جمعه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۲

اینجا چراغی روشن است؛

مروری بر اخبار منتشر شده و مهم نهاد کتابخانه های عمومی کشور در هفته پایانی اردیبهشت ۱۳۹۷

برنامه کتابخانه ها

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، هفته گذشته اتفاقات مختلفی در نهاد کتابخانه های عمومی کشور رخ داد که بازتاب های زیادی در رسانه ها نیز داشت. کتابداران نیز با انگیزه ای فراوان و برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی و ارائه مشاوره های راهگشا، علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی را در دستیابی به کتاب های مناسب و موضوع های مورد علاقه شان یاری رساندند.


نکته های یک بازدید دو ساعته

یکی از این اتفاقات همراهی دبیرکل نهاد با رهبر معظم انقلاب در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بود. علیرضا مختارپور بعد از این همراهی در یادداشتی به تبیین نکات مختلف این حضور پرداخت. وی در بخشی از این یادداشت آورده است: دربارۀ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همۀ اهالی فرهنگ تصریح و تصدیق می‌کنند که ایشان یک کتاب‌خوان حرفه‌ای و عمیق و با حافظۀ فوق‌العاده در به خاطر سپردن موضوع، محتوا و دیگر مسائل مربوط به کتاب هستند. رهبر انقلاب در همین دیدارِ جمعه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ در بازدید از برخی غرفه‌ها به مطالعۀ برخی کتاب‌ها با ذکر سال مطالعه اشاره کردند؛ جالب اینکه عمر این کتاب‌ها و زمان مطالعۀ این کتاب‌ها توسط ایشان گاه نزدیک به دو برابر سن غرفه‌دارانی بود که این کتاب‌ها را در نمایشگاه به ایشان ارائه می‌دادند. این مطلب را می توانید در ایــــنـــــجـــــا بخوانید.


بشاگرد میزبان «مدرسه جهادی خواندن»

یکی دیگر از اتفاقات مهم نهاد که بازتاب های زیادی در هفته گذشته در رسانه ها داشت اجرای طرح «مدرسه جهادی خواندن» با همراه چهره های برجسته هنری و ادبی کشور بود. این مدرسه با هدف پرداختن به مقوله «خواندن» در کتابخانه‌های عمومی مناطق محروم و کمتر برخوردار کشور، برای نخستین گام در منطقه بشاگرد اجرا می شود و مخاطبان آن در طرح‌های «مدرسه جهادی خواندن» اعضای کتابخانه‌های عمومی در مناطق محروم هستند.

کاظم رستمی، مجری طرح «مدرسه جهادی خواندن» در مورد این طرح گفته بود که در میان اعضای کتابخانه های عمومی در مناطق محروم قطعا استعدادهای فرهنگی بسیاری حضور دارند که نیازمند حمایت و راهنمایی هستند. این اعضا افرادی هستند که در کنار محرومیت‌های موجود، مسیر کتابخانه و کتابخوانی را انتخاب کرده‌اند که یک مزیت فرهنگی ویژه است و ما باید برنامه‌ای برای آن داشته باشیم.

بد نیست بدانید که دوره اول اجرای این طرح با همکاری حوزه هنری برگزار شد و شاعران و نویسندگان برجسته‌ای چون علیرضا قزوه، جواد محقق و مصطفی محدثی خراسانی به عنوان مدرسان این دوره ۲ روزه حضور داشتند.


انتصاب مدیرکل منابع انسانی و امور پشتیبانی نهاد

همچنین در هفته گذشته امیر جهانگیری به عنوان مدیرکل منابع انسانی و امور پشتیبانی نهاد معرفی شد. او در مراسم معارفه خود گفته بود در دوره‌ای جدید از فعالیت حرفه‌ای، توفیق خدمت در اداره‌کل منابع انسانی و امور پشتیبانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به بنده دست داد و امیدوارم فعالیت‌ها در این حوزه به گونه‌ای باشد روز پایان این خدمت با رضایت و دعای خیر همکاران همراه باشد. ان‌شاالله تلاش دارم با رعایت انصاف و عدالت، توجه معیشت کارکنان نهاد، همچنین توجه به ارتقاء پست‌های سازمانی، رعایت عدالت و انصاف در ساختار سازمانی و همچنین توجه به درون سازمان به لحاظ جانشین پروری و استفاده از مدیران داخل مجموعه، در خدمت نهاد باشم.

