یکشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۰

فرماندار بیجار:

حمایت از کتابخانه های عمومی باید اولویت شهرداری باشد

انجمن بیجار

فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان بیجار بر لزوم حمایت از کتابخانه های عمومی تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کردستان، علی اکبر ورمقانی در دومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان بیجار اظهار کرد: ارزش کتاب و کتابخوانی بر کسی پوشیده نیست بر این اساس باید از نهادهایی که در این راستا گام برمی دارند،حمایت کرد.

وی ادامه داد: بر اساس قانون، شهرداری ها موظفند به صورت ماهیانه حداقل نیم درصد از درآمدهای مشخص شده را به حساب انجمن کتابخانه های عمومی واریز کنند و در این زمینه نباید کوتاهی صورت گیرد.

ورمقانی عنوان کرد: حمایت از کتابخانه های عمومی حمایت از ارتقای آگاهی، بصیرت و در نتیجه توسعه کشور است و مسئولان وظیفه دارند با حمایت های مادی و معنوی زمینه ساز ترویج فرهنگ مطالعه در جامعه شوند.

فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان بیجار با بیان اینکه متاسفانه کتاب و کتابخوانی در جامعه مظلوم واقع شده است، افزود: نیل به توسعه در جوامعی که شاخص مطالعه بالاست بسیار آسانتر و سریع تر است.

وی گفت: نهادینه کردن فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه نیاز به اقدامات و برنامه های ترویجی و تبلیغی دارد و متولیان باید با توجه به شرایط موجود و نفوذ فضای مجازی از برنامه های کاربردی استفاده کنند.

ورمقانی ارتقای شاخص دسترسی مردم به کتابخانه را بسیار مهم برشمرد و بیان کرد: کتابخانه باید در مکان هایی راه اندازی شود که دسترسی به آن برای علاقمندان سریع تر و کم هزینه تر باشد و بر همین اساس باید در آینده به این مهم توجه بیشتری شود.

فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان بیجار اظهار داشت: این شهرستان دارای قدمت تاریخی و فرهنگی زیادی است و این وظیفه متولیان فرهنگی را در انجام وظایف دوچندان می کند.

وی در پایان با تاکید بر نقش مهم خیرین در توسعه کشور، اضافه کرد: خیرین در بخش های مختلف مانند مدرسه سازی و همچنین بخش بهداشت و سلامت بسیار اثرگذار بوده‌اند بر همین اساس باید از این ظرفیت در بخش کتابخانه سازی نیز استفاده شود.

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان کردستان نیز در این جلسه خواستار حمایت مسئولان از این نهاد فرهنگی شد و گفت: بدون شک حمایت های مادی و معنوی مسئولان و خیرین در رونق بخشی بیشتر به فعالیت های فرهنگی بسیار تاثیرگذار است.

محمد عبدالملکی با اشاره به اینکه شهرداری ها با پرداخت به موقع نیم درصد به توسعه فعالیت های کتابخانه ها کمک می کنند، افزود: تربیت جامعه ای کتابخوان و علاقمند به مطالعه در راستای توسعه کشور از مهم ترین وظایف کتابخانه های عمومی است.

وی با بیان اینکه حمایت از فعالان حوزه کتاب و کتابخوانی از برنامه های مهم کتابخانه های عمومی است، ادامه داد: این نهاد برای پشتیبانی از ناشران و مولفان بومی تاکنون اقدامات مفید و موثری انجام داده است.

عبدالملکی عنوان کرد: بر این اساس و طی دو سال گذشته بالغ بر ۱۶ هزار جلد کتاب از نویسندگان و ناشران بومی استان خریداری و در کتابخانه های عمومی توزیع شده است.

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان کردستان در ادامه به وضعیت کتابخانه های عمومی بیجار اشاره کرد و  گفت: این شهرستان هم اکنون دارای ۶ باب کتابخانه عمومی نهادی و ۳ باب کتابخانه عمومی مشارکتی با ۳ هزار ۵۰۰ عضو فعال است.

وی اضافه کرد: امید است با حمایت مسئولان و مردم، شاخص های مطالعه در شهرستان بیجار افزایش چشم گیری داشته باشد.