شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۳

استاندار خوزستان در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان خوزستان مطرح کرد؛

لزوم ترویج فرهنگ مطالعه کتاب‌های غیردرسی در مناطق محروم

انجمن

استاندار خوزستان در نخستین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان در سال۹۷، بر لزوم ترویج فرهنگ مطالعه کتاب های غیر درسی، به ویژه در مناطق محروم تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان،  اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان با حضور غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان؛ علی حسین حسین زاده، معاون سیاسی و اجتماعی؛ محمد صادق کریمی کیا، مدیرکل امور اجتماعی وفرهنگی؛ منصور کوهی رستمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان؛  مشاوران و معاونین استاندار و اعضای انجمن در سالن جلسات استانداری خوزستان برگزار شد.

فرهنگ مطالعه کتاب‌های غیر درسی را باید تقویت کرد
غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان در نخستین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی خوزستان درخصوص برگزاری جلسات انجمن استان اظهار داشت: جلسات  انجمن کتابخانه‌های عمومی باید با کیفیت بیشتری برگزار شود، زیرا کتابخوانی با فرهنگ مردم گره خورده است.
وی با اشاره به لزوم پیگیری نیازهای محلی و عمومی در این جلسات، بیان کرد: شایسته است برنامه‌ای مناسب در حوزه کتاب و کتابخوانی برای روستاها برگزار و کتاب‌های مورد نیاز آن روستا ها و مناطق نیز تهیه شود.
استاندار خوزستان با اشاره به لزوم تقویت فرهنگ مطالعه کتاب‌های غیر درسی، ‌ به ویژه در مناطق روستایی، ادامه داد: باید به مطالعه کتاب‌های غیر درسی به عنوان یکی از نیازهای استان نگاه کرد.
وی افزود: توسعه از طریق مطالعه ممکن می شود و همه به این نتیجه رسیده‌اند که نقش این حرکت فرهنگی در کاهش آسیب‌های اجتماعی چشمگیر است.
شریعتی خاطرنشان کرد: باید به سمت روش‌های غیر مستقیم ترغیب به مطالعه، به ویژه برای کودکان و نوجوانان حرکت کرد و گام‌های موثری برداشت.
استاندار خوزستان بیان کرد: برای اجرای روش‌های غیر مستقیم می‌توان با همراهی و همکاری هنرمندان و فعالین شرایط را مهیا و در این مسیر تلاش کرد.
وی با اشاره به ضرورت ایجاد کتابخانه‌های مجازی در سطح استان خوزستان، عنوان کرد: مطالعاتی در این خصوص انجام شده اما روند آن کند است.
شریعتی با اشاره به گرایش جوانان به سمت فضای مجازی و لزوم پرداختن به این مسئله اظهارداشت: باید با ایجاد ظرفیت های مناسب خدمات کتابخانه ای را در بستر فضای مجازی فراهم کرد.

کتابخانه در ۳۹ روستای خوزستان فعال و دایر است

منصور کوهی‌رستمی در نخستین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی خوزستان، با ارائه گزارشی از میزان استفاده مردم از منابع موجود در کتابخانه های عمومی، اظهار داشت: ذائقه مردم خوزستان در بخش بزرگسال به ادبیات، علوم اجتماعی و دین گرایش دارد و در بخش کودک نیز بیشترین کتاب های مطالعه شده در حوزه ادبیات، علوم اجتماعی و علوم محض است.

وی با برشمردن کتاب های پرطرفدار در بین خوزستانی ها در سال ۹۶ و ۹۷ عنوان کرد: کتاب انتهای سادگی، شاه ماهی، یلدا، قصه های من و بابام، میان تاریکی، ملیسا، چشمان منتظر، برباده رفته، نازکترین حریر نوازش از پرطرفدارترین کتاب ها در بین مردم خوزستان بود.
مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان اضافه کرد: کتابخانه مرکزی استان خوزستان و کتابخانه های عمومی علامه طباطبایی بهبهان، فجر شوش، فتح المبین دزفول، شهدای اندیمشک، ارشاد مسجد سلیمان، شهید مفتح ایذه، شهید مطهری رامشیر، آیت الله وحید بهبهانی در بخش امانت نسبت به سایر کتابخانه های عمومی پیشتاز هستند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی گفت: در سال ۹۶ روستای باصدی رامهرمز به عنوان روستای دوستدار کتاب در سطح ملی شناخته شد و این امر بهانه ای برای تبیین طرح جامع نشاط اجتماعی در کتابخانه‌های روستایی شد.
وی با اشاره به این‌که ۳۹ روستای استان خوزستان دارای کتابخانه روستایی است، عنوان کرد: از لحاظ پراکندگی روستایی در ۱۷ شهرستان، کتابخانه روستایی فعال وجود دارد که به خدمات کتابخانه ای مشغول هستند و در هرکدام از این کتابخانه‌های روستایی یک نفر از اهالی روستا مشغول به کار شده‌اند.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خوزستان با بیان این‌که در روستاهای ده شهرستان خوزستان کتابخانه‌ای نداریم، افزود: تا پایان سال جاری در شهرستان باوی، رامشیر و حمیدیه کتابخانه‌های روستایی به بهره برداری می رسد.
وی ادامه داد: جمعیت روستاهای دارای کتابخانه، ۷۰ هزار و ۷۶۹ نفر است و از این جمعیت  ۱۳ هزار و ۵۳۱ نفر معادل ۱۹ و نیم درصد، ‌ عضو کتابخانه هستند.
کوهی‌رستمی با اشاره به این‌که میزان امانت کتاب در مدت یک سال در کتابخانه های روستایی ۹۶ هزار و ۶۸۴ است، خاطرنشان کرد: ۲۹ کتابخانه روستایی مجهز  به اینترنت شده است و تمامی اطلاعات کتابخانه در بستر آنلاین به مردم ارائه می‌شود.
وی بیان کرد: ۷۰ برنامه ترویجی کتابخوانی مورد شناسایی قرار گرفته است که امیدواریم بتوانیم در ۳۹ کتابخانه روستایی استان اجرا کنیم و شاهد تغییر و تحولات اجتماعی در این حوزه باشیم.
کوهی‌رستمی اظهار داشت: در اندیکا چهار کتابخانه وجود دارد که یک هزار و ۱۲۰ متر مکعب زیربنا و بیش از ۲ هزار و ۱۹۲ نفر در آن ها عضویت دارند؛ با توجه به ییلاق و قشلاق در اندیکا، ضرورت راه اندازی کتابخانه سیار وجود دارد تا بتوان فضای فرهنگی را ایجاد و در جهت تقویت کتابخانه‌ها نیز گام موثری برداشت.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خوزستان گفت: ۱۲ پروژه در حال ساخت در استان وجود دارد که عمده آنها در مناطق روستایی و کم‌برخوردار قرار دارند و فرآیند ساخت آنها رو به اتمام و برخی نیز تکمیل شده اند. کتابخانه های عمومی مربچه رامهرمز، یار مهربان ایذه، شهدای صلیحه باوی در هفته دولت به بهره برداری  می رسند.

