سه‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۴

با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان؛

جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان جاسک برگزار شد

IMG_1898.bmp

جلسه‌ انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان جاسک به ریاست فرماندار و با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان در فرمانداری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان جاسک به ریاست محمد رادمهر، فرماندار شهرستان؛ حجت الاسلام و المسلمین محمد ذاکری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان و اعضای انجمن در سالن اجتماعات فرمانداری تشکیل شد.

کتابخانه‌ها باید به عنوان مکانی برای ساختن شخصیت انسان ها شناسانده شوند

حجت الاسلام و المسلمین محمد ذاکری با حضور در جمع اعضای انجمن کتابخانه‌های عمومی جاسک به تشریح وضعیت کتابخانه‌های عمومی این شهرستان پرداخت و بیان کرد: جاسک تنها دو کتابخانه عمومی با زیربنای 1500 متر مربع دارد و آمار شاخص‌های کتابخانه‌ای همچون اعضا، امانت، تعداد منابع و ... در این شهرستان از میانگین استانی، پایین‌تر است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان بیان کرد: با توجه به جمعیت 58 هزار نفری شهرستان جاسک و تعداد بالای جمعیت با سواد در این منطقه، وجود دو کتابخانه برای این شهرستان بسیار اندک است و انشاالله با همکاری و مشارکت خیرین بتوانیم در افزایش تعداد کتابخانه‌ها، گام های مؤثری برداریم.

وی همکاری و هم افزایی دستگاه های استانی را برای پیشرفت، امری ضروری دانست و تصریح کرد: تمامی دستگاه‌ها به عنوان عضوی از مجموعه بر یکدیگر تأثیر دارند و پیشرفت یک سازمان در گرو پیشرفت سازمان های دیگر است.

حجت الاسلام و المسلمین محمد ذاکری از کتابخانه‌ها به عنوان مکانی برای ساختن شخصیت مطلوب انسانها یاد کرد و ادامه داد: کتابخانه‌ها مملو منابع دانش هستند؛ لذا کسانی که به ساخت کتابخانه اهتمام دارند، ساخت مطلوب شخصیت انسان ها برای آنان امری مهم و درخور توجه است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان، ساخت کتابخانه در روستاهای فاقد کتابخانه با جمعیت بالای 1500 نفر را از اولویت‌های کاری مجموعه اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان دانست و بیان کرد: امید است با اقدامات این چنینی بتوانیم عدالت فرهنگی را در سطح استان، رعایت کنیم.

وی هدف از برگزاری جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی را استفاده از خرد جمعی دانست و افزود: تمامی اعضای انجمن به عنوان فرد مسئول در حوزه ترویج کتابخوانی، باید به صورت منظم در جلسات انجمن شرکت و برای نهادینه کردن مطالعه در استان تلاش کنند.

در ادامه، فرماندار جاسک ضمن تقدیر از زحمات مدیرکل سابق، حضور حجت الاسلام و المسلمین محمد ذاکری در جلسات انجمن شهرستان های غرب و شرق استان را نشان از توجه ایشان به مسائل فرهنگی دانست.

رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان جاسک بیان کرد: متأسفانه شهرستان جاسک در زمینه شاخص‌های فرهنگی مورد بی مهری مسئولان قرار گرفته است و شاخص‌های توسعه این شهرستان در شأن مردم جاسک نیست.   

وی با تأکید بر اینکه زیرساخت های فرهنگی می‌تواند موجب پیشرفت جامعه باشد، افزود: امروزه رمز موفقیت کشورهای توسعه یافته، گسترش مسائل فرهنگی آنها است؛ اما متأسفانه در کشور ما مسائل فرهنگی کمتر مهم شمرده شده‌اند و مسائل اقتصادی، سیاسی و ... بر مسائل فرهنگی ارجحیت دارند.

رادمهر ادامه داد: لازم و ضروری است که همه سازمان ها، به ویژه آموزش و پرورش در این زمینه، برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشند و دانش‌آموزان را از ابتدا به مطالعه، ترغیب کنند تا فرهنگ مطالعه از سنین پایین در بین آنان، نهادینه شود. مسئولان نیز نگاهی ویژه به شهرستان جاسک داشته باشند تا بتوانیم تعداد کتابخانه‌های عمومی این شهرستان را افزایش دهیم.

علی اصغر سعیدی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان جاسک نیز گزارشی از وضعیت کتابخانه‌های عمومی شهرستان و فعالیت های فرهنگی انجام شده در این مراکز ارائه داد و گفت: برای ترویج کتابخوانی در این شهرستان، توجه سایر دستگاه ها به امر کتابخوانی بسیار ضروری است و اعتماد قلبی به اینکه با همکاری یکدیگر می‌توانیم این مهم را به سرانجام برسانیم، می‌تواند اتفاقات خوبی را در حوزه کتابخوانی در این شهرستان رقم بزند.

گفتنی است در پایان جلسه، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان به همراه هیأت همراه از کتابخانه‌های عمومی شهرستان جاسک بازدید کرد و از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات کتابداران و اعضای کتابخانه‌های عمومی این شهرستان قرار گرفت.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
7 + 0 =