در همین هفته نیز حجت الاسلام عباس دانشی یکی از مدیران خوشنام فرهنگی کشور به عنوان مدیرکل استان مرکزی منصوب شد  و در مراسمی که با حضور مدیران نهاد برگزار شد از فعالیت های علی اکبر احمدی سرپرست قبلی اداره کل کتابخانه های عمومی استان مرکزی تقدیر شد. در این مراسم امین متولیان معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری نهاد حضور حجت‌الاسلام عباس دانشی به عنوان مدیرکل کتابخانه‌های عمومی در استان مرکزی را ازاتفاقات خوب فرهنگی در این استان دانست و در بخشی از سخنان خود گفت: اگر به خدمات کلاسیک و سنتی کتابخانه‌های اکتفا کنیم، شاید آینده کتابخانه‌های عمومی در ایران با مخاطراتی روبه‌رو خواهد شد؛ همانگونه که در برخی کشورهای دیگر این اتفاق رخ داده است. به همین دلیل کتابخانه باید به مرکزی برای دریافت و ارائه انواع و اقسام خدمات فرهنگی اجتماعی تبدیل شود. کتابخانه‌ عمومی ویژگی‌هایی دارد که ممکن است سایر هویت‌های فرهنگی فاقد آن باشند. البته ما باید این موضوع را در سطح استان‌ها جا بیندازیم که کتابخانه‌های عمومی به دلیل هویت فرهنگی خود، رقیب هیچ هویت و ساختار فرهنگی دیگر نیست در حالی که می‌تواند میزبان تمام خدمات فرهنگی دیگر باشد.

همچنین در حاشیه این مراسم عباس دانشی به همراه مدیران نهاد با استاندار استان مرکزی دیدار کردند. سیدعلی آقازاده، استاندار استان مرکزی در این دیدار آمار دسترسی تنها ۲۰ درصد از مردم به کتاب و کتابخانه را بسیار نگران کننده دانست و گفت: طی سال‌های اخیر کارهای خوبی در حوزه کتاب و کتابخوانی صورت گرفته، اما همه مسئولان و دستگاه‌ها باید توان خود را به میدان بیاورند تا بتوانیم بخشی از کمبودها و مشکلات این حوزه را برطرف کنیم. این تلاش‌ها باید در ۲ حوزه تشویق مردم به کتابخوانی و همچنین استفاده مناسب از اختیار قانونی تجهیز و احداث کتابخانه‌ها توسط نهاد کار بیشتری انجام دهیم که در مورد اخیر باید شهرداری‌ها نیز همکاری مناسبی داشته باشند. در هر حال ما آمادگی داریم تا برای احقاق این حق قانونی کتابخانه‌ها، همکاری کنیم.


تمدید مهلت شرکت در دومین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس

در هفته ای که گذشت حجت‌الاسلام و المسلمین جواد محمدزمانی، دبیر دومین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس خبر از تمدید مهلت ارسال آثار به دبیرخانه این کنگره تا ۲۰ خرداد ماه داد. وی گفت: این تمدید به درخواست جمع بسیاری از شعرای محترم کشور به منظور خلق آثار بهتر به لحاظ کمی و کیفی درنظر گرفته شد.

بد نیست بدانید دومین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس با محوریت آثاری با موضوع تلاش بانوان در پاسداشت دفاع مقدس و با محوریت ۳ کتاب «دختر شینا» خاطرات خاطرات قدم‌خیر محمدی کنعان از جنگ ایران و عراق، «گلستان یازدهم» خاطرات همسر سردار شهید علی چیت‌سازیان و «راز درخت کاج» داستانی برگرفته از گفت‌وگو با مادر شهیده زینب کمایی، برگزار می‌شود تا شاعران با مطالعه این آثار و الهام گرفتن از مضامین و محتوای آن، با طبع آزمایی در این عرصه، آثار جدیدی خلق کنند.

مهلت ارسال آثار به دبیرخانه این کنگره ۱۰ اردیبهشت ماه عنوان شده بود که با توجه به استقبال و درخواست جمع بسیاری از شعرای محترم کشور به منظور خلق آثار بهتر به لحاظ کمی و کیفی، تصمیم بر آن شد تا روند ارسال آثار به دبیرخانه تا ۲۰ خرداد ماه ادامه یابد.


بازدید خالق قصه های مجید از کتابخانه تخصصی کودکان شیراز

بازدید هوشنگ مرادی کرمانی از کتابخانه عمومی کودکان یار مهربان شیراز یکی دیگر از اخبار هفته گذشته نهاد کتابخانه های عمومی کشور بود. خالق کتاب «شما که غریبه نیستید» در جمع کودکان و اعضای کتابخانه کودکان یار مهربان با تشویق کودکان به خواندن هرچه بیشتر گفت: زمانی که ما کودک بودیم به سختی کتاب در دسترس کودکان قرار می گرفت و امکان خواندن برای بچه ها فراهم نبود، اما امروزه کتاب ها به راحتی در اختیار شماست؛ از این موقعیت، نهایت استفاده را ببرید و تا جایی که می توانید به کتابخانه بیایید، کتاب بخوانید و ذهن خود را پرورش دهید.


