دوشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۵

با حضور مسئولان استانی؛

مراسم معارفه مدیرکل کتابخانه‌های عمومی هرمزگان برگزار شد

معارفه مديركل هرمزگان

مراسم تودیع مدیرکل سابق و معارفه مدیرکل جدید کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، با حضور نمایندگانی از نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و جمعی از مسئولان استانی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، مراسم معارفه‌ مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، شنبه ۶ مرداد ماه با حضور آیت‌الله غلامعلی نعیم آبادی، نماینده‌ ولی فقیه در استان هرمزگان، احمد مرادی، نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی، سیدمصطفی ذوالقدر، نماینده مردم شرق هرمزگان در مجلس شورای اسلامی، بهروز اکرمی، معاون سیاسی امنیتی استانداری هرمزگان، اسماعیل شفاعی، معاون اداری مالی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مرتضی محمد زاده، مدیر کل امور مجلس و استان‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، سیدباقر میرعبداللهی، مدیرکل تامین منابع نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، محسن زینلی تختی مدیرکل سابق کتابخانه‌های عمومی استان، حجت الاسلام و المسلمین محمد ذاکری، مدیر کل جدید کتابخانه‌های عمومی استان و همچنین جمعی از مدیران کل استانی و کتابداران این استان، برگزار شد.

نقش کتاب در ماندگاری تحولات اجتماعی

در این مراسم آیت‌الله غلامعلی نعیم‌آبادی با بیان اینکه میزان کتاب‌خوانی و کتابخانه‌ها یکی از اسناد قضاوت فرهنگی یک جامعه محسوب می‌شود، گفت: کتاب‌هایی وجود دارند که دنیا را تغییر داده‌اند، یعنی تغییر جهان با تفنگ و فشنگ و توپ و تانک نبود، بلکه یک کتاب این اتفاق را رقم‌زده است. مرزهایی که با زور به وجود آید و یا گسترش یابد دوام ندارد، اما تغییراتی که با محوریت کتاب - یا به‌غلط یا درست – شکل گرفته، ماندگار است.

نماینده‌ ولی فقیه در استان هرمزگان  و امام‌جمعه بندرعباس با بیان اینکه تمدن‌ها ساخته کتاب هستند و این موضوع وظیفه و مسئولیت ما را سنگین می‌کند، تأکید کرد: مسئولان باید بدانند کتاب یک موضوع بی‌جان نیست و نیاز به مدیریت دارد. ما به کتاب‌هایی که جامعه را دچار تحول کند نیاز داریم.

وی تصریح کرد: متاسفانه امروز فضای مجازی با ایجاد سرگرمی‌های سطحی، نگاه تحقیقی و پژوهشی را از جوانان ما گرفته؛ بر این اساس هم مدیرانی که در رأس نشر کتاب تصمیم می‌گیرند و هم مدیرانی که به صورت عملیاتی، موضوع کتاب و کتاب‌خوانی را  دنبال می‌کنند، باید با نگاهی هدفمند و با استفاده صحیح از فضای مجازی، برای توسعه فرهنگ مطالعه تلاش کنند.

تلاش برای تداوم و توسعه فعالیت‌های موثر فرهنگی

در ادامه این مراسم احمد مرادی، نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سابقه آشنایی و همکاری با محسن زینلی تختی مدیرکل سابق کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان گفت: بنده از طرف مجمع نمایندگان استان و هم از طرف مردم استان تأیید می‌کنم که ایشان با پشتکار، سلامت، دیانت و دلسوزی در مجموعه خود کار کردند و به لحاظ پاکدستی در استان زبانزد هستند. ایشان هیچ‌گاه از جایگاه خود سوء استفاده نکرد و این جایگاه را دستخوش تلاطم سیاسی قرار نداد و تلاش کرد این مجموعه را سالم نگه دارد. به نمایندگی از مردم، از ایشان تشکر می‌کنم و برای ایشان در عرصه‌های دیگر مدیریتی آرزوی توفیق دارم.

نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی درباره مدیرکل جدید کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان نیز گفت: آشنایی من با حجت‌الاسلام ذاکری به بیش از ۳۰ سال پیش برمی‌گردد. ایشان از فرزندان این استان هستند و امیدوارم که ایشان با دیانت، سلامت و دلسوزی که نسبت به این استان دارند، همین رویه را دنبال ‌کنند. اگرچه ممکن است این جایگاه، جایگاهی گمنام باشد، اما در عین حال جایگاهی بسیار مهم است که امیدواریم با حضور ایشان شاهد تداوم و حتی توسعه فعالیت‌های موثر در حوزه مظلوم کتاب و کتابخوانی باشیم.

