شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۱

استاندار خراسان شمالی:

ترویج فرهنگ کتابخوانی را باید از خودمان آغاز کنیم

دیدار با استاندار جدید

استاندار خراسان شمالی در دیدار با مدیران کل کتابخانه‌های عمومی و فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گفت: توسعه فرهنگی، زیربنای توسعه همه جانبه در کشور است و در اسلامی که با امر به خواندن شروع شده باید مطالعه و کتابخوانی تقویت شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی  خراسان شمالی،  محمدرضا خباز، استاندار خراسان شمالی در دیدار با  مدیران کل  کتابخانه‌های عمومی  و فرهنگ و  ارشاد اسلامی با با بیان این که یکی از نیازهای طبیعی انسان ها فرهنگ است، تصریح کرد: باید آن چه را که موجب رونق جامعه می شود، گسترش داد و در این راه از هیچ اقدامی غفلت نکرد و بدون شک توسعه فرهنگی، زیربنای توسعه همه جانبه در کشور است.

محمدرضا خباز  عنوان کرد: آموزه های دین اسلام با امر به خواندن شروع شده  است و رهبر معظم انقلاب بارها تأکید کرده‌اند که هیچ‌چیز جای کتاب را نمی‌گیرد؛ مردم نیز باید به این باور برسند که کتاب جایگزینی ندارد و به اهمیت آن پی ببرند، لذا برای ترویج فرهنگ کتابخوانی باید در گام نخست از خودمان آغاز کنیم.

خباز با بیان اینکه هزینه کردن برای کتاب خود یک سرمایه‌گذاری بلندمدت محسوب می‌شود، گفت: اگر کسی یک کتاب مطالعه کند، می‌تواند آثارش را در زندگی‌ اش ببیند؛ چه‌بسا که افراد بی‌شماری این تغییر و تحول پس از مطالعه کتاب‌های مفید و هدایتگر را در خود احساس کرده اند.

وی در بخش دیگر سخنان خود  همجواری استان با بارگاه ملکوتی حضرت ثامن الحجج (علیه السلام)  را مایه خیر و برکت دانست و افزود:  هر چه داریم از وجود حضرت امام رضا (علیه السلام) است و همه وظیفه داریم در برگزاری بهتر برنامه ها و جشنواره های مرتبط با علی بن موسی الرضا (علیه السلام) در این استان همکاری و مشارکت داشته باشیم.

استاندار خراسان شمالی با اشاره به تاثیر برگزاری جشنواره های فرهنگی- هنری رضوی بر آشنایی بیشتر جوانان و نوجوانان با فرهنگ رضوی و معارف الهی و سیره ائمه اطهار (علیه السلام)، عنوان کرد: خراسان شمالی، گنجینه فرهنگ‌ها و ملقب به باب الرضا(ع) است. این امر بار سنگینی را بر دوش مسئولین فرهنگی استان می گذارد و  تلاش مضاعفی را  برای برگزاری  مطلوب و شایسته و حضور چشم گیر هم استانی ها در مجموعه برنامه‌های فرهنگی این جشنواره بویژه جشنواره فاخر کتابخوانی رضوی می طلبد.

رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی استان در ادامه سخنان خود پیشنهاد اجرای طرح اهدای کتاب توسط شهروندان هر محله را ارائه داد و افزود: با اجرای این طرح می توان کتاب های جمع آوری شده را به تمام کتابخانه‌های عمومی استان جهت استفاده عموم مردم تزریق کرد.

خباز در پایان از توجه ویژه مدیران دستگاه‌های فرهنگی در ارائه گزارش عملکرد و برنامه‌های فرهنگی اجرا شده تشکر و قدردانی کرد.

علی‌محمد جهانی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان در این دیدار، ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی را اولویت اصلی نهادهای فرهنگی دانست و عنوان کرد: ایجاد بستر های مناسب برای توسعه فرهنگ کتابخوانی در بین اقشار مختلف، خانواده ها و محیط های دانش آموزی و دانشگاهی از ضروریات جامعه است و جشنواره کتابخوانی رضوی با محوریت ترویج سبک زندگی ائمه معصومین به ویژه امام ضا(ع)، با برگزاری مسابقات نقاشی و مکتوب ویژه گروه سنی کودک، نوجوان و بزرگسال در این امر  ثابت قدم و پیشتاز است.

حسین فرخنده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی نیز  در این دیدار خاطر نشان کرد: توجه دولت به مسائل فرهنگی، افق روشنی را در فعالیت‌های کتابخانه‌ای ترسیم ‌کرده است و  ترویج و فرهنگ‌سازی مطالعه یکی از ضروریاتی است که باید به آن بیش از پیش توجه شود.

وی بهره برداری و افتتاح بزرگترین کتابخانه مرکزی استان در بجنورد را گامی موثر در توسعه فضای کتاب و کتابخوانی  و فرهنگ مطالعه مفید در خراسان شمالی دانست.