دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۸

با موضوع جشنواره کتابخوانی رضوی؛

جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی مشهد برگزار شد

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی مشهد

دومین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی مشهد در سال ۹۷ با موضوع برنامه‌وبودجه و جشنواره کتابخوانی رضوی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، دومین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی مشهد به ریاست معاون استاندار و فرماندار مشهد و با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی برگزار شد؛ در این جلسه ضمن تشریح هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی،  برنامه‌وبودجه سال ۱۳۹۷ کتابخانه‌های عمومی مشهد تصویب شد.

در ابتدای جلسه مریم رام، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان مشهد، با مرور مصوبات گذشته، به ارائه گزارش مالی سال ۹۶ و نیز گزارشی از عملکرد اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان پرداخت. سپس کلیات جشنواره رضوی، مراحل اجرا و منابع آن تشریح شد و بخش‌های مختلف بودجه سال ۹۷ کتابخانه‌های عمومی مشهد توسط اعضا موردبحث و بررسی قرار گرفت.

در این جلسه محمدرحیم نوروزیان، معاون استاندار و فرماندار مشهد ضمن اعلام حمایت از طرح‌های ترویج فرهنگ کتابخوانی در بین مردم گفت: برگزاری جشنواره رضوی می‌تواند قدم خیری در این زمینه باشد تا مردم، رسانه‌ها و دستگاه‌ها به کتابخوانی تشویق شوند. باید برنامه‌ریزی و تبلیغات بهتری در این زمینه صورت پذیرد و امیدواریم در آینده شاهد تحولات بیشتری در این عرصه باشیم. خروجی نهایی این‌گونه جلسات باید افزایش کتابخوانی و انس با کتاب باشد، چراکه متأسفانه آمار کتابخوانی در کشور بسیار پایین بوده و این باعث نگرانی است.

وی با اشاره به بررسی پیش‌نویس برنامه‌وبودجه سال ۱۳۹۷ کتابخانه‌های عمومی مشهد گفت: معمولاً بودجه‌ای که برای این مهم تعریف می‌شود مبلغ بالایی نیست اما در راستای رسالتی که بر عهده ماست و با توجه به محدودیت منابعی که وجود دارد ما موظفیم هزینه‌هایمان را اولویت‌بندی و شفاف‌سازی کنیم تا بهترین نتیجه حاصل شود. باید بتوانیم با ایجاد تغییراتی در مشهد به‌عنوان یکی از کلان‌شهرهای کشور، نقش مؤثری در بهبود وضعیت موجود ایفا کنیم.

گفتنی است در دومین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان مشهد، علاوه بر تصویب برنامه‌وبودجه سال ۱۳۹۷ کتابخانه‌های عمومی مشهد در خصوص مسائلی همچون احصاء مشخصات کامل موردنیاز بخش‌های سه‌گانه مشهد، طرح افزایش عضویت دانش آموزان در کتابخانه‌های عمومی، کسب درآمدهای جانبی کتابخانه‌ها، برگزاری نشست کتاب‌خوان مدیران شهرستان و روش‌های پیشنهادی برای ترویج فرهنگ کتابخوانی، بحث و تبادل‌نظر شد.