شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۵

سرپرست فرمانداری سقز مطرح کرد؛

ضرورت راه اندازی کتابخانه در ۴ روستای شهرستان سقز

انجمن سقز

سرپرست فرمانداری سقز در سومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی این شهرستان بر ضرورت راه اندازی کتابخانه در روستاهای بسطام، گلتپه، قهرآباد علیا و ایرانخواه تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کردستان، سومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان سقز با حضور محمد عبدالملکی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان؛ کامیل کریمیان، شهردار سقز و سایر اعضای انجمن در سالن جلسات فرمانداری سقز برگزار شد.

کامیل کریمیان، سرپرست فرمانداری سقز در این جلسه اظهار داشت: با راه اندازی کتابخانه در تمام بخش های شهرستان سقز، شاخص دسترسی به کتابخانه در سطح شهرستان ارتقا می یابد. بر این اساس اقداماتی برای راه اندازی کتابخانه مشارکتی در روستاهای بسطام، گلتپه و قهرآباد علیا سقز انجام شده است و راه اندازی کتابخانه نهادی در  ایرانخواه نیز پیگیری می شود.

کریمیان بیان کرد: در حال حاضر شهرستان سقز دارای ۱۴ باب کتابخانه عمومی است که از این تعداد ۵ باب نهادی و ۹ باب مشارکتی هستند.

وی با تاکید بر لزوم توسعه فرهنگ کتابخوانی، تصریح کرد: ایجاد فضاهای فیزیکی، تلاش برای راه اندازی کتابخانه در محله ها و روستاهای فاقد کتابخانه باید به جد پیگیری شود.

سرپرست فرمانداری سقز بر لزوم حمایت از کتابخانه های عمومی تاکید و عنوان کرد: شهرداری سقز باید به پرداخت سهم نیم درصد کتابخانه ها اهتمام ورزد.

وی در پایان از تلاش اعضای انجمن کتابخانه های عمومی برای توسعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی تقدیر و تشکر کرد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی کردستان نیر در این جلسه گفت: حمایت از نویسندگان و ناشران بومی از اولویت های کتابخانه های عمومی استان است و تاکنون نیز اقدامات خوبی در این راستا صورت گرفته است.

محمد عبدالملکی عنوان کرد: در دو سال گذشته بالغ بر ۱۵ هزار جلد کتاب از ناشران و نویسندگان بومی استان کردستان خریداری شده و از طریق کتابخانه های عمومی استان در دسترس علاقمندان قرار گرفته است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان تصریح کرد: حمایت از نویسندگان و ناشران بومی، ضمن افزایش انگیزه آنان، به ارتقای شاخص های فرهنگی در استان منجر می شود.

عبدالملکی در بخش دیگری از سخنان خود ارتقای شاخص دسترسی مردم به کتابخانه از طریق ایجاد فضاهای فیزیکی را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: یکی از اولویت های نهاد کتابخانه های عمومی کشور راه اندازی کتابخانه در مکان های فاقد کتابخانه است.

 وی خواستار حمایت مسئولان، خیرین و مردم از کتابخانه های عمومی شد و افزود: در راستای توسعه کتابخانه های عمومی و افزایش دسترسی مردم در شهرها و روستاهای استان به کتاب باید از کتابخانه های عمومی حمایت شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان با اشاره به اینکه پرداخت نیم درصد از سوی شهرداری ها یک قانون است، گفت: شهرداری ها باید بدانند که پرداخت نیم درصد درآمد به حساب نهاد کتابخانه ها یک قانون است و در واقع هر شهرداری که دغدغه پیشرفت شهر را داشته باشد، پیگیر و پیشقدم می شود.

وی اضافه کرد: خوشبختانه مسئولان در شهرستان سقز توجه ویژه ای به کتابخانه های عمومی دارند و امیدواریم این روند ادامه پیدا کند.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان سقز نیز در این جلسه خواستار حمایت بیشتر مسئولان از این نهاد فرهنگی شد و افزود: در  حال حاضر ۱۴ باب کتابخانه عمومی نهادی و مشارکتی شهرستان سقز، دارای ۴ هزار عضو فعال است. با اجرای برنامه های کاربردی تلاش می کنیم تعداد اعضا را افزایش دهیم.

وی بیان کرد: هم اکنون بالغ بر ۷۷ هزار جلد کتاب در کتابخانه های عمومی نهادی شهرستان سقز در  دسترس علاقمندان قرار دارد.

ایزدیار با اشاره به شاخص زیربنای کتابخانه های عمومی شهرستان، اضافه کرد: هم اکنون زیربنای کتابخانه های عمومی شهرستان سقز ۲ هزار و ۲۱۰ متر مربع است که برازنده شهرستان نیست.

گفتنی است در پایان این جلسه از شهردار سقز به عنوان حامی کتابخانه های عمومی با اهدای لوح سپاس تقدیر شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
3 + 13 =