سه‌شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۶

امین متولیان در آیین معارفه مدیرکل استان البرز عنوان کرد؛

توجه به کتابداران نوعی خدمت به مردم است

معارفه مدیرکل استان البرز

آیین معارفه مدیرکل استان البرز روز دوشنبه یازدهم تیر، با حضور جمعی از مسئولان استانی، معاونان و مدیران نهاد کتابخانه های عمومی کشور و جمعی از کتابداران استان برگزار شد.

مراسم معارفه مدیرکل جدید کتابخانه های عمومی استان البرز با حضور خیرالله ترخانی سرپرست معاونت سیاسی و امنیتی استانداری البرز، مقدم مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز؛ سرهنگ خانبابایی، جانشین فرمانده بسیج ادارات کل استانداری؛ آروم مدیریت بانک مهر اقتصاد استان؛ بخشی معاون اداره کل پست استان البرز؛ قبادی مدیرکل دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری استان البرز؛ پوستین دوز رئیس اداره آموزش و پرورش ناحیه چهار کرج؛   ترکیان رئیس دانشکده فنی و حرفه ای استان البرز؛ سرهنگ علیزاده فرمانده محترم حوزه بسیج ادارات کل شهید آجرلوامین و امین متولیان معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات، مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی، محمدزاده مدیرکل امور مجلس و استانها، محمدربیع احمدخانی مدیرکل توسعه کتابخانه ها و مشارکت ها، سعید برزگری سرپرست سابق و احمدعلی هراتی مدیرکل جدید اداره کل کتابخانه های عمومی  استان البرز، مدیران استانی و کتابداران برگزار شد.

امین متولیان معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در ابتدای این مراسم ضمن تشکر از کتابداران، مسئولان استانی و زحمات مدیرکل و سرپرست سابق کتابخانه‌های عمومی استان البرز اظهار کرد: آقای برزگری که در کنار مدیریت نظارت و ارزیابی عملکرد نهاد، مسئولیت سرپرستی کتابخانه‌های عمومی استان البرز را نیز بر عهده داشتند در طول ۶ ماه گذشته تلاش‌های فراوانی را در این اداره کل انجام دادند و امورات را در کمال آرامش پیش بردند. کارهای بسیار خوبی در این استان آغاز شده است که امیدوارم در دوره مدیریت آقای هراتی نیز ادامه پیدا کند.

وی در ادامه با تأکید بر لزوم توجه بیشتر به کلان‌شهرها، تصریح کرد: با اینکه بیشتر نگاه‌ها به مناطق کمتر توسعه یافته است اما در کلان‌شهرها نیز مشکلات فراوانی به چشم می‌خورد؛ بطوری که این مناطق در برخی از سرانه‌های فرهنگی مظلوم واقع می‌شوند.

متولیان در تشریح اصلی‌ترین دلیل مظلوم ماندن کلان‌شهرها در دریافت خدمات فرهنگی، بیان کرد: کافی است نگاهی به استانداردهای بهره‌برداری از کتابخانه‌ها بیاندازیم؛ به ازای هر ۱۰۰ نفر باید ۸ متر مربع فضای کتابخانه‌ای داشته باشیم، در حالی که بین ۰.۳تا ۰.۷ یا به تعبیری زیر یک متر است.

معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به اهمیت دسترسی مردم به کتاب، خاطرنشان کرد: در بسیاری از مواقع مردم را متهم می‌کنیم که چرا کتاب نمی‌خوانید، در حالی که هیچ‌گاه از مسئولان سوال نمی‌شود چه میزان دسترسی مردم به کتاب را آسان کرده‌اند. مردم باید کتاب را یا از کتابخانه‌ها، یا از کتابفروشی‌ها و یا به صورت الکترونیکی تهیه کنند که در هر کدام از این سه شکل نیز ما با استانداردهای متوسط جهانی فاصله داریم و این زیبنده کشوری با تمدن و سابقه تاریخی مانند ایران نیست.

معاون برنامه ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد افزود: یکی از اولویت‌های ما افزایش سرانه کتابخانه‌ها در کلان شهرهاست. عاجزانه از مسئولان استان تقاضا دارم که این مسئله را نه تنها به عنوان مسئله‌ای فرادستگاهی و فرا استانی بلکه به مثابه یک نگاه ملی ببینند. افزایش سرانه کتابخانه‌ها به فرهنگ، آموزش، سلامت و تمام حوزه‌های پیرامونِ آنها کمک می‌کند.

متولیان با اشاره به لزوم بازنگری در معنای رایج کتابخانه‌ها، عنوان کرد: کتابخانه نه تنها جایی برای امانت دادن کتاب است، بلکه می‌تواند جایی برای ارائه خدمات اطلاع‌رسانی، فرهنگی و اجتماعی نیز باشد. در واقع یک کتابخانه می‌تواند تبدیل به یک مرکز فرهنگی نیز بشود. کتابخانه‌ها می‌توانند با اعضاء نیز تعامل برقرار کنند؛ تعاملاتی که به رشد فرهنگ عمومی جامعه نیز کمک می‌کند.

معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد با ابراز امیدواری به همکاری و پیگیری مسئولان استانی در تحقق دسترسی، بهره‌ بردن مردم از کتابخانه‌ها و رسیدن به استانداردهای مدنظر در سال‌های باقی‌مانده از دولت یازدهم، تصریح کرد: نباید فراموش کرد که به دلیل اندک بودن منابع مالی، برای ارتقای کتابخانه‌ها و کتابخوانی نیاز به همت و تلاشی وسیع در سطح استان داریم. با اینکه قانون، سهم نیم‌درصد از درآمدهای شهرداری ها را  برای تأمین بخشی از هزینه‌های کتابخانه های عمومی پیش‌بینی کرده اما نیاز است از ظرفیت خیرین، صاحبان مشاغل و صنایع و همچنین دغدغه‌مندان حوزه فرهنگ بیشتر استفاده شود.

وی با اشاره به سابقه سوابق فرهنگی مدیرکل جدید کتابخانه‌های عمومی استان البرز، گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به تعبیر مقام معظم رهبری یک دستگاه صد در صد فرهنگی است و اقتضاء می‌کند این نگاه در همه اجزا و عناصر آن وجود داشته باشد.

متولیان در بخش دیگری از این مراسم ضمن برشمردن مقام و منزلت کتابداران در جامعه، یادآور شد: کتابداران صف نهاد هستند  و خدمت در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از طریق کتابداران به اقشار مختلف مردم ارائه می‌شود. هر چقدر به جایگاه و منزلت اجتماعی این قشر اهمیت داده شود در واقع به «خدمت به مردم» توجه شده است؛ باید از نظر آموزشی و اخلاقی نگاه ویژه‌ای به این افراد داشته باشیم. ان شاءالله کتابداران نیز قدر این جایگاه را بدانند و در خدمت به مردم پیشگام باشند.

معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد با اشاره به اهمیت «عضو» در کتابخانه‌های عمومی کشور بیان کرد: با اینکه اعضای کتابخانه‌ها برای ما بسیار مهم هستند اما صرفا به دنبال افزایش کمی آنها نبوده‌ایم و آنچه برای ما واجد اهمیت بوده، وفاداری آنها به کتابخانه‌ها بوده است.

وی همچنین اضافه کرد: ما در استان البرز با مسائل اجتماعی به صورت خاص مواجه هستیم و جا دارد که با تدبیر مدیرکل جدید کتابخانه‌های عمومی این استان، از ظرفیت کتابخانه‌ها برای افزایش سواد اجتماعی اعضاء استفاده شود.

متولیان با اشاره به اعلام اولویت‌های سال ۱۳۹۷ نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، گفت: نهاد سازمانی با بیش از۷ هزار پرسنل وبیش از  ۳ هزار کتابخانه است. در بسیاری از روستاها  کتابخانه به عنوان تنها مرکز فرهنگی منطقه در حال فعالیت است. اینها همه بیانگر اهمیت و وسعت فعالیت کتابخانه‌های عمومی در کشور است.

معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد در پایان با تأکید بر لزوم اتخاذ شیوه‌های مفید در صرفه‌جویی به کاهش چشمگیر هزینه‌های جانبی امور اداری نهاد در سال جاری اشاره و بیان کرد: در بحث صرفه‌جویی نیز تأکید نهاد نه قطع کردن منابع بلکه استفاده بهینه از آن است. باید پذیرفت در مواقعی با نوآوری‌ها و استفاده از فضای الکترونیک، می‌توان کارها را با هزینه کمتر انجام داد.

وی گفت: از آنجا که می‌بایست هر ساله ۷ هزار قرارداد پرسنلی توسط کارکنان و کتابداران امضاء می‌شد، پس از برآوردها متوجه شدیم سالیانه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان صرف رفت و آمد برای امضاء و تأیید قراردادها می‌شود. به همین خاطر با مجوزی که از هیأت امنای کتابخانه‌های عمومی کشور و سازمان امور اداری و استخدامی گرفتیم، امضای الکترونیکی تمام کارکنان را به جای زمان ۳ ماهه، تنها در مدت دو الی سه هفته و با صرف هزینه‌ای کمتر، دریافت کردیم تا گامی مهم در صرفه‌جویی و کاهش هزینه‌های جانبی برداریم.

سعید برزگری سرپرست سابق کتابخانه‌های عمومی استان البرز نیز در ادامه این مراسم با تشکر از زحمات همکاران و کتابداران این استان یادآور شد: اگر کاری در مدت کوتاه حضورم در اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان البرز انجام شده تنها با همکاری و همراهی مسئولان استانی و همکاران اداره کل و ستاد مرکزی بوده است. از دبیرکل نهاد بابت اعتماد به من و فراهم شدن فرصتی مغتنم برای تجربه‌اندوزی کمال تشکر را دارم.

