شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۸

در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان مرند مطرح شد؛

فرهنگ کتابخوانی باید از دوران کودکی شکل گیرد

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان مرند

گرشاسبی معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مرند در اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان مرند سال ۹۷ بر لزوم توجه همه افراد جامعه به ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی، اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان مرند در سال ۹۷ با حضور داود گرشاسبی معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مرند، حسین کاوه شهردار مرند، رحمان ابراهیمی معاون امور کتابخانه ها و همکاری های اداره کل کتابخانه عمومی آذربایجان شرقی و سایر اعضای انجمن برگزار شد.

گرشاسبی معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مرند بر لزوم توجه همه افراد جامعه به ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی تأکید کرد و افزود: پرداختن به این مهم می‌تواند نقش مهمی در نهادینه کردن فرهنگ مطالعه داشته باشد.

معاون استاندار گفت: با حمایت از مجموعه کتابخانه های عمومی که به عنوان یکی از متولیان حوزه کتاب و کتابخوانی فعالیتهای بی شماری دارد، می‌توان در نهادینه کردن فرهنگ مطالعه تاثیرگذار بود.

فرماندار ویژه مرند اضافه کرد فرهنگ کتابخوانی باید از دوران کودکی شکل گیرد و به کتاب‌خوانی به عنوان ارزش در خانواده نگاه شود.

وی گفت: با اتخاذ راهکار درست و اصولی و تهیه و تدوین برنامه منسجم و درازمدت، فرهنگ کتاب و کتابخوانی باید در جامعه ترویج و نهادینه شود.

گرشاسبی علت بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی را فقر فرهنگی دانست و با اشاره به نقش مطالعه کتاب در تقویت روحیه ذهنی کودکان و نوجوانان گفت: متاسفانه میزان سرانه مطالعه در شهرستان بسیار کم است و باید راهکار های جدید برای افزایش سرانه مطالعه و تبدیل آن به یک فرهنگ داشته باشیم .

پورعلی رئیس کتابخانه های عمومی شهرستان مرند نیز ضمن ارائه گزارش از وضعیت کتابخانه های عمومی شهرستان، با اشاره به برگزاری هشتمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی، گفت: این جشنواره با هدف ترویج سیره و فرهنگ رضوی، آشنایی بیشتر کودکان، نوجوانان و خانواده‌ها با سبک و شیوه زندگی امام رضا(ع) برگزار می شود.

وی افزود: این جشنواره در راستای اهداف اساسی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور مبنی بر ترویج فرهنگ کتابخوانی برگزار می‌شود و در کتابخانه های عمومی شهرستان نیز کارهای اطلاع رسانی آن شروع شده است.

وی گفت: بهسازی کتابخانه های عمومی پارک شهر و شمیم کوثر مرند نیز شروع شده و رفع برخی نواقصات کتابخانه های عمومی  شهرستان در دستور کار است .

حسین کاوه شهردار مرند نیز اعلام نمود حمایتهای همه جانبه خود از کتابخانه های عمومی را ادامه داده و علیرغم وضعیت نامناسب مالی که شهرداری مرند دارد، نسبت به واریز نیم درصد اهتمام لازم را خواهیم داشت.

در پایان این جلسه سایر اعضای انجمن نیز به بیان مسائل کتابخانه‌های عمومی و دیدگاه‌های خود برای بهبود وضعیت موجود پرداختند.