سه‌شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۵

مدرس حوزه روان‌شناسی کودک عنوان کرد؛

ورود نهاد به حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی قابل تقدیر است

کارگاه آموزشی خانواده ویژه کتابداران همدان

آزاده وزیری، مدرس کارگاه آموزشی «فرزندپروری کودکان» در استان همدان گفت: آموزش مهارت‌های فرزندپروری به کتابداران، یکی از راهکارهای موثر ارتقاء مهارت‌های زندگی و فرزندپروری در جامعه، به خصوص در میان ساکنان مناطق دور دست خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، دوره آموزشی «بهتر زندگی کنیم» شامل مجموعه کارگاه‌های آموزشی، جلسات مشاوره و سخنرانی را با محوریت مسائل ازدواج، همسری و فرزندپروی، ویژه کتابداران و کارکنان کتابخانه‌های عمومی استان همدان  برگزار شد.

کارگاه «فرزندپروری کودکان (۲ تا ۱۲ سال)» با تدریس آزاده وزیری، روان شناس کودک یکی از کارگاه‌های این دوره آموزشی بود که با هدف ارتقاء مهارت‌های فرزندپروری و ارائه مباحثی همچون روان‌شناسی رشد کودک، مبانی تربیتی، کودکان پر ماجرا و کودک و آموزش، برگزار شد.

آزاده وزیری، مدرس این کارگاه، با اشاره به ضرورت آموزش مهارت‌های فرزندپروری گفت: به طور کلی در تحقیقات صورت گرفته در دنیا با محوریت میزان سطح رضایت از زندگی، بیشترین چالش مربوط به خانواده‌هایی است که دارای کودکان زیر ۶ سال هستند که به دلیل مشکلات خاص این دوران، پایین‌ترین میزان رضایت از زندگی در این خانواده‌ها به ثبت رسیده است. این موضوع نشان دهنده اهمیت بالای موضوع فرزندپروری و تعامل با فرزندان در دنیا است.

وی افزود: متاسفانه موضوع آموزش فرزندپروری در دانشگاه‌ها و سایر مراکز آموزشی، فرهنگی و اجتماعی کشور ما آنچنان که باید مطرح نیست، و با اینکه امروز شیوه سنتی فرزندپروی با پرسش‌های اساسی روبه‌رو شده، اما هنوز راهکار و شیوه‌ای به عنوان جایگزین برای این موضوع مطرح نشده که تبعات آن را می‌توان در خانواده‌های امروزی به ویژه در مناطق کمتر برخوردار از امکانات آموزشی، فرهنگی و اجتماعی مشاهده کرد.

این مدرس حوزه فرزندپروری، با تقدیر از اقدام نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در ورود به موضوع آموزش فرزندپروری در کتابخانه‌ها، عنوان کرد: احساس مسئولیت نهاد در موضوع پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی با محوریت کتابخانه‌های عمومی بسیار قابل تقدیر است. با توجه به شبکه یکپارچه کتابخانه‌های عمومی کشور در مناطق مختلف و نیروی انسانی موجود در سراسر کشور، می‌توان گامی مثبت در جهت ارتقای مهارت‌های فرزندپروری و افزایش میزان رضایت از زندگی در خانواده‌ها برداشت که البته احساس مسئولیت و ورد سایر دستگاه‌ها و نهادها به این موضوع می‌تواند به گسترش هرچه بیشتر این جریان کمک کند.

 وزیری یادآور شد: با توجه به اینکه کتابدار در شهرها و روستاهای کوچک و همچنین مناطق محروم و کمتر برخوردار، به عنوان مرجع و راهنما برای ساکنان آن مناطق مطرح است، آموزش مهارت‌های فرزندپروری به کتابداران و انتقال آن از سوی کتابداران به خانواده‌ها و ساکنان این مناطق، یکی از راهکارهای موثر ارتقاء مهارت‌های زندگی و به خصوص فرزندپروری در مناطق دور دست خواهد بود. بر این اساس توانستیم به همت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور کارگاه «فرزندپروری کودکان (۲ تا ۱۲ سال)» برای کتابداران و کارمندان شهرهای مختلف استان همدان برگزار کنیم، و در کنار سرفصل‌های ارائه شده از سوی نهاد همچون اصول اولیه فرزندپروری و تربیت کودک سالم، سایر مباحث کاربردی در این حوزه برای این عزیزان ارائه کنیم که افزایش اعتماد به نفس در کودکان، الگوهای درست و غلط فرزندپروری، انواع ارتباط با فرزندان، کیفیت خواب و تغذیه در کودکان و نحوه برخورد با کودک نافرمان سایر سرفصل‌های ارائه شده در این کارگاه بود.

یادآور می‌شود اولین دوره برگزاری دوره ‌های آموزشی «بهتر زندگی کنیم» با هدف توانمند سازی افراد و کاهش مشکلات اجتماعی، در مرداد ماه سال جاری به میزبانی کتابخانه عمومی پیروزی در تهران برگزار شد و برگزاری این دوره‌های آموزشی در استان همدان، دومین گام از اجرای این طرح است. همچنین گفتنی است ضبط ویدئویی این دوره‌ها و ارائه آن به صورت مجازی برای کتابداران سراسر کشور، گام بعدی از اجرای این طرح خواهد بود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
7 + 7 =