چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۶

دست های گویای کتابخانه های عمومی استان فارس؛

وقتی کتابخانه های عمومی، قصه ها را به دنیای ناشنوایان می برند

اقدامات ویژه ناشنوایان

کتابخانه های عمومی استان فارس با هدف ارائه خدمات به اقشار خاص و تسهیل دسترسی تمامی افراد به کتابخانه، میزبان کودکان ناشنوا و کم شنوا شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، «دستان ما... کلام ما» شعار کودکان ناشنوا و کم شنوای خوش ذوقی است که این روزها کتابخانه های عمومی را یار مهربان خود می دانند و اوقات فراغت خود را در کنار کتابداران پر می کنند.

کتابخانه های عمومی استان فارس از ابتدای فصل تابستان، در اقدامی هماهنگ، پذیرای جمعی از کودکان ناشنوا و کم شنوا بوده اند. این برنامه با هدف ارائه خدمات به اقشار خاص که از وظایف و رسالت های اصلی کتابخانه های عمومی است، اجرا شد. پیش از این، اداره کل کتابخانه های عمومی استان، با ایجاد بخش نابینایان و استودیو ویژه این بخش در کتابخانه رئیسی اردکانی شیراز و همکاری گویندگان افتخاری به صورت تخصصی به روشندلان خدمات ارائه می داد؛ با گسترده شدن طرح خدمات دهی به اقشار خاص، این بار نوبت ناشنوایان و کم شنوایان استان بود که دنیای کودکی خود را در کتابخانه های عمومی با قصه های رنگارنگ، نقش بزنند.

در گام اول این برنامه، کتابخانه های عمومی در پنج شهرستان نی ریز، جهرم، استهبان، کازرون و داراب، نشست های قصه گویی و معرفی کتاب را با حضور کودکان ناشنوا برگزار و این گروه از کودکان را عضو کتابخانه کردند. در این دیدارها، برخی از خواسته ها و نیازهای افراد با مشکل شنوایی مطرح شد و همچنین این گونه مخاطبان با ظرفیت های کتابخانه های عمومی آشنا شدند.

در کتابخانه عمومی زنده یاد محمد حسن رجبی نی ریز، کودکان ناشنوا و کم شنوای کتابدوست دورهم جمع شدند و در برنامه های قصه گویی، شعرخوانی، بلندخوانی، کاردستی، بازی با پنج انگشت و... شرکت کردند.

در بخش کودک کتابخانه عمومی محقق العلمای شهرستان استهبان نیز جشنی به مناسبت میلاد امام رضا(ع) با حضور هفت نفر از کودکان ناشنوا و کم شنوا و ۱۷ نفراز کودکان کم توان ذهنی برگزار شد و کودکان با شعار «دستان ما، کلام ما» در برنامه های مختلف بخش کودک شرکت کردند.

کتابخانه عمومی شهید آیت الله مدنی شهرستان کازرون در نشستی پذیرای جمعی از کم شنوایان و ناشنوایان این شهرستان بود که به عضویت کتابخانه در آمدند و با بخش های مختلف کتابخانه، شرایط و ضوابط ثبت نام، نحوه  استفاده از کتاب ها و فعالیت های فرهنگی برگزار شده در کتابخانه ها آشنا شدند.

کتابداران شهرستان جهرم نیز همراه با کتابداران دیگر استان با اجرای برنامه های جمله سازی، اهدای کتاب، برگزاری مسابقه اطلاعات عمومی و همچنین اجرای برنامه های شاد، در جلسه ای با حضور کودکان ناشنوا و خانواده ها، علاقه مندان را در جریان  فعالیت های کتابخانه  های عمومی قرار دادند.

 بخش کودک کتابخانه آیت الله یحیی انصاری داراب نیز پذیرای ۲۴ نفر از کودکان ناشنوا و کم شنوای مرکز توانبخشی خاتم انبیا بود. این دیدار با قصه گویی از کتاب «مهمان خراسان» و شرکت کودکان در مسابقه نقاشی  رضوی همراه بود. در جریان بازدید صورت گرفته ازکتابخانه، کتابداران از مطالبات خانواده ها و مربیان کودکان ناشنوا و کم شنوا آگاه شدند.

این نشست ها سرآغاز راهی جدید در کتابخانه های عمومی فارس است که با تکیه بر رسالت خود، حضور تمامی اقشار جامعه را در کتابخانه ها رقم خواهد زد. حضور کودکان ناشنوا و کم شنوا در کتابخانه و اجرای برنامه های برای این گروه خاص، همچنین فراهم کردن شرایط کتابخانه های ویژه ناشنوایان از جمله اولویت های مجموعه کتابخانه های عمومی استان در سال جاری است که با جدیت دنبال خواهد شد.

این در حالی است که برای اولین بار نیز در سطح استان بخش ویژه ناشنوایان به منظور ایجاد شرایط مطالعه برای افراد ناشنوا و کم شنوا، در کتابخانه عمومی محمد بهمن بیگی شیراز طراحی شده و تلاش بر این است که کتابخانه های دیگر استان نیز به این بخش مجهز شوند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
4 + 5 =