یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۲

مدرس دوره آموزشی هم‌افزایی قصه‌گویی:

قصه‌گو، تصویرگر دنیایی سرشار از زیبایی و شگفتی برای کودک است

موسی زاده

شهیندخت موسی زاده، مدرس دوره آموزشی هم‌افزایی قصه‌گویی، در جمع کتابداران قزوینی گفت: قصه‌گو، تصویرگر دنیایی سرشار از زیبایی و شگفتی برای کودک است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی قزوین، شهیندخت  موسی زاده، مدرس دوره آموزشی هم‌افزایی قصه‌گویی، در جمع کتابداران قزوینی گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در راستای تقویت مهارت‌های کتابداران بخش‌های کودک و نوجوان،  دوره‌های آموزشی، علمی و آگاهی بخشی برگزار می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: قصه‌گویی بیش از یک سرگرمی ساده به ما در تربیت کودکانمان کمک می‌کند؛ به کمک قصه‌ها می‌توان کودکان را با محیط اطراف آشنا کرد؛ قدرت تفکر، تخیل و تمرکز آن‌ها را وسعت داد و به رشد خلاقیت، حس زیبایی‌شناسی، تقویت حافظه و عزت‌نفس کودکان کمک کرد.

موسی زاده در ادامه گفت: مناسب بودن یک داستان را تطبیق گروه سنی کودک با قصه، هدف و موضوع آن، شخصیت قهرمان اصلی، سیر منطقی اتفاقات، استفاده از کلمات روان و حفظ روح کنجکاوی در اتفاقات قصه تعیین می‌کند. والدین یا مربی قصه‌گو باید با استفاده از حرکات بدن، تغییر لحن صدا، قصه‌های عکس‌دار، استفاده از عروسک شخصیت‌های قصه، سؤال و پرسش و... قصه را برای کودک جذاب و اثرگذار کنند.

موسی زاده افزود: ساخت داستان بر مبنای یک اتفاق آموزنده که کودک آن را درک کرده، ساخت قصه برای نقاشی و کاردستی، ادامه دادن یک قصه یا ساخت قصه برای چند عکس متوالی می‌تواند در سنین مختلف پیام‌های آموزشی را به کودک شما منتقل کند.

وی یادآور شد: قصه توانایی برقراری ارتباط را در کودکان بهبود می‌بخشد؛  قصه‌گویی هنر درست پرسیدن را به کودکان می‌آموزد؛ به آن‌ها یاد می‌دهد چگونه یک گفتگو را به‌خوبی شروع کنند و اعتمادبه‌نفس آن‌ها را بالا می‌برد. خواندن و گوش فرادادن به‌صورت مداوم، توان سخنوری را در کودک افزایش می‌دهد.

موسی زاده در این دوره آموزشی کتاب‌هایی جذاب و مفید در رابطه با قصه‌گویی به حاضران معرفی کرد.

تمرین عملی مهارت‌های ارائه‌شده از طریق قصه‌گویی تعدادی از کتابداران و بررسی نقاط قوت و ضعف آن‌ها از دیگر اقدامات انجام‌شده در این کارگاه دو روزه بود.

رؤیا اسماعیلی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین در جریان برگزاری این کارگاه آموزشی اظهار داشت: قصه‌گویی برای کودکان باعث افزایش سطح هوش اجتماعی شده و نقشی اساسی در شکل‌دهی به شخصیت آن‌ها دارد؛ قصه‌گویی سنتی است که از دیرباز وجود داشته است. خواندن داستان باعث تقویت مهارت‌های کلامی کودکان می‌شود و هم‌زمان که کودک کلمات و عبارات جدید یاد می‌گیرد با پیچیدگی‌های زبان نیز آشنایی پیدا می‌کند.

اسماعیلی اضافه کرد: قرار گرفتن در موقعیت‌های سخت باعث می‌شود که کودکان احساس سردرگمی کنند؛ داستان‌هایی که در آن قهرمان‌ها با مشکلات سخت و پیچیده مواجه می‌شوند به کودکان کمک می‌کند که درک درستی از مسئله داشته و در مقابل مشکلات قوی‌تر باشند.

وی خاطرنشان کرد: اداره کل کتابخانه‌های عمومی قزوین در راستای اهداف نهاد کتابخانه‌ها، برنامه‌های مفیدی برای ارتقای سطح علمی  و تخصصی کتابداران برگزار خواهد کرد.