سه‌شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۹

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان قزوین:

جشنواره کتابخوانی رضوی بستری مناسب برای توسعه فرهنگی است

حسینی

حجت الاسلام حسینی، مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان قزوین گفت:جشنواره کتابخوانی رضوی بستری مناسب برای توسعه اقدامات فرهنگی در سطح جامعه است.

حجت الاسلام مهدی حسینی در گفت و گو با روابط عمومی کتابخانه های عمومی استان،  در خصوص جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: جشنواره کتابخوانی رضوی فرصتی مناسب برای بها دادن  به امر مهم کتاب و کتابخوانی و ترویج سیره ائمه معصوم (ع) به ویژه امام رضا (ع) است.

وی اظهار کرد: دین مبین اسلام برای مطالعه، تحقیق و تفحص جهت کسب علم و تربیت صحیح و همچنین پیشرفت و توسعه در شئونات مختلف زندگی بشر ارزش و اعتبار زیادی قائل شده است و همه افراد بشر را به خواندان و نوشتن و در حقیقت به تحصیل علم و دانش تشویق کرده است.

وی اظهار کرد: کتاب حاوی اندیشه ها و تجربیات بشری در طول تاریخ است و سهم عمده ای در انتقال دانش و فرهنگ به نسل های آینده دارد.

حجت الاسلام حسینی اضافه کرد: یکی از شاخص های ارزیابی رشد، توسعه و پیشرفت فرهنگی هر کشور در عصر حاضر میزان مطالعه و کتابخوانی مردم آن جامعه است، کشور تاریخی ایران اسلامی با داشتن تمدنی چند هزار ساله و مراکز متعدد علمی، فرهنگی و کتابخانه های معتبر و علما و دانشمندان بزرگ با آثار ارزشمند تاریخی سرآمد ملل دیگر بوده است.

وی بیان کرد: وضعیت کتاب و کتابخوانی در ایران یکی از دغه غه های مهم مقام معظم رهبری در چند سال گذشته بود است. ایشان همواره توجه جدی به کتاب داشته و در دیدار با مسئولان فرهنگی کشور فرموده اند: «در جامعه باید سنت کتابخوانی رواج یابد؛ کتابخوانی باید در جامعه ترویج شود و این بر عهده همه دستگاه هایی است که در این زمینه مسئول هستند».

مدیر اسناد و کتابخانه ملی استان قزوین با اشاره به برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: دستگاه های اجرایی باید برای برگزاری یک فعالیت مطلوب فرهنگی و ماندگار همچون جشنواره کتابخوانی رضوی همکاری و تعامل داشته باشند و همه در برگزاری این جشنواره مهم احساس مسئولیت کنند تا به نحو احسن برگزار شود و با توجه به اینکه نام مبارک امام رضا(ع) بر روی این جشنواره حک شده است باید آبرومندانه باشد.

حجت الاسلام حسینی بیان کرد: جشنواره کتابخوانی رضوی فرصتی مناسب برای شناسایی سیره امامان معصوم (ع) است و امید داریم بتوانیم ابعاد مختلف زندگی و سیر و سلوک حضرت امام رضا (ع) را بهتر بشناسیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: اشاعه و ترویج فرهنگ منور رضوی، گسترش فعالیت های علمی، هنری و پژوهشی مرتبط با سیره زندگی و ابعاد مختلف شخصیت امام رضا (ع)، شناسایی و حمایت از تولیدکنندگان و پدیدآوردگان آثار برتر فرهنگی و هنری در زمینه فرهنگ رضوی و کمک به انتشار گسترده آنها باید مهمترین رسالت جشنواره رضوی باشد.