سه‌شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۹

ویژه کتابداران خراسان رضوی؛

کارگاه آموزش تفکر فلسفی به کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود

کودک و فلسفه

کارگاه «آموزش تفکر فلسفی به کودکان و نوجوانان» با هدف پرورش اندیشه انتقادی در کودکان ویژه کتابداران کتابخانه‌های عمومی استان خراسان رضوی برگزار می شود.

به گزارش پایگاه‌اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، ‌ به دنبال برگزاری سلسله کارگاه های آموزشی با هدف تقویت مهارت های لازم در برخورد با کودک ویژه کتابداران کتابخانه‌های عمومی، کارگاه «آموزش تفکر فلسفی به کودکان و نوجوانان» ویژه کتابداران استان خراسان رضوی از سوی معاونت برنامه ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با همکاری «موسسه کیهان دانش پاژ» در خراسان رضوی برگزار می شود.

کارگاه «آموزش تفکر فلسفی به کودکان و نوجوانان» به دنبال پرورش اندیشه انتقادی در کودکان از طریق آموزش مفاهیم حوزه تفکر و کودک به کتابداران کتابخانه‌های عمومی است. این دوره در دو سطح مقدماتی و تکمیلی ویژه کتابداران کتابخانه‌های عمومی استان خراسان رضوی طراحی شده است. دوره مقدماتی این کارگاه ۱۲ و ۱۳ تیرماه برگزار و طی آن مفاهیمی چون ضرورت تفکر فلسفی درکودکان؛ مهارت‌های تفکر انتقادی، تحلیلی، خلاق و مراقبتی و تأثیر حلقه کندوکاو در پرورش تفکر فلسفی مطرح می شود.

همچنین این کارگاه در روزهای ۲۳ و ۲۴ تیرماه، ‌در سطح تکمیلی به معیارهای مفهوم‌سازی، استدلال، قضاوت در تفکر فلسفی و کاربرد آن در کتابخانه، زندگی شخصی، حرفه‌ای و تحصیلی اختصاص دارد.

گفتنی است، ‌ پیش‌ازاین نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با هدف تقویت بخش کودک کتابخانه‌ها، ‌بانی برگزاری برنامه‌های متعددی با هدف آموزش مهارت‌های فکری و تقویت قدرت اندیشه‌ورزی در کودکان بوده است. برگزاری کارگاه‌های آموزشی «فلسفه برای کودک (فبک)» در سطح کشور و نیز دوره‌هایی با عنوان «کودک، کتاب، اندیشه‌ورزی» بخشی از این برنامه‌ها است.

در سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ کارگاه‌های آموزشی «فلسفه برای کودک (فبک)» در استان‌های تهران، البرز، یزد و آذربایجان شرقی و غربی با عنوان «کتابخانه، کودک، تفکر» برای ۲۲۰ کتابدار، همچنین دوره‌هایی مشابه با عنوان «کودک، کتاب، اندیشه‌ورزی» برای ۵۰ نفر از کتابداران استان تهران و قزوین نیز برگزار شده است.