دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۳

با حضور مدیرکل دفتر آموزش نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار شد؛

نشست توجیهی انجمن علمی ارتقای کتابخانه‌های عمومی

آموزش  - کراپ‌شده - کراپ‌شده

محمد جوهرچی با اشاره به اهداف تشکیل «انجمن ارتقای کتابخانه‌های عمومی ایران» گفت: امیدواریم با عضویت دانش آموختگان و دانشجویان علم اطلاعات و دانش شناسی، روان شناسی، علوم اجتماعی و فناوری اطلاعات، در این انجمن به ارتقای کتابخانه های عمومی کمک شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین، نشست توجیهی و هم اندیشی در رابطه با اهداف و ضرورت‌های تشکیل «انجمن علمی ارتقای کتابخانه های عمومی ایران» با حضور محمد جوهرچی، مدیرکل دفتر آموزش و پژوهش نهاد، رویا اسماعیلی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین و اعضای شورای پژوهش کتابخانه‌های  عمومی استان قزوین برگزار شد.

در ابتدای این نشست رویا اسماعیلی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین با اشاره به احادیث و روایات دین مبین اسلام درباره اهمیت تحقیق و پژوهش، اظهار داشت: پژوهش یک مطالعه سازمان یافته و برنامه ریزی شده برای افزایش اطلاعات در جامعه است که پژوهشگر نگاه نقادانه و موشکافانه خود را نسبت به مسایل مربوطه ارائه می‌دهد. بر این اساس هر اقدامی که با تحقیق و پژوهش همراه باشد نتایج ارزشمندتر و مفیدتری خواهد داشت که این امر در حوزه فرهنگ از اهمیت بیشتری برخوردار است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین تاکید کرد: هرچه قدر ارتباط کتابخانه‌ها با مراکز علمی و پژوهشی بیشتر باشد می‌توان شاهد فضای مفیدتر و علمی‌تری در کتابخانه‌ها باشیم.  با تحقیق و پژوهش می توانیم سبک زندگی خود را ارتقا داده و از مواهب زندگی مفید و موثر برخوردار شویم.

وی در رابطه با شورای پژوهش اداره کل کتابخانه های استان نیز گفت: این جلسه فرصتی برای ارتقای سطح کمی و کیفی فعالیت‌های شورای پژوهش این اداره کل است تا اقدامات و فعالیت های مفید و اثربخشی را در راستای افزایش رضایت مخاطبان و جذب حداکثری اعضا انجام دهند.

محمد جوهرچی،  مدیرکل دفتر آموزش نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نیز در این جلسه گفت: انجمن علمی ارتقای کتابخانه های عمومی ایران با کسب مجوز وزارت علوم تحقیقات و فناوری و با رویکرد میان رشته‌ای به منظور گسترش، پیشبرد و توسعه دانش و مهارت در حیطه کتابخانه‌های عمومی و توسعه دانش بنیان راه اندازی شده است. این انجمن از طریق انجام پژوهش‌های کاربردی و آموزش‌های موثر، همچنین برقراری ارتباط بسامان و پایدار از میان متخصصان تاسیس شده است.

جوهرچی افزود: با توجه به اینکه تشخیص صحیح در رابطه با نیازها و خواست‌های مخاطبان، مهمترین هدف ما است، امیدواریم با عضویت دانش آموختگان و دانشجویان علم اطلاعات و دانش شناسی، روان شناسی، علم اجتماعی و فناوری اطلاعات، به تحقق اهداف ملی و ارتقای کتابخانه های عمومی کمک شود. در این جهت باید برای توسعه خدمات گام برداریم که در این زمینه شناسایی نیازهای پژوهشی از اقداماتی است که انتظار داریم استان‌ها در دستور کار خود قرار دهند.

وی با اشاره به اولویت‌های پژوهشی در سال ۹۷ و ۹۸ در نهاد عنوان کرد: در این زمینه اولویت خدمات فرهنگی با مناطقی است که از بیشترین میزان محرومیت برخوردار هستند و لازم است برای آن ها کارهای توسعه‌ای فرهنگی  انجام شود.  علاقه مندان می‌توانند با مراجعه به سایت www.ipla.ir درباره موسسان، ضرورت ها و ظرفیت های تاسیس، اساسنامه و شرایط دقیق ثبت نام اطلاع دقیق‌تری کسب کنند.

جوهرچی در ادامه این جلسه،  پس از تبادل نظر با شرکت کنندگان و پاسخ به پرسش‌های آن‌ها، از کتابخانه عمومی امام خمینی (ره) قزوین بازدید کرد.