شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۶

رئیس اتحادیه انجمن‌های دانش آموزی استان همدان مطرح کرد؛

لزوم اجرای طرح‌های محله محور در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی

جشنواره رضوی اتحادیه دانش آموزی

صالح جباری با اشاره به اهمیت اجرای طرح‌های محله محور در ترویج فرهنگ کتابخوانی، گفت: برنامه‌های فرهنگی از قبیل جشنواره کتابخوانی رضوی بستر خوبی برای آموزش مبانی دینی و اسلامی و رویدادی مهم برای به کمال رساندن شاخص های توسعه کشور است.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، محمد صالح جباری، رئیس اتحادیه انجمن‌های دانش آموزی استان همدان، با اشاره به برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی، گفت: برگزاری مسابقات کتابخوانی مانند جشنواره رضوی بهانه‌ای برای آشنایی جامعه با کتاب و فرهنگ مطالعه است.

وی با بیان اینکه در دورانی زندگی می‌کنیم که بیشتر افراد جامعه وقت خود را صرف فضای مجازی می‌کنند و همین امر باعث دوری  از فرهنگ کتابخوانی شده است، گفت: برای جامعه‌ای که از فرهنگ کتابخوانی تا حدودی دور شده باید برنامه ریزی کرد و برگزاری مسابقات کتابخوانی از جمله برنامه‌هایی است که می‌تواند ما را در رسیدن به جایگاه واقعی مطالعه در خور ملت بزرگ ایران اسلامی کمک کند.

 جباری با بیان اینکه هر کدام از دستگاه‌های کشور می‌توانند با توجه به ظرفیت‌های خود در راستای تحقق این امر گام بردارند، گفت: اگر افراد شاغل در هر دستگاه به این امر اهتمام داشته باشند و خانواده های خود را نیز سهیم کنند، تعداد قابل توجهی از افراد جامعه در زمان کمی به کتاب و کتابخوانی رو خواهند آورد.

وی بابیان اینکه اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان استان همدان نیز در این راستا علاوه بر جلب مشارکت دانش‌آموزانش در این جشنواره، فعالیت‌های متعدد دیگری در حوزه گسترش فرهنگ کتابخوانی انجام داده است، گفت: اتحادیه هرساله با اجرای طرح «کندوی کتاب» برای دانش‌آموزان و شبکه پشتیبان اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان استان، فضای مناسب و جذابی را برای ارتباط هر چه بیشتر با کتاب آماده می‌کند.

 صالح جباری بیان کرد: کتابخانه‌هاو مراکز اطلاع‌رسانی که مخزن اطلاعات محسوب می‌شوند، تأثیر قابل توجهی در ترویج باورهای دینی و جایگاه علمی دارند. در این میان کتابخانه‌های عمومی به دلیل ارتباط بیشتر با افراد مختلف جامعه، نقش ویژه و مهمی ایفا می‌کنند.

رئیس اتحادیه انجمن‌های دانش‌آموزی استان همدان گفت: کتابخانه‌های عمومی با دسترس پذیر کردن اطلاعات مناسب در زمینه های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، علمی، فرهنگی و تاریخی موجب بالا رفتن سطح آگاهی عمومی و توسعه ارتباطات و همکاری علمی افراد جامعه با یکدیگر می‌شوند که این امر خود نشان دهنده نقش مهم کتابخانه‌ها در ترویج باورهای دینی و جایگاه علمی جامعه است.

 صالح جباری بابیان اینکه کتابخانه‌ها می‌توانند با اجرای طرح‌های متنوع و محله محور به ترویج فرهنگ کتابخوانی کمک کنند، گفت: برنامه‌های فرهنگی از قبیل جشنواره کتابخوانی رضوی بستر خوبی برای آموزش مبانی دینی و اسلامی و رویدادی مهم برای به کمال رساندن شاخص های توسعه کشور است.

وی در پایان افزود: باید به این جشنواره بزرگ با محوریت کتاب ارج نهاد و برای برگزاری بهتر آن تلاش کرد؛ چراکه می‌تواند در الگوسازی و ایجاد سبک زندگی راهی ثابت و کم خطا باشد.