دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۶

نگاهی به دومین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس؛

زنانه، شاعرانه و از جنس مقاومت

دومین کنگره شعر دفاع مقدس

شاید فرصتی باشد برای نگاه شاعرانه تر و لطیف تر به دفاع مقدس، وقتی که دومین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس با محوریت کتاب هایی برگزار می شود که نقش زنان را در دفاع مقدس روایت کرده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، روزنامه جام جم در گزارشی که روز گذشته منتشر شد نوشت: سه کتاب «دختر شینا»، «گلستان یازدهم» و «راز درخت کاج» در کنگره شعر کتاب دفاع مقدس، بهانه و مایه سرودن شعر شد و شاعران زیادی آثارشان را به دبیرخانه کنگره ارسال کردند. فرصت ارسال آثار ۲۰ خرداد به پایان رسید تا روزهای باقیمانده این ماه به داوری شعرهای رسیده اختصاص پیدا کند و روز پنجم تیرماه دومین کنگره شعر دفاع مقدس برگزار شود.
 

لطیف مثل شعر، مقاوم مثل جنگ
انتخاب کتاب برای سرودن شعر، سنت کنگره شعر کتاب دفاع مقدس است، سال گذشته در اولین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس، کتاب «وقتی مهتاب گم شد» نوشته مرحوم علی خوش لفظ منبع الهام شرکت کننده بود و امسال سه کتاب که درباره نقش زنان در دفاع مقدس است.
حجت الاسلام محمدزمانی دبیر دومین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس، دلیل انتخاب این کتاب ها را مغفول ماندن نقش زنان در دفاع مقدس می داند و کم توجهی به این نقش و حضور پررنگ و متفاوت.
به گفته محمدزمانی، زنان هم طی هشت سالی که کشور درگیر جنگ بوده و نیز بعد از آن نقش موثری در مقاومت و پاسداری از وطن و مردان وطن داشته اند و این ضرورت داشت که به آنها هم در کنگره شعر کتاب دفاع مقدس توجه شود.
دبیر دومین کنگره شعر دفاع مقدس می گوید: کتاب های «دختر شینا» خاطرات قدم خیر محمدی کنعان از جنگ ایران و عراق، «گلستان یازدهم» خاطرات همسر سردار شهید علی چیت سازیان و «راز درخت کاج» داستانی برگرفته از گفت وگو با مادر شهیده زینب کمایی، الهام بخش شاعران شرکت کننده در این دوره از کنگره است و فقط اشعاری را می پذیریم که بر اساس داستان و روایت این سه کتاب سروده شده باشند.
مطمئنیم مضامین و محتوای این کتاب ها به طبع آزمایی شاعران کمک می کند و خلق آثار متنوع تری را در پی خواهد داشت.
زنان زیادی پا به پای مردان در دفاع مقدس حضور داشتند، در جبهه و پشت جبهه، زنان بسیاری هنوز با تبعات جنگ دست و پنجه نرم می کنند و بسیاری از آنها میراث دار مردانی هستند که در سال های دفاع مقدس به مقام شهادت نائل شده اند. این نگاه دبیر کنگره شعر کتاب دفاع مقدس به نقش زنان در دفاع مقدس و تاثیرشان در ادبیات مقاومت است؛ محمدزمانی می گوید: نگاه زنانه به دفاع مقدس که در سه کتاب انتخاب شده، به وضوح قابل درک است، سرودن شعر را برای شاعران مرد و زن ساده تر می کند و شاید تجربیات مادران و همسران شهدا، جانبازان و آزادگان یا حتی زنانی که دفاع مقدس را از نزدیک لمس کرده اند، امکانی باشد برای بهتر سرودن.
    
چند قدم مانده به شعر

مهلت ارسال آثار به دبیرخانه این کنگره دهم اردیبهشت عنوان شده بود اما گویا با توجه به استقبال و درخواست جمع زیادی از شاعران کشور به منظور خلق آثار بهتر به لحاظ کمی و کیفی، قرار شده این مهلت تا ۲۰ خرداد تمدید شود. به گفته دبیر کنگره استقبال شاعران قابل توجه بوده، بخصوص از سوی بانوان شاعر.
 حجت الاسلام والمسلمین جواد محمدزمانی از افزایش مشارکت بانوان نسبت به سال گذشته خبر می دهد و این که این کنگره در پنج شاخه، بهترین ها را معرفی می کند.
اشعار «کلاسیک» شامل غزل، قصیده، مثنوی، قطعه، ترکیب بند، رباعی، دوبیتی و ...، شعر «آزاد» شامل نیمایی، سپید و ...، «ترانه، سرود، نوحه و قالب های آیینی»، «کودک و نوجوان» و «کوتاه نوشت و پیامک ادبی» می توانستند در این کنگره شرکت کنند و در روز برگزاری کنگره نیز ده جایزه ده میلیون ریالی توسط نهاد کتابخانه های عمومی کشور به برگزیدگان اهدا خواهد شد. دبیر دومین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس معتقد است که این کنگره و حضور و همراهی شاعران امکانی است برای تقویت شعر دفاع مقدس و درباره برنامه های کنگره در روز پنجم تیرماه توضیح می دهد: قرار است سه نفر از بانوان شاعر و اندیشمند در این کنگره سخنرانی داشته باشند و تعدادی از زنان فعال در عرصه دفاع مقدس مورد تقدیر قرار خواهند گرفت. برگزیدگان رقابت شعری این کنگره نیز در همین روز معرفی خواهند شد و جوایز تعیین شده به آنان اهدا خواهد شد.
 

گفتنی است دومین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس با هدف تحقق منویات امام راحل (ره) و مقام معظم رهبری در پاسداشت ادبیات دفاع مقدس و نقش زنان در این حماسه بزرگ، کمک به رشد و اعتلای فرهنگ کتابخوانی عمومی به‌ویژه در میان هنرمندان و شاعران و همچنین تشویق شاعران جوان به بهره‌گیری از گنجینه دفاع مقدس توسط نهاد کتابخانه های عمومی کشور برگزار می شود.