کتابداران خط مقدم ترویج فرهنگ مطالعه

کتابداران یکی از ارکان اساسی و در خط مقدم نهاد کتابخانه های عمومی کشور قرار دارند که با ارائه خدمات فرهنگی و مشاوره به مخاطبان کتابخانه ها سعی در بهبود وضعیت مطالعه کشور دارند. در دور جدید مدیریت نهاد با ایجاد بخش کودک در کتابخانه های عمومی سراسر کشور شور نشاط کتاب و کتابخوانی به کتابخانه ها بازگشته است و کتابدارانی که در این حوزه به صورت تخصصی فعالیت می کنند با شوق دوچندانی سعی در ترویج فرهنگ مطالعه برای آینده سازان این مملکت هستند.

مهلا یعقوبی مسئول کتابخانه شهید حسینعلی رستگار روستای قادیکلای قائم‌شهر یکی از همین کتابداران است که با معرفی و تشریح موقعیت کتابخانه محل خدمت خود در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی نهاد گفت: روستای قادیکلا با ۳۸۰۰ نفر جمعیت از توابع بخش مرکزی شهرستان قائم‌شهر است. نبود امکاناتی همچون سینما، ‌ پارک، زمین ورزشی و ... به کتابخانه روستا مرکزیتی فرهنگی بخشیده و آن را به کانونی پر رفت‌وآمد، به‌ویژه برای کودکان و نوجوانان تبدیل کرده است. ساختمان کتابخانه، خود یکی از جاذبه‌های روستاست. بنایی دوطبقه با حیاطی مستقل که وجود یک آب‌نما و دو صندلی بتونی، محیطی آرام و دل‌نشین برای مطالعه پدید آورده و آن را در سطح استان مازندران موردتوجه قرار داده است. خیلی وقت‌ها بچه‌ها به اشتیاق به امانت گرفتن کتاب و مطالعه آن کنار آب نمای حیاط، به کتابخانه می‌آیند؛ بخش کودک مستقل با تجهیزاتی به‌روز و رنگ‌آمیزی چشم‌نواز نیز از دیگر عواملی است که بچه‌ها را به حضور در کتابخانه ترغیب می‌کند.

همچنین زیبا عبدالملکی، کتابدار بخش کودک کتابخانه شهید مدرس شهرستان قروه کردستان نیز در گفت و گوی دیگری پیرامون ظرافت‌های کار با کودک گفت: کتابدار کودک هرچند به لحاظ سنی جامعه کوچکی دارد، اما در جایگاه حساسی ایفای نقش می‌کند؛ چراکه کودک با ذهنی باز و بدون هیچ پیش‌زمینه‌ای به ما مراجعه می‌کند و هنوز به تشخیص درستی از علاقه‌مندی‌هایش نرسیده است. کتابدار کودک با ایجاد زمینه شکوفایی استعداد، به تفکر کودک جهت می‌دهد؛ درواقع کودک همچون بذری است که تازه سر از خاک برآورده و یک کتابدار خوب او را به سمت نور هدایت کرده و زمینه رشد را فراهم می‌کند. جوانه‌ای که با رسیدگی درخت تنومندی خواهد شد و آن زمان است که ثمره آن توسعه کشور را به دنبال خواهد شد.

رضا رستمی نیز یکی از کتابدارانی است که با علاقه و پشتکار فراوان در کتابخانه سعدی ورامین فعالیت می کند. او در خصوص اهمیت و تأثیر نقش کتابدار در زندگی کودک، بیان کرد: ایرج طهماسب، ‌ کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و خالق اثر ماندگار کلاه قرمزی، که کتابخانه در کودکی وی جایگاه پررنگی داشته است، زندگی امروز خود را ثمره سال‌های کودکی و رفت‌وآمد به این مکان می‌داند. مکانی که به مدد کتابدار به دوستی‌هایی سازنده همچون رفاقت با حمید جبلی انجامید. او در خصوص اهمیت نقش کتابدار می‌گوید «اگر یک کتابدار بداند که چه خدمتی به بشریت ارائه می‌کند، هرلحظه به شغل خود می‌بالد.»


