یکشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۷

با معرفی کتاب‌های طرح کتاب‌خوان ماه؛

نشست کتاب‌خوان در حوزه علمیه خواهران ایلام برگزار شد

كتابخوان- حوزه علميه ايلام - کراپ‌شده

نشست کتاب‌خوان با معرفی منابع طرح کتاب‌خوان ماه در حوزه علمیه خواهران شهر ایلام برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان ایلام، به همت کتابداران کتابخانه مرکزی ایلام نشست کتاب‌خوان با معرفی منابع طرح کتاب‌خوان ماه، سوم تیرماه سال جاری در حوزه علمیه خواهران ایلام برگزار شد.

در این نشست ۶ عنوان کتاب معرفی شد که در ادامه به‌مرور اجمالی آن‌ها می‌پردازیم.

«باغ خرمالو» نوشته: هادی حکیمیان/ ارائه توسط: معصومه نظری

این کتاب روایتی جذاب از تاریخ معاصر ایران در قالب رمانی تاریخی ویژه رده سنی نوجوان است؛ این اثر به‌خوبی نوجوانان را با فضای حاکم بر کشور در دورۀ پهلوی اوّل آشنا می‌کند و با نقل روایات دقیق تاریخی از بی‌توجهی ظالمانۀ سلطنت ۵۴ سالۀ پهلوی بر ایران پرده‌ برمی‌دارد. شخصیت‌های اصلی باغ خرمالو، دو پسر نوجوان با روحیه‌ای متفاوت هستند که هم‌زمان برای احقاق حقشان در دوران سیطرۀ دودمان پهلوی تلاش می‌کنند و همراه «ننه کردی» یکی از شخصیت‌های مؤثر داستان به شهر تاریخی یزد می‌روند. آن‌ها درنهایت در فرمانداری شهر با رضاشاه روبه‌رو می‌شوند و در این مواجهه اتفاقات خواندنی و عبرت‌آموزی رخ می‌دهد که سال‌ها بعد آن‌ها را روایت می‌کنند.

«باغ خرمالو» توسط انتشارات شهرستان ادب در ۱۸۴ صفحه منتشر شده است.

«نشان سرخ دلیری» نوشته: استیفن کرین/ ارائه توسط: نسیم نوروزآبادی

این اثر شاهکار استیفن کرین (۱۸۷۱-۱۹۰۰) شاعر و نویسنده آمریکایی است. این شاهکار بزرگ ادبی قرن بیستم، نخستین رمان ادبیات جنگ است که از منظر روان‌شناسی جنگ‌های داخلی آمریکا را بررسی می‌کند و تلاش می‌کند توصیفی نزدیک به حقیقت از جنگ و روحیۀ سربازان برای مخاطب ترسیم کند.

«انسان‌شناسی قرآن» نوشته: مرتضی مطهری/ ارائه توسط: فاطمه نیازمنش

این کتاب، مجموعه سخنرانی‌های گردآوری‌شده متفکر شهید استاد مرتضی مطهری، تبیین‌کننده انسان‌شناسی و جهان‌بینی از منظر قرآن است. استاد مطهری در این کتاب به زبانی ساده و همه‌فهم به تعدادی از مهم‌ترین و بنیادی‌ترین سؤالات درباره انسان، مبتنی بر آیات قرآن و روایات و مباحث عقلی و مستدل پاسخ گفته است. استفاده گسترده و به‌جای شهید مطهری از احادیث معصومین علیهم‌السلام، نظر متفکران بزرگ اسلامی، ذکر اشعار و حکایات جالب‌توجه در حین بیان مباحث، از عواملی است که بر جذابیت و فهم بهتر مطالب کتاب می‌افزاید.

«فرنگیس» نوشته: مهناز فتاحی / ارائه توسط: فریده سبزی

این کتاب شامل خاطرات فرنگیس حیدرپور متولد سال ۱۳۴۱ در روستای اوازین است. او در حمله نظامیان عراقی به روستای محل سکونتش با یک تبر از خود در برابر سربازان ارتش بعث عراق دفاع کرد.

«زایو» نوشته: مصطفی رضایی کلورزی/ ارائه توسط: کوثر علی نظری

زایو، رمانی آینده‌نگرانه است که از تحولات بنیادی در مناسبات جهانی به‌ویژه در منطقه جنوب غرب آسیا (خاورمیانه) و حتی نظام ایالات‌متحده آمریکا سخن میگوید. این کتاب چهره ایران و جهان در آیندهای نسبتاً دور را روایت میکند. داستانی که قهرمان اصلی آن، یک دانشمند ایرانی است.

«شما که غریبه نیستید» نوشته: هوشنگ مرادی کرمانی/ ارائه توسط: لیلا صیدمحمدی

این کتاب در قالب خاطرات واقعی و با رعایت ترتیب زمان وقوعِ هر ماجرا به رشته تحریر درآمده است و رویدادهای تأثیرگذار و تأثربرانگیز بسیاری را از زندگی این نویسنده نام‌آشنا روایت می‌کند.