شنبه ۹ تیر ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۱

خالق آثار «دختر شینا» و «گلستان یازدهم»:

شعر به ماندگاری ادبیات پایداری کمک می‌کند

گزارش تصويري اختتاميه دومين كنگره شعر كتاب دفاع مقدس

بهناز ضرابی زاده، نویسنده حوزه دفاع مقدس اظهار داشت: ازآنجاکه شعر سرشار از عاطفه، احساس و تخیل است، به ماندگاری ادبیات پایداری کمک می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، دومین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس با محوریت آثاری با موضوع تلاش بانوان در پاسداشت دفاع مقدس و بر اساس ۳ کتاب «دختر شینا» خاطرات قدم‌خیر محمدی کنعان از جنگ ایران و عراق، «گلستان یازدهم» خاطرات همسر سردار شهید علی چیت‌سازیان و «راز درخت کاج» داستانی برگرفته از گفت‌وگو با مادر شهیده زینب کمایی، برگزار شد.

بهناز ضرابی زاده، خالق آثار «دختر شینا» و «گلستان یازدهم»، نویسنده ای است که دو عنوان از کتاب های او در دومین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس منبع الهام شاعران قرار گرفت و  شاعران بر اساس مضامین و محتوای این آثار، به طبع آزمایی در این عرصه پرداختند.

وی در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در خصوص دومین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس اظهار داشت: واقعیت این است که این کنگره دو رویکرد ارزشمند دارد. نخست اینکه، گامی در راستای معرفی کتاب و ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی است؛ علاوه بر این، باعث می‌شود شاعران به مطالعه کتاب‌های خاطره رجوع کنند؛ از سوژه‌های مطرح‌شده در آن‌ها الهام گیرند و به‌این‌ترتیب کتاب، منبع سرایش شعر می‌شود. به اعتقاد من کسانی که این ایده بکر را مطرح و پیاده کردند، شایسته تقدیر و تحسین هستند.

وی در خصوص اثرگذاری شعر در حوزه ادبیات دفاع مقدس بیان کرد: هرگونه ادبی تأثیرگذاری خاص خود را دارد و همه آن‌ها در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. شعر به دلیل اینکه در عین اختصار، بسیار اثرگذار است، از جذابیت ویژه‌ای برخوردار است. درواقع ازآنجاکه شعر سرشار از عاطفه، احساس و تخیل است، به ماندگاری ادبیات پایداری بسیار کمک می‌کند.

ضرابی زاده با اشاره به آثار ارائه‌شده در این کنگره گفت: شنیدن شعرهای برگزیدگان برای من نتیجه مواجهه آن‌ها با کتاب بود. من از تأثیر آثار ارائه شده منقلب شدم و این کارکرد شعر است.

خالق «دختر شینا» و «گلستان یازدهم» در خصوص اهمیت ادبیات مقدس گفت: دفاع مقدس، حوزه موردعلاقه من در ادبیات است. چراکه به اعتقاد من برهه‌ای از تاریخ کشور ما به دفاع مقدس ما وابسته است. این جنگ به ما تحمیل شد و مردم ما در بحبوحه انقلاب، به‌اجبار با این اتفاق مواجه شدند. دراین‌بین شاهد اتفاقات انسانی و اخلاقی بسیاری بودیم؛ درواقع جنگ باعث شد خصائل انسانی و اخلاق مدارانه در مردم ما بروز و رشد پیدا کند. البته دراین‌بین کسانی هم بودند که در بازار شلوغ جنگ به دنبال منفعت‌های مادی بودند (که کمتر بدان پرداخته ‌شده)، اما به اعتقاد من اخلاق‌مداری مشخصه اصلی این دوران بود و هر فردی در هر طبقه و جایگاه اجتماعی سعی می‌کرد، سهمی در این مقاومت داشته باشد. مردم ما در جریان جنگ اندیشه و اعتقادات خود را زندگی کردند و به منصه ظهور گذاشتند، به همین علت ادبیات دفاع مقدس برای من همیشه مقدس بوده است.