از دیدار با نماینده مجلس تا دوره های آموزشی برای کتابداران

همچنین دیدار نماینده مجلس شورای اسلامی با مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مازندران نیز یکی از اخبار پربازدید و مهم نهاد کتابخانه های عمومی کشور بود. علی‌محمد شاعری، نماینده مجلس شورای اسلامی در دیدار با مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران با تأکید بر ارتباط مؤثر بین کتاب‌خوانی و بهبود وضعیت زندگی مردم گفت: کتاب بهترین وسیله برای بهره‌مندی از تجربیات ارزشمند، علوم نافع و افزایش بهره‌وری است.

از جمله اخبار مهم نهاد در هفته گذشته برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه کتابداران کرمان برگزار شد بود. محمدجواد حسین زاده، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کرمان در این خصوص گفته بود آشنایی با تکنیک‌های تعاملی و ارتباطی و مهارت‌های سازمان‌دهی و اشاعه اطلاعات از مهارت‌های موردنیاز کتابداران به‌منظور ایفای نقش مؤثر در مدیریت دانش است. با توجه به پیشرفت روزافزون فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی و ضرورت هماهنگی کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی با این تغییرات، برگزاری دوره‌های آموزشی متناسب می‌تواند موجب تنوع در ارائه خدمات کتابخانه‌های عمومی شود.


فعالیت هایی که با حمایت خیرین انجام شد

کمک خیر کرمانی به کتابخانه ترابی موسوی زنگی‌آباد یکی از ده ها خبری است در حوزه کمک خیرین به کتابخانه های عمومی اتفاق می افتد. بر همین اساس مصطفی ترابی موسوی، مؤسس کتابخانه ترابی موسوی و عضو انجمن خیرین کتابخانه ساز کرمان با هدف حمایت و تقویت کتابخانه برای جذب جوانان و نوجوانان به این نهاد فرهنگی و افزایش علاقه‌مندی به مطالعه و بالا بردن سطح آگاهی و سلامت جامعه، مبلغ ۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال به کتابخانه و مجتمع فرهنگی و هنری ترابی موسوی کمک کرد.

نهاد یکی از دستگاه های فرهنگی کشور است که نیاز به توسعه و افزایش سرانه کتابخانه بر اساس آمایش سرزمینی است. به همین منظور چهارمین کتابخانه عمومی مراغه با نام شهید عطایی به بهره برداری رسید. کتابخانه عمومی شهید عطایی به عنوان چهارمین کتابخانه عمومی مراغه با حضور حمید شکری فرماندار شهرستان مراغه، محمدرضا احمدی شهردار و شهرام خدایی، مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی افتتاح و به بهره برداری رسید. زمین ۲۸۰ متر مربعی این کتابخانه را خانواده شهید عطایی اهدا کرده  و این طرح با هزینه ۱ میلیارد تومان احداث و تجهیز شده است.

همچنین کتابخانه المیزان، در روستای شادباد تبریز نیز در هفته گذشته به بهره برداری رسید. کتابخانه المیزان، یک‌صد و یازدهمین کتابخانه عمومی استان آذربایجان شرقی است که با همکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی احداث، تجهیز و افتتاح شده است.


اهدای کتابخانه شخصی آیت الله مهمان نواز به کتابخانه مرکزی بجنورد

اهدای کتابخانه شخصی آیت الله مهمان نواز با ۸ هزار جلد کتاب به کتابخانه مرکزی بجنورد جزو اخبار مهمی بود که بازتاب گسترده ای در رسانه ها داشت. مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان داد و گفت: اهدای بیش از ۸هزار نسخه کتاب از مجموعه کتب شخصی آیت الله مهمان نواز به کتابخانه مرکزی بجنورد اقدامی باارزش و مهم برای کتابخوانان و علاقه مندان به این شخصیت برجسته کشورمان است.

به گفته وی بیش از ۶۰ درصد از این کتاب‌ها مربوط به بخش مرجع کتابخانه است که همکاران کتابدار در حال فهرست نویسی و انتقال آنها به بخش مرجع هستند.


برنامه کتابخانه ها در هفته ای که گذشت

کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور در چهارمین هفته اردیبهشت ماه با برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی همچون: نشست‌هایی با محوریت روز پاسداشت زبان فارسی، سالروز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و حکیم عمر خیام و همچنین برنامه‌های متنوع فرهنگی و آموزشی در قالب کلاس‌های آموزش روخوانی، تجوید و تفسیر قرآن کریم؛ کارگاه‌های آموزشی نقاشی، داستان‌نویسی، خلاصه‌نویسی، قصه‌گویی، اوریگامی و تهیه روزنامه‌دیواری؛ نشست‌های شاهنامه‌خوانی و مثنوی‌خوانی، نشست‌های کتاب‌خوان، نشست‌های ادبی، بازدیدهای دانش‌آموزی از کتابخانه‌ها و ده‌ها برنامه دیگر پذیرای اعضای کتابخانه‌ها و تمامی علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی بودند.


