شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۳

با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان؛

نشست بررسی و نقد کتاب «دامادی خوبان» برگزار شد

نشست نقد دامادی خوبان

جلسه نقد و بررسی کتاب «دامادی خوبان» اثر زهرا نوری بشاگردی در اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، جلسه نقد و بررسی کتاب «دامادی خوبان» با همکاری اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان، سازمان فرهنگی، ورزشی و اجتماعی شهرداری بندرعباس و بنیاد حفظ و نشر آثار و ارزش‌های دفاع مقدس و با حضور رئیس انجمن نویسندگان استان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی و جمعی از علاقه‌مندان در سالن همایش اداره کل برگزار شد.

محسن زینلی تختی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان در این نشست اظهار داشت: با تلاش نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، چندی پیش طرح «مدرسه جهادی خواندن» با هدف شناسایی استعدادهای ادبی در بشاگرد برگزار شد. اساتیدی چون علیرضا قزوه، مصطفی محدثی و ... در این دوره حضور داشتند و انگیزه و استعداد ادبی جوانان و نوجوانان بشاگردی علیرغم وجود محرومیت، مدرسان را به حیرت آورد و همگی اذعان داشتند که آن‌ها توانمند هستند. زهرا نوری بشاگردی، نویسنده کتاب «دامادی خوبان» نیز از افتخارات استان و بشاگرد به شمار می‌آید.

علی بهرامشاهی، رئیس انجمن نویسندگان استان هرمزگان به‌عنوان منتقد ادبی این اثر، در باب نقد بیان کرد: موضوع کتاب «دامادی خوبان»، موضوعی است که جوانان عصر حاضر با آن مواجه هستند. نبود غلط نگارشی در این کتاب، تسلط نویسنده بر موضوعات مختلف، پیاده‌سازی خوب مصاحبه‌های انجام‌شده  و پرداختن به شهدای گمنام شهرستان میناب از مزیت‌های عمده این اثر به شمار می‌رود.

وی به وجود سبک روایتگری در این کتاب اشاره و بیان کرد: با توجه به اینکه موضوع اصلی این اثر، خاطرات ازدواج شهداست؛ نویسنده می‌توانست فضای داستان‌ها را شاعرانه‌تر و زیباتر توصیف کند اما نوع چینش جملات و کاربرد کلمات، خواننده را به سمت نوعی روایتگری تاریخی کشانده و از بحث اصلی کتاب، دور می‌کند.

بهرامشاهی ادامه داد: عدم اشاره به بیوگرافی و تاریخ ازدواج شهدا، عدم ذکر نام روستاهایی که شهدا در آن متولد شده‌اند و به‌تبع آن نامأنوس بودن خواننده با رسم و رسومات ازدواج در روستاها، فرازوفرود نامناسب داستان‌ها و عبور سریع از اتفاقات جالب و چالش‌برانگیز، از نقاط ضعف این کتاب به شمار می‌رود.

سمیه باستین، منتقد ادبی این اثر بیان کرد: نویسنده با ظرافت و مهارتی خاص، توانسته خواننده را جذب و به دنبال خود بکشاند؛ ترویج سبک زندگی اسلامی و ساده زیستی شهدا از درون‌مایه‌های اصلی این کتاب به شمار می‌آید.