یکشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۹

کارشناس ارشد روان شناسی بالینی:

کارگاه مهارت‌های زندگی از آسیب‌های اجتماعی جلوگیری می‌کند

مهارت زندگی - کراپ‌شده

سعید بی نیاز کارشناس ارشد روان شناسی بالینی معتقد است برگزاری کارگاه مهارتهای زندگی برای دانش آموزان موجب پیشگیری آسیب هایی اجتماعی در آینده کودکان خواهد شد لذا والدین برگزاری چنین کارگاه هایی را غنیمت بشمارند.

مهارت های ده گانه زندگی عنوان کارگاه هایی است که به صورت رایگان در ۲۷ باب از کتابخانه های عمومی شهر تهران ویژه رده سنی کودکان برگزار می شود. وی در گفت و گو با روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عموی استان تهران با اشاره به برگزاری کارگاه های مهارتهای زندگی برای دانش آموزان دبستانی گفت: یک طرح آزمایشی در پاییز سال ۱۳۹۶ در ۵ کتابخانه منتخب کتابخانه های عمومی شهر تهران برگزار شد که با استقبال خوبی از سوی اعضای کودک کتابخانه روبرو شدیم و  با توجه به تمایل والدین و اعضای کتابخانه ها  به این نتیجه رسیدیم که کارگاه های مهارتهای زندگی را با همت نهاد کتابخانه های عمومی کشور در ۲۷ کتابخانه عمومی شهر تهران برای «گروه سنی کودکان» برگزار کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که تعریف شما از مهارت های زندگی چیست؟ افزود: طبق تعریفی که سازمان بهداشت جهانی در سال ۱۹۹۳ ارائه داده است مهارت های زندگی شامل ده مهارت اعم از : خودآگاهی، همدلی، ارتباط موثر، مهارتهای ارتباطی، مقابله با استرس، مقابله با هیجان های منفی، تفکر خلاقانه، تفکرانتقادی، حل مساله و تصمیم گیری خواهد بود لذا ما برای سه گروه سنی ۶ تا ۷ سال، ۸ تا ۹ سال و ۱۰ تا ۱۲ سال که ویژگی های رشدی آنان با همدیگر متفاوت خواهند بود درکتابخانه های عمومی تهران به شیوه بازی، قصه و تمرین؛ این مهارتها را توسط یک تیم متخصص که دوره های مهارت های زندگی را طی کردند برگزار خواهیم کرد.

مولف کتاب های مهارت های زندگی ادامه داد: شهروندان تهرانی از این هفته به هر کتابخانه ای که مراجعه کنند شاهد برگزاری یک کارگاه مهارت های زندگی در آن کتابخانه خواهند بود. این درحالی است که ما احساس کردیم که والدین نیز به بحث های توجیحی در مورد این کارگاه ها نیاز دارند بنابراین ما قبل از شروع کارگاه های مهارتهای زندگی برای بچه ها؛ یک دوره توجیحی برای والدین درنظرگرفتیم تا در جریان این کارگاه ها قرار بگیرند. درکنار آن نیز ما یک دوره ۵ ساعته هم برای آشنایی این مهارت ها برای کتابداران برگزار کردیم.

وی اضافه کرد: حاصل این کارگاه ها که به صورت رایگان برگزار می شود این است که از آسیب هایی همچون اعتیاد، افسردگی، روحی و روانی و خودکشی در آینده  جلوگیری خواهد کرد و به جز این موارد؛ توانمندی بچه ها را هم افزایش می دهد به گونه ای که در مواجهه با مشکلات زندگی، راه مقابله و کنار آمدن را بهتر انتخاب می کنند.

سعید بی نیاز خاطرنشان کرد: اتفاق مهم تری که در کنار این کارگاه ها انجام می شود برگزاری نشست های روان شناسی برای والدین است که قرار است از هفته سوم تیر ماه به صورت ماهانه این نشست ها درکتابخانه های منتخب شهر تهران که شامل ۵ کتابخانه ارغوان در شمال، محقق حلی در جنوب، علامه دهخدا در شرق، حضرت فاطمه (س) در غرب و کتابخانه شهید دستغیب در مرکز می باشد سخنرانی هایی برای والدین آن مناطق انجام شود.

وی افزود: هر ماه یک سخنرانی در این ۵ کتابخانه تکرار خواهند شد که عنوان سخنران تیرماه که از هفته سوم تیر شروع شده «پرورش کودک خوشبین» است که معمولا در کنار این سخنرانی ها، کتاب هایی هم مرتبط با موضوع نشست معرفی می شود.

به گفته این کارشناس ارشد روانشناسی بالینی؛ این کارگاه ها برای نخستین بار است که در سطح کتابخانه های عمومی تهران توسط  یک تیم ۱۰ نفره به صورت منظم و فراگیر برگزاری خواهد شد.

وی در خاتمه تاکید کرد: مایلم به والدین تهرانی اعلام کنم که سطح کیفی این کارگاه ها همسطح کارگاه هایی است که توسط آموزشگاه های خصوصی برگزاری می شود و ما در این کارگاه ها، کتابی به نام «مهارتهای زندگی برای دانش آموزان دبستان» که کتاب برگزیده جشنواره رشد آموزش و پرورش است را به بچه ها آموزش خواهیم داد و به والدین توصیه می کنم که این فرصت را غنیمت بشمارند چرا که اگر بخواهند همین کارگاه ها را در آموزشگاه های خصوصی طی کنند حداقل مبالغ قابل توجعی را بپردازند ضمن اینکه این کارگاه ها می تواند توانمندی های روانی فرزندان شان را افزایش دهد که فرصت خوبی برای آنان خواهد بود.