بخشی از اعتبارات در مناطق محروم باید صرف کتاب و کتابخوانی شود
علی حسین حسین زاده، معاون سیاسی اجتماعی استاندار خوزستان گفت: شایسته است بخشی از اعتبارات مناطق محروم و کم‌برخوردار در اختیار کتابخانه‌ها و موضوع کتابخوانی قرار گیرد. با افتتاح کتابخانه‌های روستایی  آثار مثبت آن را شهروندان در آینده احساس می‌کنند.
وی با تأکید بر لزوم پرداخت نیم درصد شهرداری به حساب کتابخانه‌های عمومی استان خوزستان، عنوان کرد: انتظار است علی‌رغم وجود چارچوب و قانون، همکاری‌های لازم انجام شود؛ چراکه کتاب و کتابخوانی از اثرگذاری بالایی برخوردار است.
وی با اشاره به این‌که اعتبارات در حوزه‌های اجتماعی ابلاغ شده اما تخصیص پیدا نکرده است، گفت: بخشی از این اعتبارات را باید در موضوعات حوزه کتاب و کتابخوانی استفاده کرد.
حسین‌زاده در خصوص خرید کتاب برای مناطق محروم در سطح استان بیان کرد: مدیریت کتابخانه‌های استان خوزستان گروهس تخصصی بکار گرفته‌اند و کتاب‌های انتخاب شده برای مناطق محروم را باتوجه به نیازهای آن منطقه انتخاب کردند.

پرداختن به کتاب و کتابخوانی در روستاها بسیار آسان‌تر است
در این جلسه، محمد صادق کریمی‌کیا، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان با تجلیل از مسئولین روستای باصدی شهرستان رامهرمز اظهار داشت: فعالیت های ترویجی انجام شده در حوزه کتابخوانی توسط دهیاری، ضمن توجه به مخاطب، با اجرای برنامه های نشاط آور  با استقبال مخاطب رو به رو بوده است. شایسته است که از این روش ها الگوبرداری شود؛ چراکه در حوزه کتابخوانی تبلیغ دیگر فایده ای ندارد و باید به سمت برنامه‌های اجرایی حرکت کنیم.
وی با بیان این‌که فعالیت ترویجی کتابخوانی در روستاها نسبت به شهرها و شهرستان‌ها بسیار راحت‌تر است، عنوان کرد: در مناطق شهری وجود بستر های متنوع به نسبت روستاهایی که فاقد این مراکز هستند کار را در حوزه کتاب و جذب عضو برای کتابداران شهری سخت کرده است و این از آمار های ارائه شده قابل استنباط است.
مدیرکل امور اجتماعی استانداری خوزستان گفت: شایسته است کتابخانه‌های استان خوزستان روش کتابخوانی روستای باصدی شهرستان رامهرمز را به عنوان یک روش موثر در سطح شهرستان‌ها اجرایی کنند.
وی ادامه داد:  ۱۲ کتابخانه در استان خوزستان در حال ساخت است که اغلب آن‌ها در مناطق کم برخوردار قرار دارند. در حال حاضر نیز از طریق کتابخانه های عمومی برنامه های فرهنگی و اجتماعی در مناطق کم برخوردار برگزار می شود.

اعلام آمادگی مدارس و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خوزستان برای مشارکت در ترویج فرهنگ کتابخوانی
همچنین در این جلسه، مهدی رفیعی دهکردی، معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش خوزستان با اشاره به آمادگی این سازمان جهت استفاده از فضای مدارس برای توسعه کتاب و کتابخوانی، اظهار داشت: در حوزه بانوان در روستاها و شهرها، معاونت سوادآموزی آموزش و پرورش فعال است و این بخش می‌تواند یاری گر اداره کل کتابخانه های عمومی برای ساماندهی فعالیت های فرهنگی در روستاها باشد.
غلامرضاشنبدی، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خوزستان گفت: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان در شهرستان شادگان و همچنین در صورت نیاز در سایر شهرستان ها می تواند با راه اندازی کتابخانه سیار با کتابخانه های عمومی مشارکت کند. ‌