چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۷

رئیس ستاد اقامه نماز استان همدان مطرح کرد؛

ضرورت استفاده از ظرفیت کتابخانه‌ها در ترویج نماز

نماز

رئیس ستاد اقامه نماز استان همدان گفت: کتابخانه‌ها ظرفیت بالایی در امر ترویج نماز دارند که باید از آن بهره برد.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، شورای اقامه نماز اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، با حضور؛ حجت‌الاسلام سید مرتضی حسنی‌حلم؛ رئیس ستاد اقامه نماز استان همدان، عاطفه زارعی؛ مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، حجت‌الاسلام ناصر عبدالله‌زاده؛ امام جماعت اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان و سایر اعضای این ستاد در دفتر مدیرکل کتابخانه‌های عمومی همدان برگزار شد.

رئیس ستاد اقامه نماز همدان، در این جلسه با اشاره به اینکه «نماز جنبه اعتقادی دارد که جنبه عملی نیز خود را در آن نشان می‌دهد»، گفت: نماز خواندن تنها، ملاک نیست بلکه برپا داشتن آن ملاک است.

وی خاطرنشان کرد: وقتی فردی در جامعه سمتی می‌گیرد یا توانایی مالی پیدا می‌کند، قرآن کریم می‌فرماید به شما قدرت بخشیدیم پس نماز را برپا دارید.

حسنی‌حلم با بیان اینکه «دوره قدرت و مسئولیت هر یک از افراد بعد از مدتی به پایان می‌رسد و هنگامی که عمر انسان به آخر برسد، مسائل معنوی سراغش خواهد آمد»، گفت: اگر نماز انسان قبول باشد تمام اعمال قبول است و اگر آن قبول نباشد، سایر اعمال نیز مورد قبول نخواهد بود.

وی خطاب به مسوولان اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان بیان کرد: کتابخانه‌های عمومی در ترویج مقوله فرهنگی دینی به طور کل و مقوله فرهنگ نماز به طور خاص نسبت به سایر ادارات ظرفیت بالایی دارند.

رئیس ستاد اقامه نماز استان همدان با اشاره به اینکه «مراجعه مستقیم بیش از ۷۰ هزار نفر به کتابخانه‌های همدان ظرفیت بالایی است»، افزود: حضور جوانان در این مکان فرهنگی بسیار مهم است و باید از این موقعیت استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه «جوان امروز تغییر کرده و اکنون آنها حرف و روش‌های نو می‌خواهند»، خاطرنشان کرد: اصول جای خود استوار است اما بیان این اصول روش‌های خاص خود را می‌خواهد.

حسنی‌حلم با بیان اینکه «ارزش‌ها زبان خاص خود را می‌طلبد»، افزود: وقتی مخاطب‌شناس، روان شناس و روش شناس نباشیم هیچ توفیقی حاصل نمی‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که هجمه‌هایی علیه اسلام و انقلاب در حال شکل‌گیری است لذا باید از ظرفیت کتابخانه‌ها استفاده و مفاهیم را انتقال داد.

رئیس ستاد اقامه نماز استان همدان بیان اینکه «ابتدا می‌توان کتاب‌خوانی را ترویج و در مرحله بعد در خصوص مقوله نماز کار انجام داد»، گفت: با نگاه کارشناسی باید بررسی کرد که در مقوله نماز چگونه تبلیغ، ترویج، اشاعه و تعمیق بخشی انجام شود و در نهایت تغییر رفتار شکل گیرد.

در ادامه عاطفه زارعی؛ مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان، اظهار کرد: اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی همدان توجه ویژه‌ای به حوزه‌های چهارگانه امر به معروف و نهی از منکر داشته و تاکنون خوشبختانه اقدامات شایانی در این راستا انجام داده است.

وی بیان کرد: کسب رتبه برتر اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان در همایش تقدیر از فعالان این حوزه طی سال گذشته توسط استانداری همدان خود گواه بر این مدعاست.

زارعی خاطرنشان کرد:‌ البته به هیچ حدی از تلاش در این حوزه مقدس بسنده نخواهیم کرد و با اعتقاد، تعهد قلبی و تلاش جهادی به فعالیت ادامه خواهیم داد تا شکوفایی بیش از پیش و برکات این امر را شاهد باشیم.

وی ادامه داد: یکی از افتخارات این اداره‌کل در نظر گرفتن نمازخانه در تمام کتابخانه‌های عمومی سراسر استان به منظور بهره‌برداری کارکنان و مراجعه‌کنندگان بوده که این مهم از معیارهای ارزیابی کتابخانه به حساب می‌آید.

زارعی با اشاره به اینکه «مراجعه‌کنندگان به کتابخانه از اقشار فرهنگ‌دوست و اهل مطالعه هستند»، گفت: در برنامه‌ریزی‌هایی که در سطح اداره‌کل به منظور بزرگداشت و اجرای مفاد حوزه‌های چهارگانه امر به معروف صورت می‌گیرد سعی ما بر این است که با اجرای برنامه‌های فرهنگی در آگاهی مراجعه‌کنندگان در این حوزه عمق بخشی بیشتری داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه «معرفی کتاب‌های مختلف به ویژه در حوزه نماز برای عموم مردم در برنامه‌های مختلف از جمله نشست کتاب‌خوان، نمایشگاه‌های کتاب و... مورد توجه است»، افزود: سلامت فکری جامعه با تزریق افکار سالم و اطلاعات مفید مرتبط است که یکی از بهترین پایگاه‌ها برای این کار کتابخانه‌های عمومی هستند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی همدان با تقدیر از حجت‌الاسلام ناصر عبدالله‌زاده امام جماعت اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان، گفت: در طول سال برنامه‌های فرهنگی متنوعی به مناسبت‌های مختلف در نمازخانه این اداره‌کل برگزار و به نمازگزاران مشاوره‌های دینی و فرهنگی داده می‌شود.

وی بیان کرد: خلوص نیت کارکنان و کتابداران در این زمینه بسیار اثربخش بوده و با اعتقاد قلبی به ارائه خدمت، کارها انجام می‌شود که ان شاء الله اجر آن را در دنیا و آخرت شاهد خواهیم بود.