دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۸

با حضور عضو هیئت‌امنای نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛

جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی برگزار شد

 انجمن کتابخانه های عمومی خراسان رضوی

نخستین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی در سال ۹۷ با حضور مهری پریرخ، عضو هیئت‌امنای نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، نخستین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان در سال ۹۷ با حضور مهری پریرخ، عضو هیئت‌امنای نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛ سید جواد حسینی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار و سایر اعضای انجمن برگزار شد.

مهری پریرخ، عضو هیئت‌امنای نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با تأکید بر لزوم نهادینه‌سازی فرهنگ مطالعه از سنین کودکی، اظهار داشت: لازم است در نوع خدمات و ارائه آن تغییراتی به وجود آید تا دانش‌آموزان به کتاب احساس نیاز کنند؛ علاوه بر این، معلمان نیز باید پیوند بین دانش‌آموز، کتاب و کتابدار را برقرار کنند.

سیدجواد حسینی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار در این جلسه  اظهار داشت: در سال ۹۷ هفت راهبرد اشتغال، امنیت، توسعه مشارکت‌های مردمی، حقوق شهروندی، کاهش آسیب‌های اجتماعی، تکریم ارباب‌رجوع و ارتقای فعالیت‌های فرهنگی برای استان مشخص ‌شده که در این میان ترویج فرهنگ کتابخوانی و توسعه کتابخانه‌ها نقش مهمی در تحقق راهبرد ارتقای فعالیت‌های فرهنگی دارد. طبق برنامه‌ریزی انجام‌شده تا افق ۱۴۰۰ باید زیربنای کتابخانه‌های عمومی استان ۸.۷ درصد، تعداد اعضای آن‌ها ۹.۴ درصد و تعداد کتابخانه‌های عمومی نیز ۱۱.۴ درصد افزایش یابد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی خراسان رضوی گفت: پنج سازمان مردم‌نهاد می‌بایست در زمینه ترویج فرهنگ کتابخوانی فعالیت کند که لازم است اقدامات لازم در این خصوص انجام شود.

وی با اشاره به هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی بیان کرد: اطلاع‌رسانی‌های لازم در خصوص این جشنواره برای جلب مشارکت سازمان‌ها باید انجام شود. سال گذشته ۶۳۰ هزار نفر از سراسر کشور در این جشنواره شرکت کردند که ۱۱ درصد از این میزان مربوط به استان خراسان رضوی بود. باید از ظرفیت‌های مختلف نظیر پارلمان مشورتی زنان، پارلمان جوانان و سمن‌های مختلف برای ترویج این جشنواره استفاده کرد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی نیز با اشاره به ایام ماه مبارک رمضان و همچنین سالروز آزادسازی خرمشهر گفت: آزادسازی خرمشهر نتیجه اتکال تمامی ملت ایران، از رهبری الهی بینان‌گذار جمهوری اسلامی تا مردم و رزمندگان جبهه‌های مقاومت و ایثار، به خداوند متعال بود.

حجت‌الاسلام علی‌اکبر سبزیان در ادامه با اشاره به رویکرد کاری کتابخانه‌های عمومی استان در سال جاری گفت: راهبرد اصلی کتابخانه‌های عمومی استان در سال جاری ارتقای فعالیت‌های فرهنگی با رویکرد فرهنگ رضوی و توسعه مؤلفه‌های فرهنگی  است.

افزایش اعتبارات به‌منظور تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام، ایجاد کتابخانه در شهرهای فاقد کتابخانه و احداث کتابخانه‌های مرکزی شهرستان‌ها، افزایش میزان اعتبار تعمیرات و تجهیزات کتابخانه‌های عمومی، تلاش در جهت اجرایی شدن مصوبه انجمن استان مبنی بر ایجاد ۲۸ کتابخانه سیار، تأمین اعتبار موردنیاز پروژه کتابخانه مرکزی مشهد از مسائلی بود که به‌منظور بررسی و تصویب در این جلسه مطرح شد.