومی استان سمنان؛ کمال ترابیان، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان میامی و معصومه صدیقی فر، رئیس اداره امور کتابخانه‌های عمومی استان سمنان به منظور گفتگو با کتابداران، بررسی مشکلات کتابخانه‌ها و ارزیابی فعالیت‌های فرهنگی انجام شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان در حاشیه این بازدیدها با اشاره به نقش مهم کتابداران در ترویج فرهنگ مطالعه گفت: از همه کتابداران استان می خواهم با توجه به نقش تعیین‌کننده این حرفه در رشد فرهنگ مطالعه، برای برگزاری برنامه‌های فرهنگی در کتابخانه‌ها با جدیدت تلاش کنند.

نورعلی غلامحسین نیا سماکوش با اشاره به این مطلب که در دور اول و دوم بازدیدها سعی در رفع مشکلات کتابخانه ها و کتابداران داشته ایم، بیان کرد: تجهیز کتابخانه‌ها به صورت سخت افزاری و نرم افزاری و بررسی مشکلات عمرانی از جمله فعالیت‌های انجام شده توسط این اداره کل در سال گذشته بود.

وی با اشاره به این مطلب که برنامه‌های فرهنگی مطلوبی در کتابخانه‌های عمومی سطح استان سمنان در حال برگزاری است، اظهار داشت: برگزاری برنامه‌هایی مانند نشست کتاب‌خوان، نقد و برسی و رونمایی کتاب در توسعه کتاب و کتابخوانی موثر است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان افزود: کتابداران می توانند در انتخاب کتاب‌های مفید و متناسب با شرایط سنی به مراجعان کمک کنند.

در ادامه کمال ترابیان، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان میامی ضمن قدردانی از تجهیز و تعمیر سه کتابخانه‌ عمومی شهرستان میامی گفت: کتابخانه‌های عمومی این شهرستان از فضای محیطی خوبی برخوردار هستند. در حال حاضر برنامه‌های فرهنگی متنوعی در کتابخانه‌های عمومی این شهرستان برگزار می شود که با استقبال مردم رو به رو شده است.

وی از خرید قفسه، کمد نشریات، میزکودک، میز مطالعه، صندلی چوبی و پیشخوان برای کتابخانه‌های عمومی الغدیر، ابن یمین فریومدی و حضرت علی اکبر(ع) و ساخت سالن مطالعه خواهران و برادران، رنگ آمیزی، کفپوش و سیم برق کتابخانه عمومی الغدیر خبر داد.

در ادامه مرضیه بهادری، مسئول کتابخانه عمومی ابن یمین فریومدی نیز ضمن بیان اینکه در این کتابخانه ۹ هزار و ۳۳۸ نسخه کتاب وجود دارد، عنوان کرد: ۸۵۱ نفر عضو این کتابخانه هستند. این کتابخانه در جشنواره روستاهای دوستدار کتاب سال ۱۳۹۶ در میان ۴۰ کتابخانه برتر روستایی قرار گرفت. همچنین طرح «با هم بخوانیم» یکی از فعالیت های این کتابخانه بوده است.

وی با اشاره به اجرای طرح «اهدای کتاب اهدای دانایی» در این روستا، افزود: با اجرای این طرح پنج هزار  نسخه کتاب از طرف مردم و دستگاه‌های اجرایی به این کتابخانه اهدا شد.

مسئول کتابخانه عمومی ابن یمین فریومدی از برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی، هنری و آموزشی در این کتابخانه خبر داد و گفت: برگزاری کارگاه کاردستی‌، بازی با گل، قصه گویی، کار با نمد، احکام و قرائت قرآن، جمع خوانی، نشست های کتاب‌خوان و کارگاه‌های مشاوره ای در زمینه خانواده، دین و تحصیل برای اعضای کتابخانه از جمله فعالیت‌های این کتابخانه است.

بهادری  با تاکید بر اینکه ترویج فرهنگ مطالعه نیازمند عزم همگانی است، گفت: تعامل خوبی در این روستان بین کتابخانه با پایگاه های بسیج، مدرسه، درمانگاه و شورا و دهیاری جهت برگزاری برنامه‌های فرهنگی در راستای توسعه کتاب و کتابخوانی وجود دارد.

شهناز شاهینیان، مسئول کتابخانه عمومی الغدیر شهرستان میامی نیز  در بازدید گروه همیاری از این کتابخانه با اشاره به این مطلب که  تعداد چهارده هزارنسخه کتاب در این کتابخانه وجود دارد گفت: یک هزار و ۳۷۰ نفر عضو این کتابخانه هستند. برگزاری  نشست کتاب‌خوان کتابخانه ای ومدرسه ای، کلاس قصه خوانی و جمع خوانی و شاهنامه خوانی،  مسابقه فرهنگی، نمایشگاه کتاب، کلاس های مشاوره در زمینه خانواده، مشاوره تحصیلی و مشاوره نوجوان و هماهنگی با مهدکودک‌ ها و مدارس برای بازدید از جمله فعالیت‌های این کتابخانه است.

شایان ذکر است، در این بازدید  در خصوص برگزاری برنامه‌های فرهنگی جهت جذب مخاطب به کتابخانه‌ها بحث و تبادل نظر شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 2 =