کتابخانه هایی که میزبان نویسندگان شدند

سفرنامه‌های «منصور ضابطیان» در بافق نقد شد. این تیتر خبری است که در هفته گذشته مورد توجه رسانه ها قرار گرفت. در مراسمی با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی یزد، فرماندار بافق و جمع زیادی از اهالی کتاب و کتابخوانی، کتاب‌ها و سفرنامه‌های منصور ضابطیان، مجری و نویسنده مطرح کشوری در بافق موردنقد و بررسی قرار گرفت. ضابطیان در این نشست گفت: شخصیت آدم‌ها شامل یک هسته و یک پوسته است. هرکدام از ما باید تلاش کنیم در کنار توسعه و بزرگی هسته وجودی‌مان، پوسته ظاهری و بیرونی‌مان را نیز بزرگ کنیم؛ سفر این ظرفیت را برای ما ایجاد می‌کند که با دیدن زیبایی طبیعت و جهان اطرافمان، ظرفیت‌های درونی و بیرونی‌مان را افزایش دهیم.

 همچنین نشست نقد و بررسی کتاب «خون‌مردگی»  با حضور الهام فلاح، نویسنده کتاب، مجید قیصری، منتقد و جمعی از علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی در کتابخانه عمومی علامه دهخدای شهرستان ری برگزار شد.

«خون‌مردگی»، برنده جایزه ادبی پروین اعتصامی در سال ۹۵، روایتی عاشقانه با طعم جنگ تحمیلی است. داستان عشقی که در سال‌های پایانی جنگ آغاز می‌شود و سرنوشتش تا بیست‌وسه سال بعد ادامه پیدا می‌کند. الهام فلاح، نویسنده اثر در خصوص این کتاب گفت: «خون‌مردگی» نتیجه درگیری خانواده من با جنگ تحمیلی بود و شرایط دوری، شهادت و اسارت یکی از اعضای خانواده را بیان کرده است. علت نام‌گذاری کتاب این است که بعد از هر ضربه مهلک در زمان جنگ و اسارت، اثر کبودی و دمل چرکین برجای می‌ماند و این عشق نافرجام به همان کبودی و سیاهی شباهت دارد.

علاوه بر این نشست تحلیل و بررسی کتاب «جستاری در تعالی و اثربخشی فرهنگی» نوشته محمد خیاط زنجانی با حضور نویسنده کتاب در کتابخانه عمومی امیرکبیر کرمانشاه برگزار شد. در این نشست محمد خیاط زنجانی ضمن تقدیر از نویسندگان همکار در نگارش این کتاب، ‌اظهار داشت: هم‌زمان با نام‌گذاری سال ۱۳۹۳ با عنوان اقتصاد و فرهنگ از سوی رهبر معظم انقلاب، فکر نگارش اثری با هدف برقراری پیوند بین دو مفهوم اقتصاد و فرهنگ شکل گرفت. در این کتاب مفهوم اثربخشی بر اساس نرخ بهره‌وری مطرح ‌شده است.

نشست نقد کتاب «خط‌شکن کویر» در شهرستان خاتم برگزار شد؛ این نیز یکی از ده ها نشست نقد و بررسی کتاب در هفته گذشته بود. این نشست که با حضور نویسنده این اثر، معاون فرماندار و جمعی از خانواده‌های شهدا و ایثارگران شهرستان خاتم و با همکاری اداره کتابخانه‌های عمومی و ناحیه بسیج سپاه خاتم، در حسینیه صاحب‌الزمان(عج) شهر هرات برگزار شد، سردار محمدمهدی فرهنگ‌دوست، نویسنده کتاب گفت: «خط‌شکن کویر» شامل مجموعه‌ای از خاطرات شفاهی دوران دفاع مقدس است که حاصل ۴۳ جلسه مصاحبه و نزدیک به ۴۲ خاطره  است. در نگارش این کتاب سعی کرده‌ام تا جایی که ممکن است واقعیت‌های جنگ را به تصویر بکشم و به جای درشت‌نمایی به درست‌نمایی و بیان حقایق جنگ بپردازم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
5 + 7 =