سه‌شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۳

در دیدارهای جداگانه ای مطرح‌ شد؛

همراهی دستگاه‌های فرهنگی و اجرایی خراسان شمالی در جشنواره کتابخوانی رضوی

فرهنگی

مدیران و مسئولین دستگاه‌های فرهنگی، اجرایی و خدمت رسان خراسان شمالی در دیدار با مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان حمایت خود را برای حضور و همراهی در هشتمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی اعلام کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی  خراسان شمالی، در دیدارهای جداگانه علی‌محمد جهانی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی با مدیران و مسئولان دستگاه‌های فرهنگی، اجرایی و خدمت رسان  استان به حمایت و همراهی این دستگاه‌ها در هشتمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی تأکید شد.

جشنواره کتابخوانی رضوی از مهمترین اتفاقات فرهنگی در اعتلای فرهنگ مطالعه و کتابخوانی

جهانی دردیدار با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی به تأثیر گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی در کاهش آسیب‌های اجتماعی و اعتلای دانش فرهنگی مردم اشاره کرد و گفت: رونق کتابخانه‌ها و گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی به‌ویژه فرهنگ  و سیره رضوی، از مهم‌ترین شیوه‌های کسب معارف به‌منظور در پیش گرفتن سبک زندگی اسلامی است؛ لذا جشنواره کتابخوانی رضوی را باید در کنار مجموعه جشنواره‌های فرهنگی و هنری امام‌رضا(ع) یکی از مهم‌ترین اتفاقات فرهنگی در ترویج فرهنگ مطالعه و سرانه کتابخوانی در چند سال اخیر کشور دانست.

حسین فرخنده نیز در این دیدار ضمن اعلام آمادگی همکاران فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برای حضور  و مجموعه امکانات و تجهیزات سمعی و بصری این اداره کل در تبلیغ و اطلاع رسانی گفت: جشنواره کتابخوانی رضوی و مشارکت چند صد هزاری مردم کشور در دو دوره گذشته نشان داد که مردم ما تشنه مطالعه و کتابخوانی هستند و  این مسابقه در ترویج فرهنگ ائمه اطهار(ع) و نهادینه شدن عادت به کتابخوانی در جامعه، بسیار مفید بوده است.

جشنواره کتابخوانی رضوی نقش موثری در پرورش و  ترویج فرهنگ مطالعه در جامعه دارد

علی‌محمد جهانی در دیدار با شهردار مرکزی استان گفت: مشارکت نهادها و دستگاه‌های دولتی و غیردولتی بویژه شهرداری‌ها در برگزاری و معرفی جشنواره کتابخوانی رضوی گامی موثر و شایسته در توسعه فرهنگ مطالعه و شهروندی  عموم مردم است.

جهانی با اشاره به اینکه حمایت نهادهای فرهنگی و اجرایی باعث توسعه و اهمیت این جشنواره  می شود، افزود: همکاری نیروی انسانی هر ارگان نیز حمایت معنوی از جشنواره محسوب شده و اداره یک شهر فرهنگ مدار و کتاب‌خوان و اهل مطالعه به مراتب راحت تر  است و این روحیه فرهنگی شهروندان تأثیر بسزایی در سیمای شهر دارد.

وی تصریح کرد: برگزاری چنین جشنواره‌ها و مسابقات کتابخوانی که با معرفی بخشی از زندگی امامان معصوم(ع) همراه شده، موجب ایجاد شناخت عمیق‌تر شرکت‌کنندگان نسبت به شخصیت ائمه(ع) شده و در نهایت رشد سرانه مطالعه و فرهنگ کتابخوانی کشور را به همراه خواهد داشت.

دبیرستاد برگزاری هشتمین دوره  جشنواره  کتابخوانی رضوی در استان با بیان اینکه  نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از  دو سال گذشته مسئولیت اصلی این جشنواره را بر عهده گرفته که  به رونق‌بخشی بیشتر این جشنواره کمک کرده است، عنوان کرد: حضور پررنگ و کسب رتبه برتر در دو دوره گذشته جشنواره در کشور نشان از اشتیاق بالای مردم استان به کتاب و کتابخوانی دارد.

روح الله براتیان شهردار بجنورد نیز در این دیدار حمایت از برگزاری «هشتمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی» را یک امر لازم و ضروری عنوان کرد و گفت:  برگزاری این جشنواره بدون شک کمک خوبی در جهت مسائل فرهنگی این شهر خواهد بود زیرا ما جوانان اهل مطالعه زیادی در این شهرداریم و با این شور و  اشتیاق به کتابخوانی در بین مردم  بجنورد  و استان این جشنواره می تواند در راستای فرهنگ مطالعه و کتابخوانی بسیار مفید باشد.

براتیان «تبلیغات» را حرف اول امروز دنیا اعلام کرد و یادآور شد: معمولا جشنواره ها نوعی تبلیغات محسوب می شوند بنابراین هنگامی که جشنواره ای مثل جشنواره کتابخوانی رضوی برگزار می شود اهل مطالعه را به سرشوق و اشتیاق می آورد و ما به طور یقین همه امکانات شهر را در تبلیغ، معرفی و اطلاع رسانی این جشنواره بسیج خواهیم کرد.

شهردار مرکز استان در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به ایمان، اعتقاد و ارادتی که مردم ایران بویژه مردم باب الرضا(ع) به ساحت مقدس امامان معصوم (ع) علی الخصوص حضرت امام رضا (ع) دارند، برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی در فرهنگ سازی، رشد و ارتقای سطح فرهنگی جامعه تاثیر بسزایی دارد.

 گفتنی است؛ درسال گذشته شهر بجنورد یکی از کاندیدهای پایتخت کتاب کشور بود که امسال با تلاش‌های صورت گرفته امید می روددر آینده نزدیک این شهر فرهنگ مدار به عنوان پایتخت کتاب کشور معرفی شود.

معرفی  جشنواره کتابخوانی رضوی از اولویت های  جراید و مطبوعات استان است

جهانی در دیدار با هیئت مدیره و رئیس خانه مطبوعات استان خواستار حمایت بیش از پیش  اصحاب فرهیخته و قلم به دست استان شد و تبلیغ و اطلاع ر رسانی برنامه‌های فرهنگی که به برکت ائمه معصومین(ع) مزین شده اند را جزو اولویت اخبار دانست.

علی خادمی رئیس خانه مطبوعات به همراه سایر اعضای هیئت مدیره نیز ضمن ابراز  آمادگی کامل این اصاحب فرهنگی، حضور  و همراهی این قشر هنرمند و زحمت کش را  در کنار سایر هم استانی ها در اعتلای فرهنگ کتاب و کتابخوانی  اعلام کردند.

ارائه تسهیلات بانکی مناسب به برگزیدگان هشتمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان در دیدارهای خود با  روسای بانک قرض الحسنه رسالت  و  بانک شهر در بجنورد، حمایت این دستگاه‌های خدمت رسان را از این رویداد بزرگ کتابخوانی  با اعطای وام های مناسب با  بازپرداخت طولانی مدت به  برگزیدگان مسابقه خواستار شد.

جهانی برگزاری برنامه‌های فرهنگی در حوزه کتاب و کتابخوانی به ویژه کتاب‌ها و منابع غنی اسلامی که زمینه‌ساز اعتلای سطح مطالعه و آگاهی مذهبی و سیاسی مردم هستند را امری ضروری دانست و  برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی را  در توسعه و گسترش فرهنگ کتابخوانی و ترویج سیره ائمه معصومین(ع) مهم و کلیدی عنوان کرد.