چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۹

با هدف به اشتراک‌گذاری تجارب و ایده‌ها انجام شد؛

نشست هم‌اندیشی با کتابداران کتابخانه‌های روستایی

کتابداران روستایی همدان

نشست هم‌اندیشی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی همدان با کتابداران کتابخانه‌های روستایی با هدف به اشتراک‌گذاری تجارب و ایده‌ها برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی همدان، نشست هم‌اندیشی مدیرکل با کتابداران کتابخانه‌های روستایی استان در سالن جلسات کتابخانه عمومی اعتمادیه همدان برگزار شد.

عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هدف از برگزاری این نشست را هم‌افزایی بین کتابداران و به اشتراک‌گذاری تجارب و ایده‌ها دانست و اظهار داشت: آموخته‌های کاری به‌مرور تبدیل به دانش سازمانی می‌شود؛ اگر این دانش و اطلاعات با یکدیگر ترکیب شوند،‌ دانشی نو با اثرگذاری چند برابر تولید خواهد شد.

وی ادامه داد: تمامی کتابخانه‌های عمومی شهری و روستایی از امکانات خوبی برخوردار بوده و رویکرد دبیرکل نهاد نیز همواره حمایت از کتابخانه‌ها و کتابداران در راستای ارتقای کیفی امکانات و خدمات کتابخانه‌ای بوده است.

زارعی از کتابداران و کارکنانی که در کنار بهره‌گیری از منابع و بودجه سازمانی با تلاش و پیگیری‌ توانستند از ظرفیت خیرین نیک‌اندیش در اجرای برنامه‌های کتابخانه‌ای بهره گیرند، تقدیر کرد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، با اشاره به اهمیت ارتباطات فراسازمانی و اقدامات جامعه‌محور، تصریح کرد: برقراری ارتباط با اقشار مختلف مردمی منجر به پویایی و اثربخشی اقدامات کتابخانه‌ها خواهد شد. توجه به خواسته‌های عمومی و تلاش برای انجام فعالیت‌های همسو با این علایق مطمئناً بر اثربخشی و جذابیت اقدامات می‌افزاید و رغبت بیش‌ازپیش مخاطب برای شرکت در برنامه‌های کتابخانه‌ای را به همراه خواهد داشت.

زارعی همکاری و همیاری بین‌کتابخانه‌ای را از اقدامات قابل‌تحسین کتابداران دانست و گفت: گاهی شاهد مشارکت دو یا چند کتابخانه در اجرای برنامه‌های کتابخانه‌ای هستیم؛ این کار در ارتقای کیفی و کمی فعالیت‌ها اثرگذار بوده و مایه خرسندی است.

وی در ادامه با اشاره به عملکرد مطلوب کتابخانه‌های عمومی استان در ترویج فرهنگ مطالعه، اظهار داشت: باید با هم‌افزایی و تلاش جهادی، بر دامنه فعالیت‌های خود بیفزاییم تا شاهد انقلاب مطالعاتی در سطح جامعه باشیم. این امر نیاز به برنامه‌ریزی و تلاش مضاعف دارد و نقش کتابداران به‌عنوان طلایه‌داران کتاب و کتابخوانی در این زمینه برجسته و اثرگذار است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان تصریح کرد: برای کسب موفقیت در همه حوزه‌ها نیاز به خرد جمعی است؛ شایسته است در کتابخانه‌ها تیم‌های مشاوره‌ای و کمکی از اعضای فعال و توانمند کتابخانه تشکیل و از این ظرفیت استفاده شود. اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان نیز از طرح‌های مفید و عملی کتابداران به‌صورت مادی و معنوی حمایت می‌کند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان کتابداران را سرمایه اصلی و ارزشمند این اداره کل دانست و گفت: اعتلای فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه تا حدود زیادی به تلاش و همت کتابداران بستگی دارد.

لازم به ذکر است در ابتدای این نشست زهرا باقری مدام، مسئول کتابخانه روستایی فرهنگ شهرستان بهار؛ سارا زمانی مقدم، مسئول کتابخانه روستایی آیت‌الله ربانی شاهنجرینی شهرستان رزن؛ مائده خدابنده‌لو، مسئول کتابخانه روستایی قائم (عجل الله تعالی فرجه الشریف) شهرستان کبودراهنگ و آمنه برجی، مسئول کتابخانه روستایی آیت‌الله حائری کرفس شهرستان رزن به‌عنوان منتخبین جشنواره روستاهای دوست‌دار کتاب در سال‌های گذشته، تجارب و ایده‌های خود در حوزه جذب مخاطب و پویایی کتابخانه‌ها را با حاضرین به اشتراک گذاشتند.