یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۶

سرپرست فرمانداری شهرستان دالاهو:

ارتقای سطح آگاهی جامعه در گرو توجه به کتابخانه های عمومی است

اولین جلسه انجمن دالاهو

اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان دالاهو در سال جاری با حضور حیدری سرپرست فرمانداری شهرستان دالاهو ، حسنی خونسار مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه و سایر اعضای انجمن در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی کرمانشاه، اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان دالاهو در سال جاری با حضور معصومه حسنی خونسار مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، جهانبخش حیدری سرپرست فرمانداری شهرستان دالاهو و سایر اعضای انجمن در روز دوشنبه ۲۱ خرداد ماه ۹۷ در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

جهانبخش حیدری سرپرست فرمانداری شهرستان دالاهو ضمن خیر مقدم به مدیرکل کتابخانه های عمومی استان و سایر حاضرین در جلسه خاطر نشان کرد: یک جامعه آگاه از وجود انسان های آگاه تشکیل می شود، اگر در یک جامعه همه تلاشگر و آگاه باشند موجب می شود آن جامعه پویا باشد و در مسائل مختلف برنامه های متنوع در یک فضای رقابتی سالم بوجود می آید که موجب پیشرفت آن جامعه خواهد شد.

حیدری کتاب و کتابخوانی را مهم ترین امر در بالا بردن آگاهی و فرهنگ جامعه دانست و گفت: توجه به کتابخانه های عمومی و کتابخوانی در ارتقای سطح آگاهی جامعه اثر مستقیم دارد، با وجود فضای مجازی و فناوری های جدید، نیاز است مسئولان و متولیان امر در بیش از پیش تلاش گنند تا جایگاه اصلی و ویژه کتاب هنوز در جامعه حفظ شود چرا که افزایش میزان مطالعه و کتابخوانی در بین اقشار مختلف جامعه باعث ارتقای آن خواهد شد.

سرپرست فرمانداری دالاهو از توجه ویژه این فرمانداری به کتابخانه های عمومی تاکید کرد و عنوان کرد: فرهنگ سازی برای مطالعه و دستیابی به دانش باید مورد نظر مسئولان و دست اندرکاران عرصه فرهنگ باشد و این امر جز با همراهی و همکاری ارگان ها و ادارات میسر نخواهد شد، فرمانداری هم تلاش می کند بیش از پیش به این امر توجه داشته باشد و حامی کتابخانه های عمومی باشد.

در ادامه مدیرکل کتابخانه های استان کرمانشاه با اشاره به اینکه انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی همراه با آگاهی بوده است گفت: ارتقای سطح فرهنگ و مطالعه در جامعه کاری پیچیده و زمانبر است و لازم است همه از آن حمایت کنند تا بتوانیم با برنامه ریزی درست و هدفمند به این مهم دست یابیم، نیاز است با توجه ویژه فرماندار در بحث تخصیص اعتبار سال ۹۷ این بخش مهم و مظلوم فرهنگی را در نظر داشته باشند.

وی گفت: وضعیت کتابخانه های عمومی شهرستان دالاهو از نظر فضا، عضو و منابع در جایگاه خوبی در استان قرار داردکه نشان از دارا بودن مردمی کتاب خوان و فرهنگ دوست است.

خونسار در ادامه گفت: در کتابخانه های عمومی خدمات و برنامه های متنوع و ویژه ای با هدف جذب مخاطبین بیشتر به سمت کتابخانه های عمومی توسط کتابداران برگزار میشود، که مهمترین آن طرح کتابخانه گردی در ۱۷ اسفند سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور بود که در این روز مدیران استانی و شهرستانی و عموم مردم با حضور در کتابخانه های عمومی ضمن بازدید از بخش های مختلف آن از نزدیک با فعالیت های این نهاد فرهنگی آشنا شدند و همچنین به صورت رایگان به عضویت کتابخانه های عمومی استان در آمدند.

مهدی پور رئیس کتابخانه های عمومی شهرستان دالاهو هم گفت: تعداد ۴ باب کتابخانه با ۳ هزارو ۳۷ عضو در شهر و روستاها فعال هستند و بیش از ۴۳ هزار و پانصد جلد کتاب در این کتابخانه ها وجود دارد، ۱۴ جلسه انجمن در سطح شهرستان در سال ۹۶ برگزار شده است.

وی در ادامه گفت: در شهرستان دالاهو به ازای هر ۱۰۰ نفر ۸.۴۴ نفر عضو کتابخانه و ۳.۳۶ متر مربع فضا و ۱.۴۷ منبع در کتابخانه های عمومی وجود دارد.

در ادامه هریک از حاضران در جلسه در راستای ترویج و ارتقای فرهنگ کتاب و کتابخوانی و همچنین بررسی مسائل و مشکلات کتابخانه های عمومی، نظرات و پیشنهادهای خود را در زمینه کتاب و کتابخوانی ارائه کردند.