یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۰

به همت اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه؛

نشست تحلیل کتاب «جستاری در تعالی و اثربخشی فرهنگی» برگزار شد

تحلیل و بررسی کتاب جستاری در فرهنگ

نشست تحلیل و بررسی کتاب «جستاری در تعالی و اثربخشی فرهنگی» نوشته محمد خیاط زنجانی با حضور نویسنده کتاب در کتابخانه عمومی امیرکبیر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی کرمانشاه، به همت این اداره کل جلسه تحلیل و بررسی کتاب «جستاری در تعالی و اثربخشی فرهنگی» نوشته محمد خیاط زنجانی با حضور نویسنده کتاب، ساعت ۱۰ صبح ۲۰ اردیبهشت‌ماه در سالن جلسات کتابخانه امیرکبیر برگزار شد.

در ابتدای این نشست محمد خیاط زنجانی ضمن تقدیر از نویسندگان همکار در نگارش این کتاب، ‌اظهار داشت: هم‌زمان با نام‌گذاری سال ۱۳۹۳ با عنوان اقتصاد و فرهنگ از سوی رهبر معظم انقلاب، فکر نگارش اثری با هدف برقراری پیوند بین دو مفهوم اقتصاد و فرهنگ شکل گرفت. در این کتاب مفهوم اثربخشی بر اساس نرخ بهره‌وری مطرح ‌شده است.

در ادامه افشین آزادی، رئیس حوزه هنری کرمانشاه در خصوص این اثر گفت: این کتاب به موضوع مدیریت دانش پرداخته و تجربیاتی از فعالیت‌های فرهنگی در عرصه انقلاب اسلامی را به ثبت رسانده است.

وی در ادامه به موضوع سنجش فعالیت‌های فرهنگی پرداخت و گفت: در این کتاب برخی روش‌های مدرن برای ارزیابی در قیاس با روش‌های سنتی معرفی شده است.

رضا کریمی، معاون اداره کل کتابخانه‌های عمومی نیز در این نشست گفت: این کتاب از نویسنده‌ای باسابقه در حوزه فرهنگ است که به‌جای بیان درددل‌های فرهنگی شفاهی به بیان مکتوب مشکل تورم فرهنگی پرداخته است. در تحلیل فرهنگی مباحث کتاب از تحلیل‌های اقتصادی تأثیرگرفته شده است. به‌طورکلی به نظر می‌رسد در نگارش این اثر اهتمام لازم به‌نقد مبانی غربی و بیان نظریه مطابق با الگوی پیشرفت اسلامی وجود نداشته است.

همچنین زنجانی در ادامه مراسم تصریح کرد: در نگارش این کتاب دغدغه بیان علم دینی داشته‌ام؛ لزوماً علم دینی، علمی نیست که مستقیماً به آیات و روایات مراجعه کند، بلکه روح دینی باید در کتاب حاکم باشد.

وی در خصوص تأکید بر کمی‌نگری در کتاب گفت: هدف من در نگارش اثر بیان سنجش فرهنگی به زبان مردم بوده است و در این کار ناگزیر از تبدیل مفاهیم به فرمول و ارزیابی کمی بودم.

گفتنی است، «جستاری در تعالی و اثربخشی فرهنگی» نوشته محمد خیاط زنجانی و روژین ویسی که توسط انتشارات بنیان مرصوص (از ناشران بومی استان کرمانشاه) منتشر شده است، به پدیده‌شناسی موضوع تورم فرهنگی و بی‌اثر شدن فعالیت‌های فرهنگی می‌پردازد.