شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۴

با محوریت جذب اعتبارات و بودجه؛

جلسه شورای اداری کتابخانه‌های عمومی فارس برگزار شد

شورای اداری استان فارس

نخستین جلسه شورای اداری کتابخانه‌های عمومی فارس در سال ۹۷ با حضور کارشناس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان و با موضوع جذب اعتبارات و بودجه برای کتابخانه‌های عمومی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس، نخستین گردهمایی مسئولان اداره کل و رؤسای ادارات کتابخانه‌ها عمومی شهرستان‌های فارس در سال ۹۷، با حضور فرزاد پی تام، کارشناس بودجه امور فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان، به ارائه راهکارها و ضرورت جذب اعتبارات و بودجه برای تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام کتابخانه‌ای در استان اختصاص یافت.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان فارس در این نشست پیگیری تکمیل پروژه‌های کتابخانه‌ای و ساخت کتابخانه در شهرهای بدون کتابخانه استان را از اولویت‌های این اداره کل دانست و گفت: رؤسای ادارات کتابخانه‌های عمومی شهرستان‌ها باید به‌منظور حل مشکلات ساخت‌وساز در شهرستان‌های خود، ارتباط بیشتری با سازمان برنامه‌ریزی و بودجه استان و فرماندار و نمایندگان شهرستان در مجلس شورای اسلامی داشته باشند تا هرچه زودتر مشکل ساختمان‌های نیمه‌تمام کتابخانه‌ها و ساخت کتابخانه در شهرهای بدون کتابخانه به سرانجام برسد.

روح‌الله منوچهری افزود: اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس نیز به‌منظور حل مشکلات کمبود کتابخانه‌های فارس، تاکنون جلسات گوناگونی با فرمانداران، ائمه جمعه و نمایندگان مردم شهرستان‌های فارس در مجلس برگزار کرده است که این روند ادامه خواهد داشت.

وی با تأکید بر تلاش برای ترویج فرهنگ کتابخوانی، یادآور شد: کتابخانه‌های عمومی به ارتقای همه‌جانبه نیاز دارند. شاخص‌های کتابخانه‌ای تنها در بحث زیربنا و تعداد کتابخانه خلاصه نمی‌شود و علاوه بر افزایش زیربنای کتابخانه‌ها، باید در زمینه تجهیز و به سازی کتابخانه‌ها، اجرای برنامه‌های فرهنگی و ترویجی و جذب حداکثری مردم به کتابخانه‌ها نیز تلاش شود.

کارشناس بودجه امور فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی فارس نیز در ادامه این دیدار با اشاره به اینکه اعتبارات دولت در قیاس با سال گذشته کاهش داشته است، به ممنوعیت تعریف پروژه جدید در استان اشاره کرد و گفت: تلاش سازمان برنامه‌ریزی و بودجه، اتمام و بهره‌برداری طرح‌های نیمه‌تمام با اولویت پروژه‌هایی با پیشرفت فیزیکی و نیز همکاری در اجرای پروژه‌های کتابخانه‌ای در شهرهای بدون کتابخانه در شرایط خاص است.

فرزاد پی تام همچنین خواستار تلاش مسئولان ادارات برای استفاده از کمک‌های خیرین برای اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام استان شد.

در ادامه این گردهمایی مهدی ظهرابی، معاون امور کتابخانه‌ها و همکاری‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس نیز گفت: دستورالعمل‌های برنامه‌های فرهنگی استان به‌زودی برای شهرستان‌ها ارسال خواهد شد که برگزاری همه‌جانبه آن مدنظر است.

کسب مجوزهای لازم برای برگزاری برنامه‌ها، آمادگی کتابداران برای انجام عملیات رف‌خوانی در تابستان، دقت نظر در ارسال آمار کتابخانه‌ها و برگزاری انجمن‌های کتابخانه‌های عمومی به‌صورت منظم از دیگر مواردی بود که ظهرابی به آن اشاره کرد.

گفتنی است، در حاشیه این نشست، جلسه شورای امربه‌معروف و نهی از منکر اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس نیز با موضوع ارائه دستورالعمل‌ها و راهکارهای حوزه امربه‌معروف و نهی از منکر در کتابخانه‌های عمومی برپا شد.