شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۷

با هدف رفع مشکلات کتابخانه‌های عمومی استان؛

جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان لرستان برگزار شد

جلسه انجمن استان 97

جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان لرستان به ریاست معاون سیاسی امنیتی استاندار و با هدف رفع مشکلات کتابخانه‌های عمومی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی لرستان، جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان با حضور حبیب‌الله خجسته پور، معاون سیاسی امنیتی استاندار لرستان؛ علی جهان‌آرا، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان؛ هرمز نصیری، مدیرکل امور شهری استانداری لرستان؛ وحید رشیدی، شهردار خرم‌آباد؛ لیلا سلاح ورزی، مدیرکل امور بانوان استانداری؛ اسد عبدالهی، فرماندار شهرستان خرم‌آباد؛ شیرزاد بسطامی، معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان و سایر اعضا در سالن جلسات شماره ۲ استانداری  لرستان برگزار شد.

در ابتدای این جلسه علی جهان‌آرا، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان لرستان ضمن ارائه گزارشی از وضعیت کتابخانه‌های عمومی استان، اظهار داشت: هم‌اکنون ۳۱ باب کتابخانه فعال در استان لرستان وجود دارد که طبق استاندارد موجود و با توجه به جمعیت استان این تعداد باید به ۷۵ باب افزایش یابد. از لحاظ شاخص زیربنای مطالعه، به‌طور استاندارد باید به ازای هر صد نفر هشت مترمربع فضای مطالعه در استان وجود داشته باشد که در حال حاضر یک مترمربع به ازای هر صد نفر است.

جهان‌آرا با انتقاد از عدم پرداخت سهم نیم درصد کتابخانه‌های عمومی توسط شهرداری‌ها عنوان کرد: بر اساس قانون باید نیم درصد از درآمد شهرداری به کتابخانه‌های عمومی اختصاص یابد که این امر علی‌رغم پیگیری‌های متعدد هنوز تحقق پیدا نکرده  و در این زمینه حتی شاهد کاهش چشمگیری نسبت به سال‌های گذشته نیز بوده‌ایم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همچنین از افتتاح پروژه کتابخانه مرکزی در بهمن‌ماه سال جاری خبر داد و تصریح کرد: برای تکمیل این پروژه که بزرگ‌ترین سازه فرهنگی استان است، ۴۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است؛ طی جلسه برگزارشده برای تعیین تکلیف این پروژه در دفتر معاون اقتصادی استاندار، مقرر شد فاز اول پروژه در دهه فجر سال جاری تکمیل و به مرحله بهره‌برداری برسد.

حبیب‌الله خجسته پور، معاون سیاسی و امنیتی استاندار لرستان نیز در این جلسه مطالعه کتاب در قالب سنتی را بر مطالعه الکترونیک ارجح دانست و گفت: تأکید اهل‌فن بر ورق زدن  و خواندن کتاب است. مطالعه و کتابخوانی در جامعه بایستی نهادینه و تبدیل به ارزش شود. گسترش و ارتقای فرهنگ کتابخوانی در میان کودکان و نوجوانان دارای اهمیت فراوان است و خانواده نقش بسزایی در این وظیفه خطیر فرهنگی دارند.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری در پایان تصریح کرد: برای کتاب خواندن نیاز به فضای مطالعاتی داریم. برای رفع این نقیصه و گسترش فرهنگ مطالعه در میان عموم، همگی باید تلاش کنیم.

ادامه این نشست به بحث و تبادل‌نظر پیرامون مسائل مطرح‌شده اختصاص یافت. مساعدت شهرداری‌ها در پرداخت به‌موقع سهم نیم درصد کتابخانه‌های عمومی، جلسه با سازمان آموزش‌وپرورش در خصوص ایجاد درب ورودی مجزا برای کتابخانه عمومی ۱۷ شهریور خرم‌آباد در هنرستان ام‌البنین، ارائه گزارشی از وضعیت ساختمان کتابخانه‌های در دست تعمیر استان توسط شورای فنی استانداری جهت مقاوم‌سازی، تصمیم‌گیری در خصوص راه‌اندازی کتابخانه‌های سیار در مناطق روستایی در جلسات انجمن شهرستان‌ها، تعیین تکلیف و رفع معارض کتابخانه عمومی دینارآباد بروجرد توسط فرمانداری این شهرستان، راه‌اندازی ایستگاه‌های مطالعاتی در پارک‌ها و معابر پر رفت‌وآمد شهری و بررسی اجرای طرح دورهمی کتاب با همکاری سازمان هلال‌احمر از مهم‌ترین مصوبات این جلسه بود.