سه‌شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۳

کتابدار کتابخانه فردوسی شهرستان پیشوا مطرح کرد؛

اشتیاق نوجوانان روستای طارند برای حضور در جشنواره کتابخوانی رضوی

سكينه اليكايي

کتابدار کتابخانه فردوسی شهرستان پیشوا از استقبال گسترده نوجوانان روستای طارند از جشنواره کتابخوانی رضوی خبر داد و گفت: نوجوانان طارندی کتاب‌های «کاش تو را می‌دیدم» و «ماه هشتم» را آثاری خوش‌خوان می دانند که مخاطب را تا انتها با خود همراه می‌کند.

سکینه الیکایی، کتابدار کتابخانه فردوسی شهرستان پیشوا در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با تشریح موقعیت کتابخانه محل خدمت خود گفت: کتابخانه فردوسی واقع در پارک شهدای روستای طارند شهرستان پیشوا (استان تهران)، به دلیل قرارگرفتن در مسیر تردد چند روستا و استقبال مردم، کتابخانه‌ای بسیار زنده و پویا است و از سال ۱۳۹۱ به ارائه خدمات کتابخانه‌ای می‌پردازد. از طرفی به دلیل کمبود امکانات تفریحی، فرهنگی و ورزشی در این منطقه، کتابخانه به پایگاهی امن برای گذران اوقات فراغت کودکان و خانواده‌ها تبدیل شده است.

وی با اشاره به فعالیت‌های انجام‌شده در سال گذشته برای جلب مشارکت مردمی به حضور در جشنواره کتابخوانی رضوی، اظهار داشت: هفتمین دوره برگزاری جشنواره رضوی در کتابخانه ما با شورونشاط و استقبال چشمگیر خانواده‌ها همراه بود. کار اطلاع‌رسانی از طریق وبلاگ کتابخانه و نیز توزیع بروشور جشنواره انجام شد. همچنین با حضور در کلاس‌های آموزشی که در سطح روستا و نیز روستاهای اطراف برگزار می‌شد، منابع جشنواره را به همراه خود می‌بردم و با ارائه توضیحات لازم، افراد را به شرکت در این جشنواره ترغیب می‌کردم. علاوه بر این، منابع جشنواره رضوی به شب‌نشینی‌های خانوادگی خودمان اضافه شد و سعی می‌کردم در دورهمی‌ها بخش جذابی از کتاب را بخوانم تا اعضای خانواده و بستگان به شرکت در این مسابقه مشتاق شوند. در این میان همراهی کودکان عضو کتابخانه بیش از هر چیز اثرگذار بود. کودکان و نوجوانان معمولاً مراجعین دائمی کتابخانه ما هستند، علاقه آن‌ها به کتابخانه باعث شد که به‌عنوان مبلغ جشنواره کتابخوانی رضوی به معرفی این مسابقه در جمع‌های دوستانه و خانوادگی خود بپردازند و به‌این‌ترتیب بخش عمده‌ای از کار اطلاع‌رسانی به کمک اعضا انجام شد.

وی ادامه داد: در کتابخانه نیز نشست‌های قصه‌گویی از کتاب «ده قصه از امام رضا» و نمایشگاه‌هایی از آثار نقاشی کودکان برپا ‌کردیم که بسیاری از مراجعین کودک با مشاهده این آثار، مشتاق شرکت در جشنواره شدند. همچنین از کتاب «ماه غریب من»،‌ منبع ویژه نوجوانان، نشست‌های جمع خوانی برگزار می‌کردیم؛ جمع خوانی‌ها به‌قدری برای اعضا جذاب بود که خیلی وقت‌ها خودشان در جمع‌های دو یا سه نفره شروع به خواندن کتاب می‌کردند و به‌صورت جمعی به پرسش‌های مربوط به آن پاسخ می‌دادند.

الیکایی اضافه کرد: یادم می‌آید سال گذشته باران حصاری، کودک ۵ ساله عضو کتابخانه به همراه پدر و مادر خود برای امانت گرفتن کتاب به کتابخانه آمد. من ضمن معرفی جشنواره کتابخوانی رضوی، امکان شرکت خانوادگی در مسابقه را برای خانواده حصاری تشریح کردم؛ پدر خانواده چندان راغب به شرکت در مسابقه نبود. باران با گریه اصرار می‌کرد که ما خانواده‌ایم و باید همه باهم در مسابقه شرکت کنیم. اشتیاق باران و گریه‌های او ضمن اینکه پدرش را مجاب به شرکت در این مسابقه کرد، خاطره‌ای شیرین از هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی در کتابخانه فردوسی باقی گذاشت.

وی با اشاره به برگزاری اختتامیه هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: استقبال خانواده‌ها از اختتامیه جشنواره که به میزبانی کتابخانه برگزار شد، دور از تصور ما بود. تعداد شرکت‌کنندگان به‌قدری زیاد بود که ما با کمبود فضا مواجه شدیم و جمع بسیاری ایستاده برنامه را دنبال می‌کردند. اهدای کتاب و لوح تقدیر دبیرکل به‌تمامی شرکت‌کنندگان پایان شیرین هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی در کتابخانه ما بود و بچه‌ها از همان زمان پیگیر دوره بعدی این جشنواره بودند. آن‌ها به ذهن سپردند که با تعطیلی مدارس، جشنواره کتابخوانی رضوی آغاز می‌شود و امسال با شروع تعطیلات تابستانی به اشتیاق شرکت در این مسابقه به کتابخانه آمدند. امسال کار اطلاع‌رسانی جشنواره با قوت بیشتری نسبت به سال گذشته انجام شد و کماکان بیشترین تبلیغات توسط کودکان عضو کتابخانه انجام می‌شود.

کتابدار کتابخانه فردوسی شهرستان پیشوا در اشاره به استقبال مردم از منابع هشتمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی، گفت: در سطح کتابخانه فردوسی و روستای طارند، تاکنون بیشترین شرکت‌کنندگان در رده سنی نوجوان بوده‌اند و به اعتقاد آنان کتاب‌های «کاش تو را می‌دیدم» و «ماه هشتم» آثاری بسیار خوش‌خوان و روان است که مخاطب را تا انتها با خود همراه می‌کند.