در ادامه مراسم خیرالله ترخانی سرپرست معاونت سیاسی و امنیتی استانداری البرز با اشاره به همه پیچیدگی های که از نظر اجتماعی و فرهنگی در استان البرز وجود دارد، گفت: با وجود مشکلات فراوانی که در استان البرز با آن مواجه هستیم اما ظرفیت هایی در آن وجود دارد که اگر بشناسیم شان به اهمیت کتابخانه ها پی خواهیم برد.

وی افزود: از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر جمعیت در استان البرز حدود ۵۰۰ هزار نفر دانش آموز اند. جالب اینکه از این میزان دانش آموز امسال حدود ۳۶ هزار نفر در آزمون سراسری شرکت کردند. این درحالی است که سرانه کتابخانه در استان وضعیت خوبی ندارد و اغلب مدارس نیز فاقد کتابخانه هستند.

وی با اشاره به سابقه حضور مدیرکل جدید کتابخانه های عمومی استان البرز در آموزش و پرورش گفت: امیدواریم آقای هراتی در دوره مدیریت شان گام های مثبتی در جهت تقویت فضای کتابخانه های عمومی بردارند.

ترخانی در ادامه با اشاره به اینکه امروز مطالعه کتاب در سایه فضای مجازی قرار گرفته است گفت: امروز عمده مطالعه ما در فضای الکترونیک صورت می گیرد. قطعا همه ما می دانیم مطالعه در فضای مجازی هیچ گاه جای مطالعه کتاب را نخواهد گرفت. این در حالی است که امروز یکی از مسائل مهم ما در کشور آسیب های اجتماعی است که کارشناسان ریشه آن را عدم فرهنگسازی می دانند. مسلما در فضایی که مطالعه کتاب اهمیت خود را از دست می دهد فرهنگسازی به صورت موثر شکل نخواهد گرفت.

وی در ادامه با اشاره بر اینکه اقتصاد عامل مهم دیگری است که بر فضای مطالعه تأثیر می گذارد، گفت: در کنار کمبود فضای مطالعه و عدم فرهنگسازی باید به موضوع مشکلات اقتصادی اشاره کنم که بر فرهنگ مطالعه تأثیر گذاشته است. دانستن همین سه عامل وظیفه ما را برای تقویت و توسعه کتابخانه های عمومی سنگین تر می کند. ضمن اینکه ما معتقدیم بهترین جا برای پرورش نسل جوان همین کتابخانه ها هستند.

ترخانی با تأکید بر اینکه موضوع نیم درصد شهرداری را نمی توان درآمد پایداری برای کتابخانه های عمومی دانست، افزود: درآمد شهرداری ها از توسعه شهر و ساخت و ساز است که عموما دچار نوسانات زیاد می شود. در بعضی شهرها که این درآمدها بالاست کتابخانه ها وضعیت مطلوبی دارند در حالی که بعضا شهرهای با درآمد پایین این وضعیت را ندارند. به همین دلیل خیران کتابخانه ساز وارد میدان شوند و به توسعه کتابخانه ها کمک کنند.

 سرپرست معاونت سیاسی و امنیتی استانداری البرز در پایان با تشکر از سعید برزگری در مدت ۶ ماه حضور فعالانه در استان البرز حضور احمدعلی هراتی را فرصت مغتنمی برای کتابخانه های استان دانست و گفت: ما از نزدیک شاهد تلاش های آقای برزگری بودیم و امیدواریم توفیق الهی در ادامه مسیر خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران همراه شان باشد و آقای هراتی نیز در جهت سیاست های نهاد و توسعه کتابخانه ها گام های مثبتی بردارند.

در بخش دیگری از این مراسم مدیرکل جدید کتابخانه های عمومی استان البرز با اشاره به اهمیت کتاب و کتابخوانی گفت: در دین ما بر مسئله کتاب و کتابخوانی تأکید شده است و معجزه پیامبر ما نیز کتاب است. همین مسئله نشان دهنده اهمیتی مسئله کتاب و کتابخوانی در فرهنگ دینی و ملی ماست. ضمن اینکه توسعه و پیشرفت جامعه ما در گرو توسعه فرهنگ مطالعه است. مقام معظم رهبری نیز بر این نکته تأکید کرده اند که فرایند تکامل جامعه بشری با مطالعه کتاب تحقق پیدا می کند و وظیفه ما است که امکانات و زیرساخت های لازم را در این زمینه فراهم کنیم.

هراتی در ادامه با تشکر از اعتمادی که به وی برای مدیرکلی کتابخانه های عمومی استان البرز شده است گفت: کتابخانه های ما به عنوان یک مرکز و پاتوق فرهنگی جایگاه ویژه ای دارند و امیدواریم در جهت اجرای سیاست های نهاد گام های مثبتی برداریم و این نیز بدون همراهی کتابداران و مسئولان استانی میسر نخواهد شد.

گفتنی است در پایان این مراسم ضمن تقدیر از فعالیت های سعید برزگری به عنوان سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان البرز، حکم انتصاب احمدعلی هراتی به عنوان مدیرکل جدید کتابخانه های عمومی استان البرز به وی تقدیم شد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
2 + 8 =