تناسب در پرداختن به دغدغه‌های اقتصادی و فرهنگی

بهروز اکرمی، معاون سیاسی و امنیتی استاندار هرمزگان نیز در ادامه این مراسم گفت: با توجه به اینکه این روزها تب صحبت از مسائل اقتصادی در جامعه وجود دارد، این سوال مطرح می‌شود که آیا به همان میزان که در جامعه به خوراک، پوشاک و مسائل مادی می‌پردازیم، به مسائل معنوی و فکری و فرهنگی خودمان نیز توجه داریم؟ ما معتقدیم که جامعه‌ سالم، جامعه‌ای است که به امور اقتصادی و فرهنگی آن به تناسب یکدیگر اهمیت داده شود و به همان میزان که نگران مسائل اقتصادی هستند اگر میزان مطالعه مردم کشور کم باشد، مسئولان نیز نگران شوند و برای بهبود آن کاری انجام دهند.

وی با بیان اینکه کتاب یک کالای فرهنگی و کتاب خواندن نیز یک عمل فرهنگی است، افزود: اگر از منظر اقتصادی به این موضوع بنگریم، این کالای فرهنگی از یک سو باید دارای تقاضا و از طرف دیگر باید عرضه داشته باشد. متولیان فرهنگی جامعه ما و همه تصمیم‌سازان باید به هردو وجه این موضوع توجه داشته باشند. باید ریشه‌یابی کنیم چرا مردم ما حذف یک کالای خوراکی مانند گوشت در سبد مصرفی خود را تحمل نمی‌کنند، اما حذف کتاب از سبد مصرفی خود را می‌توانند تحمل کنند؟

معاون سیاسی و امنیتی استاندار هرمزگان با تقدیر از اقدامات صورت گرفته در حوزه ساخت کتابخانه در کشور، گفت: ساخت کتابخانه بسیار خوب است، اما به همان میزان هم در جامعه باید تقاضای کتاب به وجود بیاید. چراکه عنصر اصلی فعالیت در کتابخانه تقاضای کتاب از سوی جامعه است؛ دولت‌ها می‌توانند این امر را تسهیل کنند اما دولت‌ها نمی‌توانند مردم را به کتابخوانی مجبور کنند. بر این اساس باید همزمان با گسترش کتابخانه ها به افزایش تقاضا نیز توجه کرد.

بهروز اکرمی در ادامه با تقدیر از اقدامات صورت گرفته توسط مدیرکل پیشین کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان گفت: جناب آقای زینلی تختی شخصیتی شریف، پاکدست، دلسوز و یک شخصیت فرهنگی هستند. تا آنجایی که بنده اطلاع دارم ایشان برای کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان زحمات بسیاری کشیده‌اند و به سهم خودم و از طرف استاندار استان هرمزگان، از ایشان تشکر می‌کنم و آرزوی سعادت و سربلندی برایشان دارم.

وی انتصاب مدیرکل جدید کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان را انتصابی شایسته دانست و گفت: ما در هرمزگان منابع انسانی شایسته فراوانی داریم؛ به دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور تبریک می‌گویم و از ایشان تشکر می‌کنم که با اعتماد به مردم شریف هرمزگان، فردی از فرزندان برومند این استان را برای تصدی این جایگاه انتخاب کردند. یقینا مجموعه مدیریتی استان و سایر بخش‌ها هم از ایشان حمایت همه جانبه خواهند داشت.

کتابخانه محوری و ارتقاء جایگاه کتابداران

در بخش دیگری از این مراسم اسماعیل شفاعی، معاون اداری مالی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، با تبریک ایام دهه کرامت گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در این روزها رویداد بزرگی به نام جشنواره کتابخوانی رضوی را پشت سر می گذارد؛ جشنواره‌ای که هدف از برگزاری آن توسعه فرهنگ کتابخوانی و ترویج معارف اهل بیت(ع) است و توسط کتابداران به شکوفایی رسیده و با اقبال عمومی مواجه شده است.

وی در ادامه «کتابخانه‌محوری» را یکی از سیاست‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از سال ۱۳۹۳ عنوان کرد و گفت: ستاد مرکزی نهاد، ستاد استان‌ها و ستاد ادارات شهرستان‌ها، همگی در خدمت کتابخانه‌ها هستند و ما باید نتیجه کارمان را در کتابخانه‌ها جستجو کنیم.

معاون اداری مالی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور افزود: در حال حاضر بخش کودک و نوجوان به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی و ویژه نهاد به خوبی توسعه یافته است. چراکه اعتقاد داریم عادت کردن به مطالعه باید از سنین کودکی در وجود ما نهادینه شود و این اتفاق هم اکنون با فعالیت‌های متنوع کتابداران در بخش کودک کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور در حال انجام است.

