یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۸

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان غربی خبر داد؛

کمک نیم میلیارد ریالی خیران برای احداث کتابخانه

علی فیروز

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان غربی گفت: تاکنون ۴۵۰ میلیون ریال از سوی خیران برای احداث نخستین کتابخانه خیرساز این استان در میاندوآب هزینه شده است.

به گزارش اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان غربی، علی فیروز، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان در جمع اصحاب رسانه اظهار داشت: مشارکت خیران در ساخت فضاهای فرهنگی بیش‌ازپیش احساس می‌شود. انجمن خیرین کتابخانه‌ساز این استان از سال ۱۳۹۲ شروع به کار کرده و تا پایان سال جاری نخستین طرح خود را به بهره‌برداری می‌رساند. بر اساس آخرین آمار مربوط به سال ۹۶، در حال حاضر یک‌میلیون و ۳۵۸ هزار و ۵۷۲ جلد کتاب در کتابخانه‌های عمومی استان موجود است؛ ۵۶ هزار و ۱۴ نفر عضو کتابخانه‌های عمومی استان هستند و ۶۷۵ هزار و ۸۹ جلد کتاب در سال ۱۳۹۶ از کتابخانه‌های استان به امانت برده شد. همچنین در سال گذشته ۳۸۹ نشست کتاب‌خوان کتابخانه‌ای و ۲۳۳ نشست کتاب‌خوان مدرسه‌ای در آذربایجان غربی برگزار شد.

فیروز با اشاره به راه‌اندازی چهار باب کتابخانه در آذربایجان غربی در سال گذشته، گفت: ۲ باب کتابخانه در خوی، یک باب کتابخانه در روستای کشتیبان ارومیه و یک باب در شهر آواجیق چالدران احداث شد. همچنین موافقت‌نامه احداث ۱۳ باب کتابخانه جدید در استان با اعتباری بالغ‌بر ۶۲ میلیارد ریال امضا شده و از این میزان، اعتباری در حدود ۱۷ میلیارد ریال تخصیص داده شده است. خیران نیز تاکنون ۴۵۰ میلیون ریال برای احداث نخستین کتابخانه خیر ساز این استان در میاندوآب هزینه کرده‌اند.