چهارشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۶

با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری؛

دومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی خراسان رضوی برگزار شد

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی خراسان رضوی

دومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در اولین حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی جدید استانداری خراسان رضوی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، دومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در اولین حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی جدید استانداری خراسان رضوی برگزار شد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی در این جلسه گفت: با توجه به محدودیت منابع دولتی باید مشارکت خیرین را در ساخت و تجهیز کتابخانه ها جلب کرد.

محمد رحیم نوروزیان ادامه داد: هزینه کردن بابت کتابخانه ها از ضروریات است اما  باید دقت کرد از این فضا و امکانات به درستی استفاده شود و برآورد شود افزایش کتابخانه ها چقدر منجر به افزایش کتابخوان ها می شود.

وی اظهار داشت: سرانه مطالعه در کشور پایین است و بیشتر دانش آموزان و دانشجویان فقط به دنبال مطالعه کتاب های درسی خود هستند.

 معاون استاندار با تاکید بر  نقش کتابداران حرفه ای در ارتقای فرهنگ کتابخوانی گفت: تهیه کتاب مطلوب و راهنمایی مخاطبان به اینکه چه کتاب هایی را مطالعه کنند از جمله کارهایی است که کتابداران حرفه ای می توانند انجام دهند و این امر می تواند به ارتقای فرهنگ کتابخوانی کمک کند.

وی اظهار داشت: در راستای ارتقای فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جلسات مختلف از جمله شوراهای اداری می توان  کتاب هایی با موضوعات مختلف را  معرفی کرد.

نوروزیان گفت: مطابق استانداردهای جهانی به ازای هر ۲۵ هزار نفر باید یک کتابخانه وجود داشته باشد اما در استان خراسان رضوی این رقم ۳۱ هزار نفر است.

وی افزود: ۹ شهر کوچک استان، ۳۵ روستای بین ۳ هزار تا ۵ هزار نفر جمعیت و ۱۴ روستای بالای ۵ هزار خانوار در استان فاقد کتابخانه هستند که ساخت کتابخانه در این شهر ها و روستا ها  باید در اولویت فرمانداران و شهرداران قرار گیرد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان نیز در این جلسه بیان کرد: استان خراسان رضوی در حوزه زیربنایی کتابخانه ها با کمبود کتابخانه مواجه است و ۹ شهر فاقد کتابخانه عمومی و ۴۹ روستای بدون کتابخانه دارد.

حجت الاسلام علی اکبر سبزیان  با اشاره به رویکرد اداره کل در راه اندازی کتابخانه های سیار گفت: در حال حاضر در سه شهرستان استان کتابخانه سیار راه اندازی شده است و امیدواریم با همت خیران و نیک اندیشان استان به زودی در بقیه شهرستان ها نیز شاهد راه اندازی کتابخانه سیار باشیم.

وی ادامه داد: در سه شهرستان سبزوار، نیشابور و تربت حیدریه مقدمات شروع احداث کتابخانه های مرکزی انجام شده است و در شهرستان سبزوار ۱۵میلیارد ریال برای شروع این پروژه در نظر گرفته شده است.