دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۷

با حضور اساتید، نویسندگان و علاقمندان به شعر و ادبیات؛

هشتمین کارگاه شعر در کتابخانه عمومی مجمر زواره‌ای اردستان برگزار شد

کارگاه شعر در کتابخانه عمومی زواره اردستان

هشتمین کارگاه شعر با حضور اساتید، نویسندگان و علاقمندان به شعر و ادبیات در سالن مطالعه کتابخانه عمومی مجمر زواره‌ای اردستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اصفهان، اشرف سادات نکویی،  رییس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان اردستان، هدف از برگزاری این کارگاه را آموزش اصول اولیه شعر، شناسایی و جذب جوانان و نوجوانان علاقمند و مستعد در زمینه شعر و آموزش اجرای صحیح شعرخوانی و فن بیان عنوان کرد و گفت: بر این اساس این کارگاه با مربیگری سید احمد علی ضیائی،  نویسنده، شاعر و محقق زواره‌ای  متولد  ۱۳۲۸ و مولف کتاب «فرهنگ امثال زواره» برگزار شده است که در زمینه‌ سرودن شعر، نقد و بررسی و تحقیق پیرامون متون غنی فارسی سابقه فعالیت دارند.

لازم به ذکر است سید احمد ضیائی در این کارگاه با اشاره به ۲ رویکرد موجود در زبان شعر گفت: گروهی به گونه‌ای افراطی به شکل زبان توجه دارند و باعث شده‌اند که شعر خالی از تخیل و تصویر شود و گروهی دیگر نیز رسالت شعر را تنها انتقال مفاهیم می‌دانند؛  به نظر بنده هر ۲ به بیراهه رفته‌اند و باید میان این ۲ رویکرد تعادل برقرار شود.

ضیائی افزود: هر شاعر دارای زبان مختص به خود است و باید همواره در تلاش باشد که داشته‌های لفظی و زبانی خود را ارتقا ببخشد و راه رسیدن به این مقصود مطالعه، مواجهۀ زیستی، مواجهۀ شنیداری با کلمات و مواجهۀ بیانی با  آن‌ها است؛ اگر این ۴ روش را به‌کار ببریم و دانسته‌های خوبی کسب کنیم می‌توانیم به سلوک لفظی یا زبانی برسیم و این همان زبان خلاقۀ ما است.

در پایان کارگاه، از شاعران جوان و نوجوان خواسته شد اشعار خود را قرائت کنندتا ضمن تشویق  و ایجاد انگیزه به رفع کاستی ها و زیباسازی بیشتر اشعار دست یابند.