شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۹

در کتابخانه عمومی فارابی هندیجان برگزار شد؛

نشست معرفی و جمع خوانی کتاب «شرح دعای سحر»

معرفی کتاب دعای سحر هندیجان

نشست معرفی کتاب و جمع خوانی کتاب «شرح دعای سحر» نوشته سیدعلی شفیعی در کتابخانه عمومی فارابی هندیجان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خوزستان، زهرا شنبدی، مسئول کتابخانه عمومی فارابی از برگزاری نشست معرفی و جمع خوانی کتاب «شرح دعای سحر» نوشته سیدعلی شفیعی در این کتابخانه خبر داد و گفت: یکی از مهم‌ترین و پیچیده ‏ترین حالات روحی انسان که هم در حوزه انسان‌شناسی و هم در حوزه حکمت و عرفان الهی، به‌طور گسترده‏ مورد مطالعه و بررسی قرار می‏ گیرد، حالات عرفانی و از آن جمله دعا و راز و نیازهای انسان با خدایش است؛ همین حالت است که می‏ توان آن را نقطه اتصال وجود آدمی با متافیزیک دانست؛ چراکه دعا جدی‏ ترین، پاک‏ ترین و قوی‏ ترین راه ارتباط انسان با خالق حکیم و مهربان است.

وی افزود: دعای سحر را حضرت امام باقر (ع) در سحرهای ماه رمضان قرائت می‌فرمودند و بر اهمیت و عظمت آن بسیار تأکید شده است. دعای سحر از ۲۳ فقره کوتاه اما سرشار از معارف الهی و فواید اعتقادی و عرفانی تشکیل شده است. نگارنده در این کتاب ضمن توضیح هر بخش از دعا به فوائد و نکات لازم و ارزنده‌ای اشاره کرده که نتیجه آگاهی از این مطالب، کسب معرفت بیشتر نسبت به ذات اقدس الهی و تحکیم مبانی اصیل اعتقادی در زمینه‌های گوناگون است.

مسئول کتابخانه عمومی فارابی تصریح کرد: هدف از برگزاری نشست معرفی کتاب «شرح دعای سحر» تفکر در معانی دعاها و یافتن فلسفه عبادات و فهم اسرار آن بوده است؛ چراکه عبادت و پرستش می‌بایست با جریانی از معرفت همراه شود، در غیر این صورت صرفاً عملی است که از روی عادت انجام می‌شود. انسان برای رسیدن به عشقی همراه با معرفت‏ به خداوند، به نمونه‌ای از تجلیات عشق و شیفتگی نیازمند است که آن، دعا و مناجات است.