اسماعیل شفاعی با تأکید بر دسترسی مناسب آحاد مردم جامعه به فضای کتابخانه‌ای گفت: خوشبختانه استان هرمزگان از جمله استان‌هایی است که خیرین کارهای بزرگی در آن انجام داده‌اند. ما هم اکنون پروژه‌های نیمه تمام بسیاری در سراسر کشور داریم که متاسفانه به دلیل عدم تخصیص اعتبارات دولتی، امکان اتمام آنها وجود ندارد. با اینکه وضعیت پروژه‌های نیمه کاره در این استان وضعیت نسبتا خوبی دارد، اما برخی از این پروژه‌ها می‌تواند با همت این عزیزان به اتمام برسد.

شفاعی ضمن تقدیر از خدمات محسن زینلی تختی مدیرکل سابق کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان و تبریک به حجت الاسلام و المسلمین، محمد ذاکری، مدیر کل جدید کتابخانه‌های عمومی این استان، بیان کرد: آقای تختی از سال ۹۱ سکان هدایت اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان را بر عهده داشتند و از همکاران خدوم جهاد کشاورزی استان هستند که فعالیت‌های ارزشمندی در حوزه فرهنگی انجام داده‌اند.

اختصاص ۶۰ میلیارد ریال جهت برای  تکمیل کتابخانه مرکزی بندرعباس

در ادامه این مراسم محسن زینلی تختی، مدیرکل سابق کتابخانه های عمومی استان هرمزگان نیز حضور خیران در عرصه ساخت کتابخانه‌ها در استان را پررنگ دانست و گفت: هم اکنون ۱۳ کتابخانه در سطح این استان آماده بهره برداری است و مبلغ ۶۲ میلیارد ریال نیز از محل کمک‌های خیرین به همین منظور جذب شده است.

وی در خصوص وضعیت کتابخانه مرکزی شهر بندرعباس نیز توضیح داد: در سفر استانی رئیس جمهوری به هرمزگان، مبلغ ۶۰ میلیارد ریال برای تکمیل این طرح اختصاص یافت که امیدواریم با همت و تلاش دوستان به زودی شاهد بهره‌برداری از این کتابخانه باشیم.

مدیرکل سابق کتابخانه‌های عمومی هرمزگان تصریح کرد: در سال‌های اخیر مجموعه نهاد کتابخانه‌های عمومی دغدغه افزایش سرانه مطالعه، تجهیز بخش کودک، تامین منابع کمک درسی و افزایش فضای فیزیکی کتابخانه‌ها را داشته که همه‌ آنها با جدیت پیگیری شده است.

وی در پایان افتتاح ۱۴ باب کتابخانه، آماده سازی ۱۸ طرح عمرانی و فرهنگی، افزایش ۵۹ درصدی تعداد اعضا، رشد ۹ درصدی سرانه فضا و رشد ۳۱ درصدی تعداد منابع کتابخانه های عمومی استان را بخشی از عملکرد اداره کل کتابخانه های استان هرمزگان در پنج سال گذشته عنوان کرد.

سعادت همنشینی با کتاب

حجت الاسلام و المسلمین محمد ذاکری، مدیرکل جدید کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان نیز طی سخنانی گفت: خوشبخت کسی است که به کتاب خوب و دوستانی از اهل کتاب دسترسی داشته باشد و جای بسی خوشحالی است که سکان هدایت کتابخانه‌های عمومی استان به من سپرده شده است و فرصت مغتنمی است که در پیشرفت و تحول فرهنگ کتابخوانی استان، سهمی داشته باشم.

وی افزود: در این مسیر به همکاری کارکنان و جامعه کتاب‌خوان استان نیاز دارم و باید از امروز شتاب بیشتری بگیریم؛ چراکه راهی که در پیش داریم راهی طولانی و مسیری سخت و دشوار است. تعداد کتاب‌خوانان استان نسبتاً پایین است و هنر ما این است که کتابخوانی افزایش یابد و این موضوع نیازمند همکاری استاندار و مجمع نمایندگان در مجلس است و باید اعتبار این نهاد افزایش یافته و توجهات به آن نیز توسعه پیدا کند.

در پایان این مراسم از خدمات محسن زینلی تختی مدیرکل سابق کتابخانه های عمومی خوزستان تقدیر شد.

گفتنی است، حجت الاسلام محمد ذاکری، سوابق اجرایی چون عضو حقیقی انجمن کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، مسئولیت‌های مختلف در دانشگاه هرمزگان، رئیس اداره شاهد و ایثارگران استان هرمزگان، عضو شورای فرهنگی عمومی استان هرمزگان، مشاور مطبوعاتی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان، مسئول دفتر مشارکت‌های مردمی دانشگاه هرمزگان و... را در کارنامه حرفه‌ای خود دارد.