سه‌شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۹

یک روان‌شناس و مشاور ازدواج عنوان کرد؛

کتابخانه‌ بهترین مکان برای آموزش مهارت‌های زندگی به مردم است

انوشه امين زاده

انوشه امین‌زاده، مدرس کارگاه آموزشی «آموزش مهارت‌های زندگی برای همسران جوان» در استان همدان گفت: از آنجا که مردم به کتابخانه‌های عمومی اعتماد دارند و آن را محلی امن می‌دانند، کتابخانه‌ بهترین مکان برای اغاز آموزش مهارت‌های زندگی به مردم است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، دوره آموزشی «بهتر زندگی کنیم» شامل مجموعه کارگاه‌های آموزشی، جلسات مشاوره و سخنرانی را با محوریت مسائل ازدواج، همسری و فرزندپروی، ویژه کتابداران و کارکنان کتابخانه‌های عمومی استان همدان  برگزار شد.

کارگاه «آموزش مهارت‌های زندگی برای همسران جوان» با تدریس انوشه امین‌زاده، روان شناس و زوج درمانگر یکی از کارگاه‌های این دوره آموزشی بود که با هدف ارتقاء مهارت‌های زناشویی و روابط زوجین و ارائه مباحثی چون ارتباطات، اختلافات، خانواده همسر، ‌ حقوق متقابل و مسائل جنسی برگزار شد.

انوشه امین‌زاده، مدرس این کارگاه، با اشاره به ضرورت آموزش مهارت‌های زندگی برای زوج‌های جوان گفت: از آنجا که خلاء آموزش مهارت‌های روابط زوج‌های جوان در خانواده‌ها، مراکز آموزشی و دانشگاه‌های ما به شدت احساس می‌شود، معمولا زوج‌های جوان بدون درک و اطلاع کافی از این حوزه، وارد زندگی مشترک می‌شوند. زوج‌های جوان در این شرایط با آزمون و خطا به سمت مسائل و چالش‌های پیش رو می‌روند که به دلیل نداشتن آگاهی‌های لازم، ممکن است در مواردی به بن‌بست برسند.

وی با بیان اینکه داشتن اطلاعات کافی از مهارت‌های زناشویی می‌تواند به کاهش اختلافات منجر شود، افزود: با وجود دستورات دینی، نیاز فرهنگی امروز جامعه و همچنین آگاهی از ضرورت مجهز شدن به این مهارت در میان زوج‌های جوان، تا کنون اقدام عملیاتی و فراگیر در این حوزه انجام نشده که تبعات عدم پیش‌بینی چنین آموزش‌هایی در جامعه و به خصوص در مناطق کمتر برخوردار از امکانات آموزشی و خدمات فرهنگی و اجتماعی، مشهود است.

این زوج درمانگر با ارائه آماری از میزان بروز مشکلات در میان زوج‌های جوان، گفت: بر اساس آمارهای رسمی در ۶ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۷، از میان ۱۲۷ هزار و ۲۱ ازدواج ثبت شده در کشور، ۲۵ هزار و ۲۱ مورد طلاق نیز به ثبت رسیده است که این آمار نشان می‌دهد که در ازای هر ۴ ازدواج به ثبت رسیده، یک مورد طلاق ثبت شده داریم و جالب توجه است که ۴۰ درصد از این طلاق‌ها در ۵ سال ابتدایی زندگی زوج‌های جوان رخ داده است.

امین‌زاده ورود نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به حوزه آموزش مهارت‌های زندگی را متناسب با ضرورت‌های جامعه امروز و امری قابل تحسین عنوان کرد و گفت: از آنجا که مردم به کتابخانه اعتماد دارند و آن را محلی امن برای خود و خانواده خود می‌دانند، آغاز آموزش مهارت‌های زندگی از کتابخانه‌های عمومی با استقبال گسترده عمومی روبه‌رو خواهد شد و بهترین مکان برای اغاز این حرکت محسوب می‌شود.

وی درباره بازخوردهای برگزاری کارگاه آموزشی «آموزش مهارت‌های زندگی برای همسران جوان» برای کتابداران و کارکنان کتابخانه‌های عمومی استان همدان، گفت: استقبال از این کارگاه‌ بسیار خوب بود و بسیاری از شرکت کنندگان در این کارگاه در مباحث مختلف ارائه شده اذعان می‌کردند که اگر زودتر با این مباحث و راهکارها آشنا می‌شدند، می‌توانستد از بروز بسیاری از مشکلات و چالش‌های خانوادگی خود، پیشگیری کنند.

وی ترویج فرهنگ مراجعه به مشاوره خانواده و ازدواج را از دیگر دستاوردهای این کارگاه آموزشی عنوان کرد و گفت: طبیعتا با توجه به تغییر و تحولات جامعه و بروز مشکلات و چالش‌های آن در خانواده‌ها، ضرورت مراجعه و به مشاور و استفاده از دانش و تجربیات آنها را نمایان می‌کند، اما طبیعتا ممکن است همه افراد توانایی مالی پرداخت هزینه مشاوره را نداشته باشند که نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با برگزاری این کارگاه‌ها و تسری آن به تمام کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور می‌تواند اقدامی موثر در حوزه آموزش مهارت‌های زندگی داشته باشد.

یادآور می‌شود اولین دوره برگزاری دوره ‌های آموزشی «بهتر زندگی کنیم» با هدف توانمند سازی افراد و کاهش مشکلات اجتماعی، در مرداد ماه سال جاری به میزبانی کتابخانه عمومی پیروزی در تهران برگزار شد و برگزاری این دوره‌های آموزشی در استان همدان، دومین گام از اجرای این طرح است. همچنین گفتنی است که ضبط ویدئویی این دوره‌ها و ارائه آن به صورت مجازی برای کتابداران سراسر کشور، گام بعدی از اجرای این طرح خواهد بود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
6 + 0 =